Razem tworzymy metropolię

  Razem tworzymy metropolię

  Artykuł sponsorowany

  Razem tworzymy metropolię
  1/7
  przejdź do galerii
  Już w piątek kolejne wydanie gazety Metropolii Silesia w twoim tygodniku. A w nim informacje o Metropolitalnej Nocy Teatrów. - Metropolia tętni życiem kulturalnym, co doskonale potwierdza przedsięwzięcie zainicjowane przez GZM. Metropolitalna Noc Teatrów jak co roku zachęca bogatym programem, jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca zarządu GZM – W tym roku widzowie będą mogli wybrać ciekawą dla siebie ofertę spośród 30 spektakli i 50 różnych atrakcji. Zapraszam do udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Spotkajmy się w śląskich i zagłębiowskich teatrach. W numerze także inne wiadomości kulturalne i ekonomiczne z 14 miast należących do GZM.
  Do metropolii zaprasza Marcin Krupa, prezydent Katowic:

  O tym, że metropolia jest dla miast konurbacji śląskiej niezbędna wiemy już od dawna. Dlatego przed dekadą powołany został do życia Górnośląski Związek Metropolitalny. Przez ten czas uczyliśmy się dobrej współpracy na rzecz ponad dwumilionowej społeczności. Dziś otworzyła się wreszcie perspektywa, aby za sprawą powstającej, nowej ustawy, nasza międzygminna aktywność przeniosła się na zupełnie nowy poziom. W momencie, w którym Rada Ministrów powoła do życia związek metropolitalny naszego województwa, pojawią się pola i możliwości dla wspólnych działań w takich obszarach, jak np. promocja, czy transport. Oczywiście mówimy tu nie tylko o zacieśnianiu współpracy, ale także dodatkowych funduszach.

  W metropolii widzę szansę na wielki skok cywilizacyjny – zarówno dla Katowic i dla każdej gminy, która będzie w ten projekt włączona. Katowice są oczywiście naturalnym liderem metropolii, ale z pełnym poszanowanie praw innych miasta. Gdy przyjeżdżają do nas zagraniczni inwestorzy – często mówimy im, że jesteśmy stolicą 2-milionowej metropolii. To robi wrażenie – połączone możliwości kilkunastu miast, duży kapitał ludzki, zaplecze uniwersyteckie, czy setki miejsc wartych zobaczenia. Razem możemy więcej i musimy to wykorzystać.

  W numerze także o zbliżającym się kongresie małych i średnich przedsiębiorców, którego współgospodarzem jest Metropolia Silesia:
  W połowie października, już po raz szósty odbędzie się Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EKMŚP). Choć spotkanie nie jest adresowane do największych korporacji, to zgromadzi przedstawicieli globalnych firm, tj. Google i Facebook, którzy podzielą się swoją wiedzą, jak również czołowe postaci polskiej polityki i gospodarki. Udział w kongresie zapowiedzieli chociażby wicepremier i minister rozwoju, Mateusz Morawiecki oraz Janusz Piechociński, były minister gospodarki.
  „Trzy dni inspiracji dla innowacji” to hasło tegorocznej edycji wydarzenia, które złożone jest z kilku ścieżek tematycznych. Wśród najważniejszych tematów obok innowacji będą: współpraca międzynarodowa, kapitał dla rozwoju, prawo, edukacja dla sukcesu oraz współpraca biznesu z samorządem i nauką.

  Wspomniane już innowacje, jak chociażby technologie cyfrowe, rozwiązania IT czy social media, bez których trudno wyobrazić sobie dziś prowadzenie nowoczesnego biznesu, znajdą się w programie wydarzenia w ramach prelekcji i warsztatów poprowadzonych przez reprezentantów dwóch potentatów w dziedzinie technologii.

  Google zaprasza na warsztaty „Internetowe rewolucje”, gdzie uczestnicy porozmawiają o korzyściach, jakie niesie ze sobą rozwijanie umiejętności internetowych: oszczędność czasu, pieniędzy, a nawet łatwiejsze zdobywanie nowych klientów i podbój nowych rynków. Eksperci podpowiedzą też, gdzie zdobywać nową wiedzę, by dotrzymywać kroku zmianie.
  Z kolei Facebook przybliży możliwości użycia platformy społecznościowej w firmie poprzez „Boost Your Business”, czyli międzynarodowy program, który odwiedził już takie miasta jak Londyn, Berlin, Rzym czy Paryż. Uczestnicy będą mogli wysłuchać relacji lokalnych przedsiębiorców, którzy rozkręcają swój biznes dzięki portalowi.

  Kongres po raz kolejny gości w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. – W Katowicach wspieramy intensywnie sektor MŚP, gdyż rozumiemy jego długoterminowe znaczenie dla wzrostu konkurencyjności gospodarki naszego regionu i całego kraju. To właśnie mali i średni przedsiębiorcy są sercem polskiej gospodarki - stanowią 99% wszystkich przedsiębiorstw oraz zapewniają 70% miejsc pracy. Ich spotkanie inspiruje do tworzenia lepszych warunków dla MŚP oraz porusza ważne tematy dla Śląska, Polski oraz Europy. Dlatego cieszymy się, że Europejski Kongres MŚP ma tak bogaty program i odbędzie się po raz kolejny w Katowicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Miasta Katowice, gospodarza kongresu.

  Szósta edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbędzie się w dniach 10-12 października 2016 r. Rejestracja jest bezpłatna i możliwa poprzez stronę organizatora www.rejestracja.ekmsp.eu. Wydarzenie odbywa się pod wysokim patronatem Parlamentu Europejskiego, a Metropolia Silesia jest jego współgospodarzem.


  Więcej informacji już jutro w Twoim lokalnym tygodniku z Dziennikiem Zachodnim oraz na www.gzm.org.pl

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama