Przebudowa DK 94 w Sosnowcu. Droga w wykopie nad nią wiadukt

  Przebudowa DK 94 w Sosnowcu. Droga w wykopie nad nią wiadukt

  Anna Dziedzic

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przebudowa DK 94 w Sosnowcu. Droga w wykopie nad nią wiadukt

  ©Fot. UM Sosnowiec

  Sosnowiec dostanie prawdopodobnie wyższą dotację na przebudowę skrzyżowania przy Makro. To inwestycja warta ponad 88 mln złotych.
  Przebudowa DK 94 w Sosnowcu. Droga w wykopie nad nią wiadukt

  ©Fot. UM Sosnowiec

  Jeszcze w czwartek aktualna była data 21 lutego, na podpisanie umowy o dofinansowanie ogromnej inwestycji na sosnowieckim odcinku drogi krajowej nr 94. Była, ale już nie jest. I to jest akurat dobra wiadomość. Podpisanie umowy przesunięto, bo do Urzędu Miejskiego w Sosnowcu przyszedł mejl z informacją, że Centrum Unijnych Projektów Transportowych zwiększyło pulę pieniędzy na program, z którego pochodzi dotacja na sosnowiecki odcinek trasy 94.


  – Cieszymy się z tej informacji i mam nadzieję, że w związku z tym także nasze dofinansowanie do tej inwestycji wzrośnie – mówi Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

  Do czwartku wiadomo było, że na przebudowę węzła łączącego DK 94 z ul. Długosza w Sosnowcu (przy Makro) miasto otrzyma dofinansowanie w wysokości 27 procent wartości inwestycji. Ponieważ całą przebudowę wyceniono wstępnie na ponad 88 mln złotych, dotacja wynosiła 23,5 mln zł. Teraz jednak wzrośnie.

  – Podpisanie umowy trochę się przesunie, ale oprócz tego nic się nie zmieni. Zamierzamy wkrótce ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej - zapowiada Rafał Łysy.

  Władze Sosnowca zakładają, że tworzenie dokumentacji projektowej potrwa około roku. Wtedy do pracy będzie mógł przystąpić również wyłoniony w przetargu wykonawca tej sporej inwestycji drogowej. Co konkretnie zmieni się na DK 94? Skrzyżowanie drogi krajowej i ulicy Długosza stanie się bezkolizyjne.

  Pierwotnie zakładano, że trasa pobiegnie tunelem, nad którym będzie przebiegała ul. Długosza. Ze względu na spore koszty takiej koncepcji, miasto odeszło od pomysłu tunelu, jednak dwupasmowa droga krajowa i tak pobiegnie „dołem” - w specjalnym wykopie. W okolicy Makro, powstanie nad nią wiadukt. Będą bezkolizyjne wjazdy i zjazdy zarówno jeśli chodzi o DK 94 jak i ulicę Długosza. Budowa ma ruszyć w 2018 roku. Potrwa około dwóch lat.

  „Spowalniaczem ruchu” na tym odcinku DK 94, pozostanie wciąż przejście dla pieszych w pobliżu Auchan. Jest tam sygnalizacja świetlna i na razie nic się w tej kwestii nie zmieni. Na budowę kładki dla pieszych brakuje niestety funduszy.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kładka

   laik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jak zwykle obiecana kładka pozostanie w pamięci do następnych wyborów samorządowych

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama