Tarnowskie Góry: Rewolucja w parkowaniu odłożona w czasie

  Tarnowskie Góry: Rewolucja w parkowaniu odłożona w czasie

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na 42 miejscach postojowych w Tarnowskich Górach wprowadzono ograniczenie czasowe. Kierowcy nic sobie z tego nie robią
  1/12
  przejdź do galerii

  Na 42 miejscach postojowych w Tarnowskich Górach wprowadzono ograniczenie czasowe. Kierowcy nic sobie z tego nie robią ©Tomasz Klyta

  Strefa krótkotrwałego parkowania, wprowadzona wraz z aplikacją "Parkanizer", miała zrewolucjonizować problem z miejscami postojowymi w Tarnowskich Górach. Aplikacja, choć wskazuje wolne miejsca parkingowe, nie wysyła sygnału Straży Miejskiej. Jaki jest efekt? Choć formalnie, kierowcy mogą korzystać tylko 90 min z wyznaczonych miejsc, tak naprawdę stoją tam do woli.
  Aplikacja „Parkanizer”, stworzono przez firmę BT Skyrise, została uruchomiona w Tarnowskich Górach we wrześniu. Miała zrewolucjonizować dwa aspekty parkowania w centrum miasta. Pierwszym, był częsty problem kierowców polegający na trudności w znalezieniu miejsca postojowego. Drugim - było jednoczesne wprowadzenie strefy krótkotrwałego parkowania, dzięki czemu miała się poprawić rotacja samochodów.


  Dlatego też w Tarnowskich Górach wyznaczono 42 miejsca, w których zamontowano specjalne czujniki. Miejsca te zostały odpowiednio oznakowane, a także wprowadzono na nich zakaz postoju dłuższego niż 90 minut (od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 18).

  Jeśli chodzi o samo wskazywanie miejsc postojowych, trudno mieć coś do zarzucenia aplikacji. „Parkanizer” cały czas monitoruje zajętość wyznaczonych wcześniej parkingów. W praktyce jednak nie pomaga w znalezieniu miejsca. Dlaczego? Bo kierowcy notorycznie łamią zakaz postoju dłuższego niż 90 minut. I trudno im się dziwić, bo zmiana nawyków kierowców jest trudna, a straż miejska do tej pory nie chciała sięgać po najbardziej drastyczne środki.

  - Na razie straż miejska nie ma narzędzi, aby kontrolować to, czy dany kierowca przekroczył czas postoju w wyznaczonym miejscu - mówi Mariusz Jarzombek z Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach. - Jeszcze przed świętami mamy zaplanowane spotkanie z przedstawicielami firmy BT Skyrise. Chcielibyśmy, żeby aplikacja zaczęła w pełni działać jeszcze w tym roku - dodaje Jarzombek.

  Jak mówi Maciej Lukas z BT Skyrise, dalsze działania są szczegółowo zaplanowane.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama