Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm nie chce III powstania śląskiego? Śląscy samorządowcy protestują

Agata Pustułka, Marcin Zasada
Prezydenci Arkadiusz Chęciński i Dawid Kostempski oraz marszałek Wojciech Saługa przygotowali apel
Prezydenci Arkadiusz Chęciński i Dawid Kostempski oraz marszałek Wojciech Saługa przygotowali apel Arkadiusz gola
Burza polityczna wokół wystawy poświęconej III powstaniu śląskiemu - nie będzie jej w Sejmie. Samorządowcy z regionu protestują. Powstał apel do marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego.

11 maja samorządowcy z województwa śląskiego - zarówno ze Śląska, jak i Zagłębia - chcą jechać do Warszawy, do Kancelarii Sejmu, złożyć apel do marszałka Marka Kuchcińskiego, by zgodził się na zorganizowanie wystawy poświęconej III powstaniu śląskiemu. Wystawa miała się odbyć, ale ostatecznie marszałek nie znalazł terminu.

POWSTANIA ŚLĄSKIE QUIZ Sprawdź swoją wiedzę o czasach plebiscytu i powstań

Tytuł wystawy mówi sam za siebie: „Sfrunął na Śląsk orzeł biały…”. Tę samą wystawę można było oglądać rok temu w Senacie, a ostatnio w Sosnowcu, bo była prezentowana kilka dni temu przechodniom na ulicy Zwycięstwa, ciesząc się sporą popularnością.

Poprzednie władze (czyli koalicja PO-PSL) obiecały, że w tym roku wystawa zagości w Sejmie. Tymczasem okazało się, że nie ma szansy, aby w Warszawie, w najważniejszym politycznie miejscu, uczcić pamięć powstańców. Dlaczego PiS nie chce pokazać wystawy? Czy dlatego, że przygotowano ją za czasów PO? Nie ma w niej przecież żadnych kontrowersyjnych wątków. Same historyczne fakty.

KLIKNIJ I ZOBACZ WYSTAWĘ:
TYCH ZDJĘĆ NIE POZWOLIŁ EKSPONOWAĆ MARSZAŁEK KUCHCIŃSKI

- Za nami obchody powstań, które zgromadziły wielu mieszkańców regionu zarówno w Katowicach, Świętochłowicach, jak i Sosnowcu, gdzie odbył się fantastyczny koncert w hołdzie dla bohaterów tamtych wydarzeń. Dlatego kompletnie nie rozumiem, czemu w Sejmie nie możemy upamiętnić fragmentu przeszłości tak ważnego dla Polski i powstania - jednego z nielicznych zwycięskich zresztą - mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej marszałek województwa, Wojciech Saługa.

PISMO MARSZAŁKA KUCHCIŃSKIEGO

Jak poinformowało nas biuro prasowe marszałka Sejmu: pismo z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, dotyczące organizacji wystawy w budynku parlamentu, wpłynęło do Sejmu 1 lutego 2016 r. Odpowiedź z decyzją została wysłana do Muzeum 15 marca 2016 r. Po analizie wszystkich dokumentów okazało się, że wystawa tego samego organizatora, o tym samym tytule #i tej samej tematyce, była wystawiana i uroczyście eksponowana w Senacie w ubiegłym roku.

Widać, marszałek Sejmu nie chce, by posłowie się znudzili wystawą, choć przecież - co wiemy z badań, choćby śląskich naukowców - wiedza o powstaniach i autonomicznym województwie śląskim wśród Polaków jest znikoma.

- To niewiarygodne wręcz, by wystawa tak zupełnie pozbawiona jakichkolwiek kontrowersji, rzekłbym zupełnie zgodna z oczekiwaniami obecnych władz, nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem - zdumiewa się Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska.

Generalnie, co cieszy, sprawa wystawy pozwoliła zapomnieć o śląsko-zagłębiowskich podziałach, bo prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński jednoznacznie oświadczył, że są sprawy, w których nie ma mowy o jakichś resentymentach czy różnicach.

- Musimy podkreślać wkład Polaków w zwycięstwo powstańców śląskich. To jest niezwykle doniosłe wydarzenie w dziejach RP - wyjaśnił.

- Jeśli powstanie warszawskie ma tak ogólnopolski wydźwięk, to też taki wydźwięk powinny mieć powstania śląskie, bo miały dla Polski niezwykłe znaczenie - mówił prezydent Świętochłowic, Dawid Kostempski.

W sprawie interpelację złożyła posłanka PO, Danuta Pietraszewska, której udało się w minionej kadencji zorganizować wystawę bardziej kontrowersyjną, bo poświęconą Tragedii Górnośląskiej. Przypomnijmy, że także w minionej kadencji posłowie PiS z województwa śląskiego przeforsowali, by jednej z sejmowych sal nadać imię dyktatora III powstania śląskiego, Wojciecha Korfantego.

- Jestem zdumiony akcją polityków PO, bo żadnego z nich nie widziałem na obchodach rocznicy powstania. To chyba jakaś amnezja polityczna. My uczciliśmy rocznicę w sposób godny jej znaczenia - ocenia poseł PiS, Michał Wójcik, od niedawna wiceminister sprawiedliwości.
Ostatecznie jednak biuro marszałka Kuchcińskiego nie lekceważy Ślązaków i podkreśla znaczenie powstań: „Temat Powstań Śląskich jest absolutnie i bezapelacyjnie tematem bardzo ważnym dla Polaków, na co wskazuje uroczysta uchwała podjęta przez aklamację przez Sejm w dniu 29 kwietnia 2016 r. Posłowie uczcili w ten sposób 95. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego”.

Jak dodają pracownicy biura: - Sejm jest zawsze otwarty na nowe i ciekawe inicjatywy poselskie i obywatelskie, ale nie stosujemy zasady powielania organizacji identycznych co do tematu wystaw w obu izbach parlamentu, których organizatorem jest ta sama instytucja.

Trochę historii

W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego, którego celem było przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Było to jedno z trzech powstań śląskich. Dyktatorem III powstania śląskiego był Wojciech Korfanty, wybitny polityk okresu międzywojennego, a także aktywny polityczny publicysta, który został ostatecznie uwięziony przez władze sanacji, w II RP. Korfanty był zwolennikiem przyłączenia ziem Śląska do odradzającej się II RP.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!