Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowe Dni Młodzieży: witamy Was chlebem i solą [DNI W DIECEZJACH]

Łukasz Klimaniec
Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży są zaskoczeni życzliwym przyjęciem, jakie spotkało ich w naszym regionie. Odwdzięczają się uśmiechem i radością
Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży są zaskoczeni życzliwym przyjęciem, jakie spotkało ich w naszym regionie. Odwdzięczają się uśmiechem i radością Arkadiusz Gola
Kończące się Dni w Diecezjach upływają w województwie śląskim pod znakiem festiwali, mszy, koncertów i dobrej zabawy. To czas wielkiej radości z udziałem młodych z różnych stron świata. Pielgrzymi są zaskoczeni życzliwym przyjęciem, jakie spotkało ich w rodzinach na Śląsku i w Beskidach. Nie spodziewali się tak wielkiej serdeczności i otwartości.

Nowozelandczycy są zaskoczeni, że Katowice są tak dużym miastem. Niektórzy mieli obawy, jak zostaną przywitani, czy się dogadają, ale wielka życzliwość i otwarcie polskich rodzin sprawiło, że całe to przejęcie z nich spłynęło - przyznaje ks. dr Jacek Plech, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Katowicach Podlesiu. Podkreśla, że w trakcie Dni w Diecezji rzuca się w oczy wielka gościnność i serdeczność polskich rodzin, które goszczą u siebie pielgrzymów z różnych stron świata. Doceniają to pielgrzymi, którzy na każdym kroku wyrażają swoją wdzięczność - oklaskami, śpiewem, uśmiechem i równie dużą serdecznością. Tak było m.in. podczas ewangelizacji w Katowicach w Parku Kościuszki, przy Teatrze Wyspiańskiego i strefie kultury tuż za NOSPR, gdzie pielgrzymi dziękowali za zaskakująco życzliwe przyjęcie.

Podobny przykład przytacza ks. Emanuel Pietryga, proboszcz parafii św. Jadwigi w Chorzowie, gdzie włoska grupa rzęsistymi oklaskami wyraziła wdzięczność dla rodzin, które zdecydowały się ich przyjąć pod swój dach. Przyznaje, że Włosi dali świadectwo ewangelizacji w czynie, gdy przygotowali posiłek dla osób bezdomnych.

- Zrobili to z wielką radością i entuzjazmem. Autentycznie cieszyli się z tej posługi, którą mogli wykonać w ramach miłosierdzia - podkreśla kapłan.

Społeczne zaangażowanie pielgrzymów będzie można zauważyć także dziś w Cieszynie, gdzie grupa Włochów weźmie udział w sprzątaniu grobów polskich i włoskich żołnierzy na cmentarzu komunalnym.

Trwające od środy Dni w Diecezjach dobiegają końca. W tym czasie uczestnicy Światowych Dni Młodzieży rozsiani po parafiach archidiecezji katowickiej, diecezji bielsko-żywieckiej, sosnowieckiej i gliwickiej poznają polską kulturę, tradycje i historię, zwiedzając ważne dla regionu miejsca, biorąc udział w konferencjach, ewangelizacji i wspólnych mszach, a przede wszystkim spędzając czas z polskimi rodzinami.

- Oskar i Klaudia są uroczy i bardzo otwarci - mówi Agnieszka Biegun z Radzie-chów na Żywiecczyźnie. Wspólnie z rodziną przyjęła młode małżeństwo z Kolumbii. - Moi rodzice brali udział w Światowych Dniach Młodzieży w Częstochowie i uważają, że to niesamowite przeżycie. Dlatego chętnie przyjęliśmy pielgrzymów z Kolumbii. Okazuje się, że mamy podobne kultury, słuchamy podobnej muzyki, a nasza kuchnia nie tak bardzo różni się od ich kuchni. Co ciekawe, bardzo zasmakował im salceson. Ale w ogóle nie znali szczypiorku - dodaje.

Zwieńczeniem Dni w Diecezji są festiwale młodych i nabożeństwa rozesłania, jakie w ten weekend odbywają się województwie. Największe zaplanowano na lotnisku Muchowiec. W poniedziałek pielgrzymi pożegnają nasz region i wyjadą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Nawet 60 tys. osób może zjawić się dziś na lotnisku Muchowiec, Górze Karmel kończących się Dni w Diecezji

Kilkanaście tysięcy młodych ludzi z 55 krajów z całego świata i kilkadziesiąt tysięcy ludzi ze Śląska spotka się na katowickim lotnisku Muchowiec, aby zrobić wspólny „raban”, do którego wzywał papież Franciszek - zapowiadają organizatorzy dzisiejszego spotkania na lotnisku Muchowiec.

To centralne wydarzenie wieńczące w archidiecezji katowickiej trwające od środy Dni Diecezji , jakie odbywają się w ramach światowych Dni Młodzieży. Według różnych szacunków może w nim wziąć udział nawet 60 tys. osób. - Dlaczego Muchowiec? Jestem świadkiem historii. W 1983 roku na Muchowcu stanął wielki prorok, Jan Paweł II. Głosił do nas Ewangelię Pracy - podkreśla abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. - Jako diecezja, z woli Stolicy Apostolskiej jesteśmy Górą Karmel . A Góra Karmel to góra proroków. Chcemy spotkać się ze współczesnymi prorokami - ze św. Janem Pawłem II, który jest patronem Światowych Dni Młodzieży i przygotować się ze spotkanie z prorokiem, którym niewątpliwie jest papież Franciszek - dodaje metropolita katowicki.

Na spotkanie na Muchowcu zaproszeni są przede wszystkim wszyscy wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, parafialne centra ŚDM, rodziny, które przyjmują pielgrzymów na czas Dni w Diecezji oraz cała młodzież archidiecezji katowickiej wraz ze swoimi bliskimi. Szczególne zaproszenie kierowane jest do uczestników ŚDM 1991 roku w Częstochowie oraz tych, którzy byli na Muchowcu w 1983 roku na spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II.

W związku z organizacją wydarzenia na Muchowcu mieszkańcy Katowic musza liczyć się z utrudnieniami w ruchu drogowym. W sobotę 23 lipca od 6.00 do 24.00 będą zamknięte ul. Francuska (na odcinku od ul. Ceglanej do Parku Leśnego), ul. Lotnisko (na odcinku od ul. Francuskiej do ul. Pułaskiego), ul. Szybowcowa (na odcinku od ul. Lotnisko do u. Rodańskiej), a także wyjazd z C.H. Trzy Stawy w kierunku ul. Lotnisko (wyjazd z ronda) oraz wyjazd z C.H. Trzy Stawy w kierunku ul. Rodańskiej. Warto pamiętać, że KZK GOP uruchamia bezpłatne linie autobusowe oznaczone symbolami S1, S2, S3, dzięki którym będzie możliwość bezpośredniego dotarcia na uroczystości odbywające się na katowickim lotnisku Muchowiec. Pielgrzymi, którzy posiadają identyfikator wydawany przez organizatora Światowych Dni Młodzieży, mogą bezpłatnie korzystać z wszystkich linii autobusowych i tramwajowych w ramach całej sieci komunikacyjnej KZK GOP.

Wydarzenie na Muchowcu rozpocznie się o 15.00 wspólną modlitwą, po której na wielkiej scenie pojawią się grupy międzynarodowe. Na przedstawienie każdego narodu i wspólnoty zabrakłoby czasu, dlatego dokonana zostanie prezentacja kilku wybranych grup pochodzących z czterech stron świata - Korei, Ugandy, Argentyny i Włoch. Młodzież z różnych kontynentów w wybrany przez siebie sposób przedstawi bogactwo kulturowe swojego kraju ukazując różnorodność Kościoła katolickiego na całym świecie.
Ponieważ z biblijną Górą Karmel ściśle związany jest prorok Eliasz podczas wydarzenia zostanie wystawione widowisko muzyczno-aktorskie „Jak ogień” przedstawiające historię tego biblijnego bohatera. Rozpocznie się o od godz. 16.15. Na scenie stanie ponad stu artystów, którzy przeniosą publiczność w czasy starożytnego Izraela. Solistom wtórował będzie Zespół Wokalny „6 na 6” z Rybnika, a instrumentalnym trzonem widowiska będzie zespół „Chwila Nieuwagi” oraz towarzysząca mu Orkiestra Symfoniczna Absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach pod batutą Piotra Kotasa. Nie zabraknie również tancerzy (Zespół Taneczny Studentów PWST i WTT), a nawet… motocyklistów Katolickiego Klubu Motocyklowego „Soul Hunters”.

O godz. 17.30 na lotnisku zaplanowano uroczystą mszę świętą, którą będzie koncelebrowało 25 biskupów i aż 250 księży z całego świata. Eucharystii będzie przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Jak podkreślają organizatorzy międzynarodowy wymiar wspólnego przeżywania liturgii zostanie podkreślony również poprzez czytanie Ewangelii oraz modlitwę w różnych językach - włoskim, hiszpańskim, angielskim, francuskim, niemieckim, portugalskim, czeskim, rosyjskim i chińskim. Eucharystię swoim głosem ubarwi zespół „Twoje Niebo” prowadzony przez o. Mariusza Wójtowicza wraz z chórem młodzieży z Katowic, tworzonym specjalnie na to wydarzenie.

Na koniec spotkania około godz. 19.00 na scenie pojawią się zagraniczne i polskie zespoły grające muzyką chrześcijańską. Gwiazdą wieczoru będzie Steven Curtis Chapman uznany jako jeden z najlepszych piosenkarzy muzyki chrześcijańskiej, który wydał ponad 20 albumów. Chapman sprzedał ponad 10 milionów albumów i ma na swoim koncie 10 złotych i platynowych płyt. Zdobył też 5 nagród Grammy, 58 nagród GMA Dove Awards oraz nagrodę American Music Awards, więcej niż jakikolwiek artysta w historii. Supportem dla Stevena Curtis Chapmana będzie zespół Colony House. Na scenie zaprezentuje się również jeden z najbardziej znanych zespołów muzyki gospelowej w Polsce - chór TGD.

Special meeting for pilgrims at Muchowiec airport. Even 60 thousand people can take part in the mass at the Muchowiec airport in Katowice on Saturday afternoon. Muchowiec is a special place for catholics in Silesia - in 1983. pope John Paul II celebrated there the mass attended by thousands of people. Saturday meeting will start at 15.00. Participants will see a musical show. The holy mass celebrated by 25 bishops and 250 priests will start at 17.30. After that participants will be invited to take a part in concert of christian music with Steven Curtis Chapman as a star.

Zagłębie

W poszczególnych miejscowościach diecezji sosnowieckiej odbyły się już (w czwartek) integracyjne spotkania - Festiwale Narodów. Wczoraj młodzież pielgrzymowała na Jasną Górę. Z kolei dziś odbędzie się diecezjalna część ŚDM.

Duże wydarzenie będzie miało miejsce w Jaworznie, gdzie od godz. 13 będzie jadło obiad ponad 3 tys. osób, czyli pielgrzymi z całej diecezji sosnowieckiej. Odwiedzą to miasto, wracając ze zwiedzania obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i Brzezince. Później pojadą do Sosnowca. Tam od godz. 16.00 na Placu Papieskim odbędzie się kolejne wielkie wydarzenie - w uroczystościach udział wezmą m.in. Włosi, Czesi, Salwadorczycy, Amerykanie i Hindusi, a także oczywiście Polacy z Zagłębia Dąbrowskiego i nasi rodacy z syberyjskiej wioski Wierszyna i okolic Starego Skałatu na Ukrainie. W programie występ laureatów diecezjalnego konkursu wokalnego i tańce ewangelizacyjne, międzynarodowa msza św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka z koncelebracją 10 biskupów i około 60 księży zza granicy oraz kapłani z diecezji sosnowieckiej. O godz. 20 - wieczór „Miłość potężniejsza niż śmierć”: świadectwa zaproszonych gości (ks. Mirosława Toszy ze Wspólnoty Betlejem, siostry Anny Bałchan pomagającej zagubionym kobietom i rodziny Wilkowskich z Domowego Kościoła), występ chóru i młodzieżowej, 25-osobowej orkiestry, pokaz etiud filmowych młodzieży z diecezji sosnowieckiej pod kierunkiem Dawida Kozłowskiego z ASP Kraków. Później odbędą się adoracja Najświętszego Sakramentu, błogosławieństwo i Apel Jasnogórski. Wierni, a także mieszkańcy Zagórza i Klimontowa muszą pamiętać o tym, że w związku w wydarzeniem wystąpią utrudnienia w ruchu. Trzeba będzie zwracać uwagę na ustawione na czas uroczystości barierki i zamontowane znaki drogowe. Już od godz. 6 nastąpi ograniczenie ruchu na terenie osiedli przy Placu Papieskim. W przypadku wyjazdu z osiedla powrót będzie możliwy po przywróceniu ruchu, czyli ok. 22. Ok. godz. 12.30 zamknięty zostanie ruch na ul. Rydza-Śmigłego, Paderewskiego, Gwiezdnej (część zachodnia), 11 Listopada (droga osiedlowa między ul. Zielonogórską a Orlikiem), Koszalińskiej i Lubelskiej (łącznie z parkingami i dojazdem do targowiska), a także Krasickiego, Wesołowskiego i Wróblewskiego. Od godz. 14 nastąpi zamknięcie wjazdów w ul. Koszalińską, Mielecką i Łomżyńską od strony ul. Paderewskiego.
- Ulicami Rydza-Śmigłego i Paderewskiego normalnie kursować będą autobusy - mówi Mateusz Bochenek z UM w Sosnowcu. Dla mieszkańców i pielgrzymów przygotowano dwa dodatkowe parkingi: przy Górce Środulskiej i przy działkach przy ul. Paderewskiego.

Niedziela to czas rodzin, które zaprosiły pielgrzymów do swoich domów. W Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i powiecie będzińskim nie ma zaplanowanych miejskich imprez. Odbędą się za to msze św. i festyny parafialne, np. pielgrzymi z Brunei o godz. 16.30 wspólnie spotkają się z rodzinami i zaproszonymi gośćmi przy ognisku przy domu parafialnym w parafii św. Stanisława BM w Czeladzi. W Jaworznie odbędzie się Festiwal Smaków na rynku. Wystąpią zespoły śpiewacze, panie z kół gospodyń przygotują jaworznickie dania i rękodzieło artystyczne. W programie są koncerty zespołu folkowego Kuby Fedaka i eM Bandu z Kapelą Góralską, a także inne propozycje. Również w niedzielę w domu Wspólnoty Betlejem w Dąbrowie Narodowej pojawią się relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki młodych.

Beskidy

Kulminacyjne wydarzenie podsumowujące Dni w Diecezji w Beskidach odbędzie się w niedzielę na terenach obok hali widowiskowo-sportowej pod Dębowcem. W nabożeństwie „Rozesłania” może wziąć udział kilkanaście tysięcy pielgrzymów.

Według planu diecezjalnego centrum ŚDM niedzielne przedpołudnie młodzież spędzi wraz z rodziną, która ich gości. Wspólnie wezmą udział w uroczystej mszy św. w parafialnym kościele. Natomiast po południu pielgrzymi rozsiani po różnych stronach diecezji bielsko-żywieckiej przyjadą się do Bielska-Białej, gdzie pod Dębowcem, na terenach rekreacyjnych obok hali widowiskowo-sportowej odbędzie spotkanie wszystkich przyjezdnych grup oraz młodzieży z diecezji. Spotkanie rozpoczęcie punktualnie o godz. 15 odmówieniem Koronką do Bożego Miłosierdzia. W planie także wspólna modlitwa, śpiewy, koncerty zespołów (Retrospekcja i Chór Warsztatów Gospel, jakie od piątku odbywają się w Bielsku-Białej), a także zabawy. Ten ostatni dzień wspólnego świętowania zakończy się nabożeństwem Rozesłania, po którym pielgrzymi powrócą do parafii, w której są zakwaterowani.

W niedzielę 24 lipca w rejonie hali widowiskowo-sportowej od godz. 8 do 24 będzie wprowadzony zakaz ruchu na ulicach Gościnnej (na odcinku od al. Armii Krajowej do ul. Kolistej), Armii Krajowej (od ul. Młodzieżowej do ul. Karbowej), Karbowej (od al. Armii Krajowej do ul. Kolistej) oraz Kolistej (od ul. Karbowej do ul. Gościnnej). Zakaz nie obowiązuje osób upoważnionych i mieszkańców. Na wyżej wymienionych ulicach ruch będzie się odbywał jednokierunkowo. Już tego dnia, na prośbę policji, zostanie zamknięte lotnisko Aeroklubu Bielsko-Bialskiego - w związku z ŚDM do 1 sierpnia na lotnisku nie będzie żadnych lotów, skoków ani szkoleń.

Częstochowa

W Częstochowie w sobotę będzie kontynuowane Międzynarodowe Forum Młodych w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Żużlowej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.15 od modlitwy uwielbienia, która zostanie odmówiona w hali na płycie głównej. O godz. 10 rozpocznie się konferencja pod hasłem „Pan posyła Was na cały świat zanieść Miłość, gdzie jej brak”. Następnie pielgrzymi wezmą udział w adoracji i warsztatach. Po obiedzie, około godz. 13.30, zaplanowano pielgrzymkę na Jasna Górę.
W sobotę na Jasnej Górze od godz. 15 rozpocznie się dzień jedności archidiecezji częstochowskiej. Wydarzenie zainauguruje Koronka do Bożego Miłosierdzia, po której, ok. godz. 16 zostanie odprawiona msza. Pielgrzymi uczestniczący w eucharystii po jej zakończeniu spotkają się na wspólnym posiłku, a następnie wezmą udział w programie wieczornym. W nim organizatorzy prócz uwielbienia i Apelu Jasnogórskiego zamierzają nawiązać do Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 r. Całość potrwa do godz. 22.

Również w sobotę, o godz. 12 zostanie otwarta wystawa plenerowa autorstwa Zdzisława Sowińskiego „Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016″ . Jest ona współorganizowana ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Gaude Mater. Prezentacja wielkoformatowych zdjęć przedstawiających obchody milenijne w Częstochowie, wydobytych przez Zdzisława Sowińskiego z własnych zasobów fotograficznych oraz archiwów m.in. Jasnej Góry, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz zbiorów prywatnych odbędzie się w północno-zachodniej części Placu Biegańskiego. Ekspozycja w 1050. Rocznicę Chrztu Polski jest dofinansowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pilgrims will remember polish hospitality. Pilgrims are positively surprised by the hospitality and cordiality of people living in our region. Visitors are really glad and grateful - ks. Jacek Plech, rector of Katowice-Podlesie parish said. - The hospitality of Polish families is something pilgrims will remember - adds. For several days pilgrims from the whole world have a chance to explore the Polish culture and tradition, visit plenty of interesting places in Silesia and Beskidy Mountains. Many pilgrims were deeply affected visiting Auschwitz-Birkenau State Museum. - It was very important to visit this place - they said.
World Youth Day in Krakow is coming soon. On Monday pilgrims will move from Silesia to Cracow.

**WSZYSTKO O WIZYCIE PAPIEŻA FRANCISZKA W POLSCE I ŚWIATOWYCH DNIACH MŁODZIEŻY W NASZYCH SERWISACH SPECJALNYCH

Papież w Częstochowie
Światowe Dni Młodzieży**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!