Plakat aborcyjny zniknie, ale nie dzięki urzędnikom

  Plakat aborcyjny zniknie, ale nie dzięki urzędnikom

  Katarzyna Kojzar, Paulina Piotrowska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  1/2
  przejdź do galerii

  ©Fot: Adam Wojnar/Polska Press

  Kontrowersyjny plakat antyaborcyjny Fundacji Pro-Prawo do Życia wciąż wisi na jednej z kamienic. Za kilka dni zniknie, ale w całym mieście pojawią się kolejne takie billboardy.
  Martwy, 11-tygodniowy płód cały we krwi – taki obraz od sierpnia mija każdy, kto przechodzi przez ulicę Monte Cassino. Na jednej z kamienic, naprzeciwko Centrum Kongresowego ICE, fundacja Pro-Prawo do Życia zawiesiła plakat mający być przestrogą przed konsekwencjami aborcji.

  Od początku billboard wzbudzał kontrowersje. Miał zniknąć do końca września. Mamy październik – a obraz martwego płodu wciąż wisi. Mieszkańcy zgłosili sprawę na policję, za około miesiąc zajmie się nią sąd.

  (Nie)legalny plakat
  Prezes fundacji podkreśla, że billboard został zawieszony zgodnie z prawem, nie odpowiada jednak na pytanie czy kontaktował się z zarządcą budynku.

  – Wszystko załatwiała firma reklamowa, wcześniej wisiała tam inna reklama – argumentuje Adam Kulpiński, prezes fundacji Pro-Prawo do Życia. Próbujemy się dowiedzieć która agencja odpowiada za projekt, Kulpiński zasłania się jednak tajemnicą handlową. Zaznacza jednak, że plakat już nie długo zostanie usunięty.– Do nas oficjalnie nie trafił nakaz rozbiórki, jednak skończyła nam się umowa, więc za kilka dni billboard i tak będzie trzeba zdjąć – mówi.

  Mały kleks z farby
  Niemal od chwili, kiedy plakat się pojawił, zaczęły się sprzeciwy mieszkańców i aktywistek.
  Na policję i do rady dzielnicy spływały skargi zniesmaczonych krakowian. Jedna z działaczek grupy Dziewuchy Dziewuchom, walczącej o prawa kobiet do wolnego wyboru, zaproponowała, by zalać plakat farbą.

  Efekt? Jeden mały kleks, który nie zasłania drastycznego widoku. Oraz internetowe ataki działaczy pro-life na organizatorkę akcji. Pod koniec sierpnia krakowskie media obiegła informacja: Powiatowa Inspekcja Nadzoru Budowlanego nakaże ściągnięcie plakatu. To jednak nie okazało się tak proste.

  Bezsilność urzędników
  – PINB przygotowuje nakaz rozbiórki, który będzie nałożony na właściciela lub właścicieli kamienicy. Problemem jest fakt, że budynek ma wielu właścicieli, także zagranicą, stąd droga administracyjna może się wydłużyć – informuje Jan Machowski z biura prasowego urzędu miasta.

  Póki wszyscy mieszkańcy nie zostaną skutecznie poinformowani urzędnicy nie będą mogą usunąć plakatu.
  – Wszystko zależy od tego czy w kamiennicy jest wspólnota mieszkańców czy równoprawni właściciele. Gdyby była wspólnota, to o usunięciu plakatu mogłaby zdecydować większość głosów – tłumaczy Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

  Staraliśmy się dowiedzieć jak wygląda kwestia własności kamiennicy. Niestety miasto nie udzieliło nam odpowiedzi.
  – W obecnym stanie prawnym nie można nakładać sankcji karnych w tego rodzaju przypadkach, pozostaje droga administracyjna. Zależy nam na jak najszybszym doprowadzeniu tej sprawy do końca i skutecznym usunięciu konstrukcji na której wisi billboard – dodaje Machowski.

  Ręce rozkłada także Urszula Twardzik z zarządu rady dzielnicy VIII Dębniki.
  – Jesteśmy bezsilni. Wciąż zgłaszają się do nas mieszkańcy ze skargami na plakat, ale nie możemy nic zrobić. Czekamy na rozwiązanie sprawy przez PINB – dodaje radna.


  Mieszkańcy idą do sądu


  Spawa już dwa miesiące temu została zgłoszona na policję – prowadzone jest postępowanie pod kątem wykroczenia z art. 51, który mówi m.in. o wywoływaniu zgorszenia w miejscach publicznych.

  Dodatkowo Nadzór Budowlany sprawdza, czy konstrukcja na której wisi plakat, nie stwarza niebezpieczeństwa dla mieszkańców. Pewne jest jedno – za około miesiąc sprawa trafi do sądu. Zgłaszają się kolejni mieszkańcy, którzy czują się zniesmaczeni i chcą zeznawać. Póki jednak nie zapadnie prawomocny wyrok, nikt nie zostanie ukarany.

  Nie ma również przepisu, który mógłby pociągnąć Fundację do odpowiedzialności – Możliwość nakładania sankcji karnych przewiduje tzw. uchwała krajobrazowa, która jest obecnie przygotowywana. Mamy nadzieję, że zanim ona wejdzie w życie właściciele nieruchomości usuną ewidentną niezgodność z prawem lokalnym, jakim jest wisząca na kamienicy konstrukcja – mówi Machowski.
  Dodaje jednak, że postępowanie dotyczy nielegalnej konstrukcji, na której wisi billboard, a nie samej jego treści.

  Będą w całej Polsce

  Tymczasem fundacja zapowiada, że plakatów będzie więcej.
  – Jesteśmy oburzeni hipokryzją Prawa i Sprawiedliwości, stąd decyzja o rozwieszeniu kolejnych plakatów – mówi Adam Kulpiński, prezes fundacji.

  Chodzi o zeszłotygodniowe odrzucenie projektu antyaborcyjnego, zgłoszonego przez stowarzyszenie Ordo Iuris. Zakładał m.in. całkowity zakaz aborcji oraz kary dla kobiet, które takiego zabiegu dokonają. W sejmowym głosowaniu projekt został odrzucony.

  – Nie możemy się godzić na takie decyzje, trzeba chronić prawa do życia – upiera się Adam Kulpiński.
  Na razie nie zdradza, gdzie pojawią się kolejne billboardy i ile ich będzie. Wiadomo jedynie, że zawisną do końca tego miesiąca. A niedługo będzie można je zobaczyć nie tylko w Krakowie, a w całej Polsce.

  Czytaj także

   Komentarze (19)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Super plakat

   Arek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Mi się ten plakat podoba, powinno być więcej krwi na reklamach. Rozjechani piesi, wypadki z udziałem motocyklistów, ucięte kończyny itd. Super robota!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Akcja ORDO IURIS

   Łukasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Naród zabijający własne dzieci skazany jest na wymarcie. Popieram akcję i jestem za ochroną życia.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?????

   senex (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Po co mają rodzić dzieci ? Zeby je księża katoliccy molestowali seksualnie ? Niech rząd da na godne życie tym matkom a nie tylko jednemu ojcowi- chociaż jaki tam z niego ojciec.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kontrowersyjny plakat antyaborcyjny ?

   stary pies (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   A co w tym kontrowersyjnego, zwykłe zdjęcie dokumentalne no może niezwykłe bo ludzie nie chcą oglądać niewygodnych i przykrych dla nich zdarzeń które z reszta sami spowodowali. Lepiej zło nazwać...rozwiń całość

   A co w tym kontrowersyjnego, zwykłe zdjęcie dokumentalne no może niezwykłe bo ludzie nie chcą oglądać niewygodnych i przykrych dla nich zdarzeń które z reszta sami spowodowali. Lepiej zło nazwać dobrem albo go nie pokazywać i sumienie ugłaskane. A problem z oglądającymi to dziećmi jest prosty dziecko musi wiedzieć co jest złem a co dobrem i tak mu to trzeba tłumaczyć. Najwyższa pora rozpocząć walke z zachowaniami jak na Ibizie i tzw moralnościa klubowej toalety. Życie nie jest szybkie łatwe i przyjemne i dziecko trzeba na to przygotować i na takie obrazy też. A teraz czekam na kalumnie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Won z konkordatem i czarną mafią

   T.R. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Lepiej zakazać aborcji i udawać że jej nie wykonują w podziemiu ? Tak samo jak pedofilia w kk , niby z nią walczycie ale jak co do czego to chronicie i usprawiedliwiacie sprawców , poniżając...rozwiń całość

   Lepiej zakazać aborcji i udawać że jej nie wykonują w podziemiu ? Tak samo jak pedofilia w kk , niby z nią walczycie ale jak co do czego to chronicie i usprawiedliwiacie sprawców , poniżając ofiary.Większej obłudy niż kk sobą reprezentuje to świat nie widział i nie zobaczy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katolickie piekło

   MArta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Katolickie piekło istnieje -tu , na ziemi wśród samych katolików, oni je two5rzą , katolicki czyściec jest tam gdzie ich nie ma a raj gdzie o nich nie słyszano.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pseudo-obrońcy życia

   RED (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

   Ilu z was , tak przepełnionych miłosierdziem udziela się w hospicjach czy ośrodkach dla głęboko upośledzonych ? Ile pieniędzy przeznaczacie na nich ? Wolicie dawać rydzykowi miliony albo fundować...rozwiń całość

   Ilu z was , tak przepełnionych miłosierdziem udziela się w hospicjach czy ośrodkach dla głęboko upośledzonych ? Ile pieniędzy przeznaczacie na nich ? Wolicie dawać rydzykowi miliony albo fundować zagraniczne eskapady wyposzczonym księżulkom. A jeśli już coś prowadzicie to nie dokładacie się tylko ciągniecie z budżetu państwa i od sponsorów/darczyńców. A jak tam podopiecznych traktujecie to już min. boromeuszki pokazały.Dla was życie poczęte jest ważne do urodzenia a później co was to obchodzi. Chociaż nie , wielu księży lubi dzieci z tzw.trudnych rodzin, łatwiej im wtedy dzielić się miłością jak usprawiedliwiał niedawno pedofilię jeden funkcjonariusz kk.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No , nie wiem.....

   zsw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Mogliby napisać na plakacie małym druczkiem że płód nie pochodzi Broń Boże od jakiejś zakonnicy.....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziecko

   M (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Ten plakat powinien zniknąć jak najszybciej... i nie tylko dlatego że jest gorszący... szłam ostatnio tamtędy z kilkuletnim dzieckiem, które zapytało co to jest... jak miałam mu to wytłumaczyć?...rozwiń całość

   Ten plakat powinien zniknąć jak najszybciej... i nie tylko dlatego że jest gorszący... szłam ostatnio tamtędy z kilkuletnim dzieckiem, które zapytało co to jest... jak miałam mu to wytłumaczyć? Może od razu powiedzieć co to aborcja i że to jest maleńkie dziecko, niech się uczy od małego? Ciekawe ile by zrozumiało...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aborcja

   Piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

   Aborcja, aborcja.... Zastępcze słowo. Przecież to morderstwo. Przemyślane, zaplanowane zabicie człowieka. I to tego najbardziej bezbronnego, który nic nie zawinił.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co

   Ech (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 16

   O co ten krzyk ? Przecież wielu sądzi ze 11 tygodniowy płód to nie człowiek tylko zlepek komórek i jakiś płynów. Wiec dlaczego ci zwolennicy aborcji tak walczą o zdjcie tego plakatu ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dokładnie tak

   Michał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Ja jestem za rozwieszaniem plakatów pokazujących dwóch całujących się panów, przecież to tylko panowie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powieś sobie go w kościele

   GR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

   Możesz sobie go na ołtarzu powiesić zamiast krzyża lub w sypialni nad łóżkiem jeżeli chcesz na ulicy gdzie chodzą dzieci nie musi wisieć "takie coś"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ????

   karolina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 5

   Jeśli pochwa to dla was taki "uświęcony " narząd to dlaczego wam golizna na billboardach przeszkadza ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trabant

   O (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 13

   Trzeba sie pilnowac, komu daje sie d..y Agus


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głupiś

   Robek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Głupiś że brak słów.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama