ŚDM: 12 tys. młodych przyjechało do archidiecezji...

  ŚDM: 12 tys. młodych przyjechało do archidiecezji katowickiej

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Światowe Dni Młodzieży były okazją do zawarcia wielu przyjaźni ponad granicami
  1/11
  przejdź do galerii

  Światowe Dni Młodzieży były okazją do zawarcia wielu przyjaźni ponad granicami ©fot. arkadiusz gola

  W Katowicach podsumowano Dni w Diecezji w naszym regionie, czyli cykl wydarzeń poprzedzających ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży.
  Współpraca, współdziałanie buduje - to nauka ze Światowych Dni Młodzieży, która powinna w naszych sercach i naszej pamięci pozostać - mówił wczoraj w Katowicach arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Właśnie w Katowicach podsumowano Dni w Diecezji w woj. śląskim, organizowane w ramach Światowych Dni Młodzieży.

  Jak przypominał ksiądz Marcin Wierzbicki, duszpasterz młodzieży w archidiecezji katowickiej i koordynator ŚDM, w trakcie Dni w Diecezji w archidiecezji katowickiej gościliśmy 12 tysięcy młodych ludzi z całego świata.

  - Młodzież ze wszystkich kontynentów, choć najliczniejsze były grupy z Włoch, Francji, Niemiec i Meksyku, ale mieliśmy też gości z Karaibów czy Chin - wyliczał. Jak dodał, w organizację przedsięwzięcia zaangażowało się około 1500 młodych wolontariuszy z całej archidiecezji.

  - Jesteśmy zadowoleni, wszystkie założenia, które przyjęliśmy, udało się zrealizować. Jeszcze cenniejsze jest to, w jaki sposób grupy przeżyły ten czas w poszczególnych diecezjach. To wróciło do nas, kiedy młodzi wyjechali do swoich krajów, wówczas otrzymaliśmy dużo pozytywnych głosów. Szczególne wrażenie zrobiło na gościach przyjęcie w rodzinach, gościnność i otwartość, z jaką się spotkali - opowiadał ksiądz Wierzbicki.

  Jak mówił abp Wiktor Skworc, w trakcie ŚDM i poprzedzających je Dni w Diecezji zaprezentowaliśmy się jako kraj gościnny, otwarty, przyjmujący młodych. - I ci młodzi ludzie z takim przesłaniem z naszego kraju wyjechali, mamy więc za co dziękować - oceniał.

  Wtorkowe spotkanie było okazją do podziękowań wszystkim stronom zaangażowanym w ich przygotowanie i organizację.

  - Chcemy podziękować służbom, urzędowi marszałkowskiemu i samorządom. Okazało się, że współpraca, współdziałanie przynosi wspaniałe efekty. Kiedy czasem brakuje nam ducha współpracy w skali lokalnej czy ogólnopolskiej, to warto do tych doświadczeń Światowych Dni Młodzieży wrócić i przypomnieć sobie, że kiedy współdziałaliśmy dla wspólnego dobra, to coś osiągnęliśmy - dodawał arcybiskup.

  ZOBACZ TAKŻE: Światowe Dni Młodzieży 2016

  Na pozytywne efekty współpracy w trakcie ŚDM zwracał też uwagę Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. - To był dobry czas, oprócz duchowych przeżyć, byliśmy wtedy wspólnotą, jednością, wszyscy działali dla wspólnego celu i to powinniśmy zapamiętać, że każdy, kto dokładał cegiełkę do tej całości, robił to bezinteresownie - komentował.

  Koncert ŚDM w Tauron Arena

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapomniałeś poziękować...

   Miro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ... kzkgopowi, dzięki którego hojności ci dewoci jeździli komunikacją miejską za darmo. Płacący podatki mieszkańcy Miasta Smrodu nie mogą liczyć na takie udogodnienia.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama