Policyjny bieg pamięci Grzegorza Załogi WYNIKI+ZDJĘCIA

  Policyjny bieg pamięci Grzegorza Załogi WYNIKI+ZDJĘCIA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Uczcili pamięć kolegi: Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi
  1/112
  przejdź do galerii

  Uczcili pamięć kolegi: Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi ©ŚLąska Policja

  W czwartek, 5 października, na terenie biwaku w Hutkach-Kankach, odbyły się Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi.
  Na starcie stanęło ponad 250 zawodników, reprezentujących służby mundurowe z całego kraju. Bieg, który odbył się już po raz XIV, objął honorowym patronatem komendant główny policji.

  ZOBACZCIE TEŻ:
  Bieg im. Grzegorza Załogi: ponad 300 osób na starcie ZDJĘCIA

  Mistrzostwa w Biegu Przełajowym im.
  sierż. Grzegorza Załogi na stałe wpisały się w Centralny Kalendarz Imprez Sportowo-Rekreacyjnych policji. Nadrzędnym celem zawodów jest uczczenie pamięci sierżanta Grzegorza Załogi, który w 2003 roku został śmiertelnie postrzelony podczas wykonywania czynności służbowych.

  Przypomnijmy:
  w sierpniu 2003 roku 23-letni policjant, Grzegorz Załoga, ruszył w nocną pogoń za przestępcą, który właśnie napadł na człowieka. Uciekający strzelił funkcjonariuszowi prosto w głowę. Załoga zginął, a bandyta przepadł jak kamień w wodę. Rozpoczęła się obława. Gangster z kolegami uciekali czarnym, skradzionym audi 80. Namierzono ich dopiero po kilku dniach w Bielsku-Białej. Policja nie chciała strzelaniny w centrum miasta i dopiero gdy samochód nie zatrzymał się na blokadzie, padły strzały. Skowroński dostał w pierś, wtedy kompani porzucili go w samochodzie i znikli. Przy rannym znaleziono kałasznikowa, rewolwer i materiał wybuchowy z mechanizmem zegarowym. Bandytę odratowano. Na procesie mówił, że strzelił przypadkowo. Ale nosił ze sobą broń, strzelił do policjanta co najmniej trzy razy. Tego fatalnego dnia pił ze znajomymi już od rana; gdy wieczorem wracał do domu, wpadł w złość, że psy w jednej z posesji na ulicy Krakowskiej za głośno szczekają. Zadzwonił do drzwi domu, właściciel mu otworzył, a wtedy Skowroński rzucił się na niego z pięściami. Skatowany mężczyzna wezwał policję. Przyjechał Grzegorz Załoga. Katowicki Sąd Okręgowy skazał Grzegorza Skowrońskiego na 25 lat więzienia. Sędzia uznał, że oskarżony liczył się z tym, że strzelając, może zabić człowieka. Apelacja nie zmieniła wyroku.

  Sportowe zmagania poprzedziło złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie symbolicznego znicza na grobie tragicznie zmarłego, przez przedstawicieli śląskich policjantów. Miejsce wiecznego spoczynku sierż. Grzegorza Załogi na cmentarzu parafialnym w miejscowości Chechło odwiedziła delegacja z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz kierownictwo Komend Powiatowych Policji w Zawierciu i Będzinie. Wszyscy biorący udział w mistrzostwach minutą ciszy oddali hołd poległym na służbie.

  Do zawodów zgłosiło się ponad 250 zawodników, reprezentujących jednostki policji z całego kraju, Straż Miejską, Straż Graniczną i Lasy Państwowe. Poza służbami mundurowymi, w biegu rywalizowały także reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych o profilach mundurowych oraz zawodniczki i zawodnicy w klasyfikacji otwartej. W tegorocznym biegu uczestniczył także Zastępca Dyrektora Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji mł.insp. Mirosław Wypych.

  Dla zawodników przygotowano trasę zlokalizowaną na terenie duktów leśnych w pobliżu campingu im. sierż. Grzegorza Załogi w miejscowości Hutki – Kanki gm Łazy. W zależności od kategorii, biegacze pokonali trasy o długości 10,8 km, 7,2 km, i 3,6 km. Do dyspozycji uczestników była kuchnia polowa z przygotowanym gorącym posiłkiem. Zawody uświetnił występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Organizatorem biegu był Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przy współudziale Urzędu Miasta i Gminy w Łazach oraz Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Śląskiego w Katowicach.

  Zobacz galerię

  Nagrody zwycięzcom oraz wyróżnionym zawodnikom wręczał m.in. Henryk Załoga - ojciec zastrzelonego policjanta.

  Zwycięzcy:
  W kategorii drużynowej szkół ponadgimnazjalnych o profilu mundurowym, zwyciężyli uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcące im. mjr Henryka Sucharskiego w Katowicach.

  W klasyfikacji drużynowej służb mundurowych, pierwsze miejsce zajęli przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. W tej kategorii najlepszym zawodnikiem był Łukasz Oślizło z KMP w Katowicach, a najlepszą zawodniczką Monika Kapera z KPP w Złotowie.

  POLECAMY:

  Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II  Koszmarny wypadek na DTŚ. Policja szuka świadków ZOBACZ WIDEO I ZDJĘCIA  Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT  tyDZień: Informacyjny program Dziennika Zachodniego


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo