Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Zwierzyniec w Pszczynie zostanie zrewitalizowany za 5,5 mln zł

Katarzyna Granda
Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polska Press
Dziką promenadą w głąb parku. Szykuje się nowa przyrodnicza atrakcja Śląska. Park Zwierzyniec w Pszczynie zostanie zrewitalizowany za 5,5 mln zł.

W Pszczynie pojawi się kolejna atrakcja turystyczna. Już niebawem będzie można wybrać się na edukacyjny i emocjonujący spacer po „dzikiej” części parku Zwierzyniec. Teren, do tej pory opuszczony i zarośnięty, stanie się bowiem wyjątkową oazą fauny i flory. Pasjonaci przyrody będą tu mogli podglądać dzięcioły, zimorodki, bociany czy zaskrońce. Gmina przeznaczy na to 5,5 mln złotych. Prace powinny się zacząć jeszcze w tym roku.

Dwie trasy: „Cyranka” 
oraz „Tropem Żubra”

Mowa dokładnie o 16 hektarach zielonej połaci, ciągnącej się od Pokazowej Zagrody Żubrów i pola golfowego, wzdłuż rzeki Pszczynki.

Park Zwierzyniec znajduje się niedaleko Muzeum Zamkowego. Jego początki datuje się na XVI wiek. Niegdyś pełnił on funkcję zwierzyńca, czyli terenu, gdzie trzymano zwierzęta. Na przełomie dziejów pierwotna szata parkowa została znacznie przekształcona przez człowieka. Wciąż jednak można tu obserwować pojedyncze lub rosnące w grupach potężne i majestatyczne ponad 200-letnie dęby. Występująca tu przyroda jest niezwykle bujna.

Obecnie obszar ten nie jest odwiedzany przez turystów. Wkrótce ma się to zmienić. Władzom miasta udało się pozyskać pieniądze z funduszy europejskich na rekultywowanie tego terenu. W sumie na ten cel ma zostać przeznaczone 5, 5 mln zł.

W ramach realizowanego projektu przygotowana zostanie ścieżka edukacyjno-przyrodnicza o nazwie „Dzika Promenada”. Do wyboru będą dwie trasy spacerowe. Pierwsza – „Cyranka” – kierowana będzie do turystów lubiących bardzo długie spacery. Jej długość zaplanowano na 7,2 km, a czas przejścia – ok. dwie godziny. Druga trasa, o nazwie „Tropem Żubra”, będzie nieco krótsza, do przejścia w ciągu godziny, dla słabszych piechurów. Jak mówi Jacek Patyk, polecana dla rodzin z dziećmi. Obie zaprojektowane w formie pętli, zgodnie z projektem, rozpoczynają się i kończą przy wejściu do Zagrody Żubrów od strony parkingu przy ulicy Żorskiej.

Staw z rzadką paprocią, pomost widokowy i altana

Pierwsza trasa będzie prowadziła wzdłuż stawu Cyranka, obok Młynówki, aż powrotem. Druga będzie wiodła wokół pola golfowego. Na– rośliny i takie jak m.in. pomost widokowy na powierzchni 40 metrów.

– Spacer przygotowanymi ścieżkami edukacyjnymi pozwoli zapoznać się ze środowiskiem lasów łęgowych i doliny rzeki Pszczynki. Będzie można obserwować zarówno ciekawą roślinność, jak i zwierzęta – mówi Jerzy Parusel, dyrektor w Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach, który pracował nad projektem ścieżek. Wymienia, że w tej części parku można spotkać m.in. trzy gatunki dzięcioła, zimorodka, zaskrońce oraz liczne ptactwo wodne, w tym gęsi. Ciekawa jest też roślinność. Na stawie Cyranka pojawi się rzadka paproć wodna, salwinia pływającą.

Na inwestycji zyskać ma także Pokazowa Zagroda Żubrów. Na jej terenie wybudowany zostanie bowiem staw dla ptactwa wodnego. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji do przetargu na roboty budowlane. – Planujemy rozpocząć prace jeszcze w tym roku. Cały projekt rekultywacji ma zostać ukończony do 2021 roku – mówi Adam Kuś z Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!