Pamięć o Żołnierzach Wyklętych zapewniła im bilety do...

  Pamięć o Żołnierzach Wyklętych zapewniła im bilety do Brukseli

  Adrian Heluszka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pamięć o Żołnierzach Wyklętych zapewniła im bilety do Brukseli
  Młodzież pamięta o historii Żołnierzy Wyklętych, o czym świadczy rekordowe zainteresowanie wojewódzkim konkursem.
  Pamięć o Żołnierzach Wyklętych zapewniła im bilety do Brukseli
  Częstochowianin Adam Chaduła okazał się zwycięzcą pierwszej edycji wojewódzkiego konkursu „Żołnierze Wyklęci - niezłomni bohaterowie”, który zorganizowano w ramach ogólnopolskich obchodów upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło podczas konferencji historycznej w ratuszu w Częstochowie.

  Do udziału w konkursie zgłoszono łącznie 205 prac uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego województwa. Wśród nich znalazło się 110 prac ze szkół ponadgimnazjalnych, a 95 ze szkół gimnazjalnych. Najwięcej, bo aż 25 prac, pochodziło ze szkół z terenu Podbeskidzia.

  Główna nagroda trafiła natomiast do Adama Chaduły z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie. - Trzeba pamiętać o Żołnierzach Wyklętych, którzy walczyli za wolność naszego kraju. Jestem bardzo zaskoczony wygraną - mówił uczeń z ZST.

  Na drugim miejscu uplasowała się praca autorstwa Anny Smoleń z II Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej.

  Ex aequo na trzeciej pozycji sklasyfikowano prace Zofii Pulcer, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie, i Hanny Myrcik z Zespołu Szkół w Lublińcu.

  Wyróżnienia w kategorii licealistów uzyskali natomiast: Aleksandra Dukacz (Liceum Ogólnokształcące w Kamienicy Polskiej), Konrad Miter (Liceum Ogólnokształcące w Jaworznie), Kamil Zieliński (VII Liceum Ogólnokształcące w Szczekocinach), a także Antoni Urbaś (Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie).

  Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce przypadło Michałowi Borkowskiemu z Publicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Józefa w Częstochowie. Drugie miejsce zajął Michał Wieczorek (Gimnazjum w Pawonkowie), a trzecie Wojciech Wysocki (Gimnazjum w Świerklańcu). Wyróżniono prace Ewy Kaczorowskiej (Gimnazjum nr 1 im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lu-blińcu), Wanessy Starzyczny (Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie) oraz Pawła Kopyto z Gimnazjum w Pawonkowie.

  Laureaci konkursu w czerwcu udadzą się na wyjazd studyjny do Belgii. Będą mieli okazję zwiedzić Gandawę, Brugię czy Brukselę, gdzie odwiedzą m.in. Parlament Europejski.

  - Musimy wspólnie walczyć o naszą historię i ją pielęgnować. Tym młodym ludziom historia nie jest obojętna. Mają odwagę bić i upominać się o prawdę - mówiła do wszystkich zgromadzonych europo-słanka PiS, Jadwiga Wiśniewska, która od lat promuje akcje upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.

  Wojewódzkie obchody


  Wczoraj w Katowicach odbyły się wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  W kościele Mariackim w Katowicach odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Śpiewaków „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak-Myr-czek, następnie była msza w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz apel pamięci i salwa honorowa na placu przed kościołem. Kolejna odsłona obchodów nastąpi w czwartek, 3 marca. W odnowionej sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach w samo południe zobaczymy spektakl „Okruchy pamięci - wędrówka śladami żołnierza, ziemianina, ojca, konspiratora i więźnia - rtm. Witolda Pileckiego”, poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, uczniów XV LO w Katowicach oraz gości specjalnych.


  *Salon Maserati w Katowicach otwarty! Poznaj tajemnice legendarnych samochodów
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama