Ślązak w Watykanie. Ks. Piotr Kontny z Żor kształci się na...

  Ślązak w Watykanie. Ks. Piotr Kontny z Żor kształci się na rzecznik Kościoła

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ks. Piotr Kontny z Żor, rezydent w bazylice piekarskiej, kształci się w Rzymie na rzecznika Kościoła. Właśnie skończył drugi rok. Kolejny będzie czasem pracy nad licencjatem. Żeby być dobrym rzecznikiem, na razie uczy się być... dziennikarzem.
  Ks. Piotr Kontny z Żor

  Ks. Piotr Kontny z Żor ©Jolanta Pierończyk

  Ks. Piotr Kontny kształci się na rzecznika Kościoła na Uniwersytecie Santa Croce (św. Krzyża).- Uczymy się reprezentować instytucje kościelne przed mediami – mówi.

  Wykształcony w Rzymie rzecznik musi znać nie tylko misję Kościoła, jego cele, ale i być przygotowany do odpowiedzi na trudne pytania (komunikacja kryzysowa!). A do tego wszystkiego musi doskonale znać język mediów, ich oczekiwania, możliwości i ograniczenia. Musi wiedzieć, jak mówić, by dobrze przekazać to, o co Kościołowi chodzi. Musi wiedzieć, jak mówić, by zainteresować. - Dlatego mamy na przykład zajęcia z public speaking, czyli wystąpień publicznych, podczas których poznajemy m.in. figury retoryczne służące przykuwaniu uwagi słuchacza czy widza – mówi ks. Piotr.

  Sporo też zajęć typowo dziennikarskich. W tym roku studenci mieli praktyki w radiu watykańskim i telewizji. Materiały dziennikarskie musieli sami nie tylko zebrać, ale też zmontować tak, by nadawały się do puszczenia na antenę czy wizję. By bowiem umieć w przyszłości dostarczyć dziennikarzowi odpowiedniego materiału, sami muszą wiedzieć, jak on pracuje i co się dla niego liczy najbardziej.

  Praktykom towarzyszą gruntowne studia z etyki mediów, bioetyki, ale także liturgii, prawa kanonicznego, czy nawet antropologii kobiety i mężczyzny i wielu innych przedmiotów. Przyszli rzecznicy Kościoła uczą się też interpretować fakty, łączyć je ze sobą, wyciągać wnioski, a nade wszystko z nadmiaru informacji wyciągać te istotne.

  W letniej sesji egzaminacyjnej ks. Piotr Kontny zdawał m.in. media relations i komunikację radiową oraz komunikację cyfrową i socjologię komunikacji.

  W przyszłym roku chciałby obronić licencjat. Jest na etapie wybierania tematu.
  - Najtrudniejsze to nie studiowanie tego, jak być rzecznikiem i posiadanie wiedzy teoretycznej - mówi ks. Piotr. - Najciężej jest reprezentować Boga przed ludźmi. Bo to wymaga wierności i świętości życia. Chciałbym zatem najpierw być dobrym księdzem i katolikiem, a potem dopiero spełniać inne zadania, do których powoła mnie biskup.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama