Racibórz: Zamiast do znaku zapnij w stojaku! [AKCJA DZ]

  Racibórz: Zamiast do znaku zapnij w stojaku! [AKCJA DZ]

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Racibórz: Zamiast do znaku zapnij w stojaku! AKCJA DZ
  1/11
  przejdź do galerii

  Racibórz: Zamiast do znaku zapnij w stojaku! AKCJA DZ ©Aleksander Król

  Racibórz ma swoje miejskie rowery z zębatkami stylizowanymi na herb miasta, promuje się klipami z jednośladami w roli głównej i nawet na białych leżaczkach wystawianych w ciepłe dni na Skwerze Pieczki i przystani kajakowej znalazło się hasło „Racibórz przyjazny rowerzystom”. Czy taki jest naprawdę? Owszem, mamy już wiele fajnych ścieżek rowerowych, a kolejne - w tym najbardziej oczekiwana trasa do Łężczoka, będą budowane, ale w centrum miasta brakuje stojaków na rowery. Rozpoczynamy naszą akcję "Zamiast do znaku zapnij w stojaku"!

  Racibórz: Zamiast do znaku zapnij w stojaku! AKCJA DZ  - Nie ma gdzie zapiąć roweru. Na rynku jest kilka stojaków, ale spróbuj postawić rower na Opawskiej albo Mickiewicza. Chyba tylko do znaków drogowych - mówi nam Katarzyna Bocoń, którą spotykamy z rowerem w okolicach dworca PKP w Raciborzu. Cyklistka odpina swój czerwony jednoślad od kraty w... oknie budynku stojącego naprzeciw dworca. Takich rowerów zapiętych do krat okiennych jest tu wiele.

  Ani jednego stojaka nie ma też na samym dworcu. Rowery przypinane są tu do balustrad przy schodach.

  Braku stojaków na rowery nie odczuwają w magistracie na Batorego. - Jest ich wiele, są w parkach - na przykład w Parku Zamkowym jest 38 stojaków betonowych, a w Parku Roth i na Książęcej 5 stanowisk dla rowerów. Są też w centrum miasta - na przykład na rynku są 4 stojaki w sumie na 8 rowerów, a także na Odrzańskiej (1 sztuka na 4 rowery), ul. Browarnej / Długiej (1 szt. - 2 rowery), Długiej (3 szt., 3 rowery), Odrzańskiej/Chopina (1 szt., 4 rowery), Sudeckiej (1 szt., 4 rowery), czy przy Urzędzie Miasta na ul. Stefana Batorego, gdzie stoi jeden stojak na 4 rowery - wylicza Leszek Iwulski, rzecznik Urzędu Miasta w Raciborzu.

  Dodaje, że rowery można też zapiąć przy Bankowej (1 szt.), przy kościele na Mickiewicza (1 sztuka) i na rogu Nowej i Solnej (1 sztuka). Pojedyncze stojaki „komunalne” stoją też przy Cmentarnej i Markowickiej. Iwulski dodaje, że pojawiają się też nowe przy okazji modernizacji skwerów i ścieżek. Tak było w przypadku Skweru Pieczki z fontanną, gdzie pojawiło się 5 nowoczesnych tzw. ławko-stojaków oraz bardziej tradycyjne stojaki na łącznie 14 rowerów. Nowe stojaki zamontowano też na przebudowanym skwerze Kościuszki.

  - Ponadto swoje stojaki na rowery ma też Ośrodek Sportu i Rekreacji, aquapark H2Ostróg (20 sztuk), a duża stacja rowerowa powstała na Kempingu Obora - tłumaczy Leszek Iwulski. Zaznacza, że swoje stojaki maję też szkoły i przedszkola w całym mieście, które trudno zliczyć.

  Niemniej są miejsca w centrum Raciborza, gdzie nie ma gdzie przypiąć roweru. Gdzie według Was należałoby je postawić?

  - Na pewno takim rejonem, gdzie aż prosi się o stojaki, są okolice dworca PKP - mówi poproszony przez nas o opinię Grzegorz Pierchała z PTTK Racibórz. - Pamiętam sytuację, gdy ktoś przerzucił przez barierkę zapięty do niej rower i potem zwisał z wiaduktu nad drogą, nad samochodami. W okolicach dworca przydałyby się nie tylko stojaki ale też jakiś nadzór, monitoring, żeby było można bezpiecznie zostawić rower - mówi Pierchała.

  Gdzie jeszcze przydałyby się stojaki? Podpowiedzcie. Piszcie na adres: a.krol@dz.com.pl albo w komentarzach.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tumo

   tumo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a czy w me nie mają przypadkiem rowerów indiana?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sixpack

   oponiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   JA też zwłaszcza, że przybyło mi trochę tłuszczu przez zimę i trzeba teraz to spalić. Oponka się zrobiła a zawsze był 6pack.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rowrro

   czeko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   w tym sezonie przesiadam się na rower, jutro jedziemy do media expert po pracy bo jest promocja. Może nie jakieś znane marki, ale osprzęt mają dobry.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama