Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda w Śląskiem: przechodzi burzliwy front

MP
Śląskie: w sobotę przechodzi burzliwy front
Śląskie: w sobotę przechodzi burzliwy front Karolina Misztal
Uwaga na rozlewiska na drogach! Ulewy są bardzo intensywne! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa śląskiego na dziś, 12 sierpnia, ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami i gradem.

Przez województwo śląskie przechodzi burzliwy front. Jest szansa, że się rozpogodzi.

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 05:48 do godz. 09:00 12.08.2017 r. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie grad.

Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, związku z silny burzami, które przeszły przez obszar woj. śląskiego uszkodzeniu uległy trzy budynki (2 budynki mieszkalne, 1 budynek gospodarczy). Rano bez prądu było 1754 gospodarstw domowych, większość w powiecie cieszyńskim.

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej, centralnej i południowej głównie z powodu wystąpienia nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru, opadów gradu oraz ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

CZYTAJCIE TEŻ:
dzie jest burza teraz? AKTUALIZACJA Radarowa mapa burz w Polsce

Jak tłumaczą Łowcy Burz: W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność atmosfery (CAPE 1000-2500 J/kg), a wskaźnik niestabilności osiągnie (LI od -5 do -10 ⁰C). Silne procesy wspomagające rozwój komórek burzowych są prognozowane zwłaszcza w obrębie zafalowania oraz potencjalnego niżu. Pojawi się także spora wodność atmosfery (PW 40 – 45 mm), a stosunek zmieszania Mixing Ratio wyniesie 10 – 14 g/kg, co będzie świadczyć o dużej ilości pary wodnej w powietrzu. Takie zestawienie parametrów termodynamicznych może skutkować nawalnymi opadami deszczu.

Wraz z warunkami termodynamicznymi, pojawi się kinematyka. W związku z zaostrzeniem się fali nad krajem, pojawi się silniejszy przepływ, co za tym idzie, większe uskoki pionowe wiatru DLS 0-6 km (15 – 25 m/s) LLS 0-1 km (10 – 15 m/s) oraz skrętność wiatru SRH 0-3 km (100 – 300 m2/s2). Zestawienie tych parametrów może spowodować powstanie silnych superkomórek burzowych, a w późniejszym czasie układu liniowego. Gdzie przejdą te zorganizowane struktury do końca nie będzie wiadome, jednak charakteryzować się będą dużą intensywnością.

Podczas przechodzenia superkomórek głównym zagrożeniem będą silne, niszczące porywy wiatru (lokalnie osiągać mogą 120 km/h) oraz opady dużego gradu (punktowo o średnicy nawet do 6 cm). Nie wykluczone jest pojawienie się 1-2 trąb powietrznych (dość silnych). W czasie przechodzenia mezoskalowego układu konwekcyjnego spodziewamy się silnych (punktowo niszczących) porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu, powodujące lokalne zalania i podtopienia, oraz opady gradu.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!