Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak dla śląskiej onkologii: jutro spotkanie w Warszawie

Agata Pustułka
Decyzja o usamodzielnieniu się Instytutu Onkologii w Gliwicach należy dziś do polityków - premier Beaty Szydło i ministra zdrowia.

5 lutego wszystkie śląskie media zainaugurowały akcję “Tak dla śląskiej onkologii”. Pod petycją do premier Beaty Szydło zebraliśmy ponad 15 tysięcy podpisów. Nie mamy wątpliwości, że decyzja o podziale Instytutu, który strukturalnie jest poststalinowskim przeżytkiem należy dziś do polityków.

Po serii spotkań jutro w Warszawie odbędzie się kolejne. Tym razem w m inisterstwie zdrowia. Ze strony wiceministra Jarosława Pinkasa padła deklaracja, że do wakacji sprawa zostanie rozstrzygnięta.

Możemy się pochwalić świetną kadrą, wyposażeniem i sukcesami naukowymi. Podział Instututu wszystkim jego placówkom wyjdzie na dobre.

Rozmowa z prof. Leszkiem Miszczykiem, pełniącym obowiązki dyrektora Instytutu Onkologii w Gliwicach

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas obiecał marszałkowi województwa, że decyzja w sprawie wydzielenia gliwickiej onkologii zostanie podjęta do końca wakacji. Jutro kolejne spotkanie w tej sprawie. Jaka opcja teraz przeważa?
Niestety nie wiem, ale oczywiście jestem przekonany i mogę to udowodnić, że wszystkim wyjdzie na dobre podzielenie poststalinowskiego molocha jakim jest obecnie Centrum Onkologii i umożliwienie placówkom w Warszawie, Krakowie i Gliwicach działania na własną rękę smodzielnie. Jako szpital zabezpieczamy nie tylko potrzeby mieszkańców województwa śląskiego. Prawie 40 proc. chorych przyjeżdża do nas spoza regionu. Nie znam argumentów, które mogłyby wspierać pozostawienie obecnej struktury... Oczywiście poza tymi związanymi z pieniędzmi. To my, Gliwice, jesteśmy na plusie, a niestety zarówno Warszawa jak i Kraków mają deficyt. Z jeszcze nieoficjalnych informacji wynika, że w przypadku Warszawy to ok. 21 mln zł, zaś Krakowa 14 mln zł. My jesteśmy na plusie. Jeszcze.

No właśnie jeszcze, a zatem jak długo?
Proszę mi wierzyć, tak samo jak minister zdrowia Konstanty Radziwiłł jestem zdania, że szpital to nie fabryka, że nie chodzi o walkę o zyski, ale zdrowie pacjetnów. Generowanie strat jest jednak działaniem przeciwko pacjentom. Na trudnym obszarze ochrony zdrowia staramy się działać przede wszystkim dla dobra chorych, co oznacza, że nie możemy się zadłużać, bo kolejni chorzy to odczują np. poprzez ograniczony dostęp do świadczeń. Trzeba godzić ogień z wodą i my to skutecznie w Gliwicach czynimy.

Jako osoba zarządzająca szpitalem w Gliwicach proszę powiedzieć, czy powinniśmy mieć jakieś poczucie niższości jeśli chodzi o sprzęt i badania naukowe w stosunku do innych?
Wyposażenie mamy zdecydowanie lepsze. Nasze zyski wydawaliśmy w dużej mierze na nowoczesny sprzęt, który jest wielkim sprzymierzeńcem w walce z chorobą nowotworową. Choć zatrudniamy o ok. 1000 mniej pracowników niż warszawska centrala możemy się pochwalić porównywalnymi osiągnięciami naukowymi.
Np. w Gliwicach już dwa razy przeszczepiono twarz?
To ogromne sukcesy, z których jesteśmy dumni, ale ja ma także na uwadze dziesiątki prac naukowych z innych specjalności, którymi nasi naukowcy mogą pochwalić się w Europie i świecie. Nie przemawia przeze mnie megalomania, ale fakty, czyli choćby publikacje naszych lekarzy. Oferujemy terapie niedostępne w innych polskich ośrodkach.

Panie profesorze, czy będziemy nadal na plusie, jeśli minister nie podejmie decyzji o podziale Instytutu Onkologii?
Powiem tak: nie wiem, czemu taka decyzja nie została podjęta dawno temu. Czas zerwać ze strukturą, która była dobra, może, dla lat słusznie minionych. Wszystkim podział wyjdzie na dobre. Placówki w Krakowie i Warszawie będą musiały podjąć się nowych wyzwań, wprowadzenia innej organizacji pracy. To z gruntu niesprawiedliwe, nieetyczne, by szpital, który dobrze zarządza swoimi zasobami, ma pacjentów, płacił za innych frycowe. To demobilizujące w ogóle dla innych.

Jako gliwicki śląski szpital macie bardzo mocne medyczne powiązania z regionalnymi placówkami. To ważne, by ich nie zaprzepaścić dla dobra pacjentów...
Mamy telemedyczne mosty z placówkami w Sosnowcu (neurochirurgia) i Zakopanem (płuca), ale też dopinamy współpracę z Zabrzem (torakochirurgia). Patrzymy jednak na sprawę w skali globalnej. Przedstawiliśmy pani minister cyfryzacji nasz plan działań w tym zakresie do powielenia w całym kraju. Kolejne spotkanie 10 maja i wiążemy z nim, dla dobra pacjentów, wielkie nadzieje. mobilizujące w ogóle dla innych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera