Ubezpiecz grób. Tak jak

  Ubezpiecz grób. Tak jak dom, mieszkanie, auto

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Średnio 80-120 złotych rocznie zapłacimy za ubezpieczenie nagrobka swoich bliskich. Za co konkretnie? Sprawdziliśmy. Nim podpiszesz polisę, dokładnie sprawdź, czego nie chroni
  W maju tego roku wandale zdewastowali nekropolie na częstochowskim cmentarzu w dzielnicy Raków

  W maju tego roku wandale zdewastowali nekropolie na częstochowskim cmentarzu w dzielnicy Raków ©Piotr Ciastek/Dziennik Zachodni

  Średnio od 80 do 120 zł na rok kosztuje ubezpieczenie nagrobka. Biorąc pod uwagę wartość niektórych grobowców, sięgającą nawet kilkunastu tysięcy złotych, zakup polisy wydaje się sensowny. Tym bardziej, że policja często ściga złodziei i wandali dewastujących wartościowe pomniki.

  Przykład? - Poprzewracane nagrobki, rozbite płyty, potłuczone znicze to efekt nocnej „zabawy” wandali. W ten sposób potraktowali siedem grobów na częstochowskim cmentarzu na Rakowie - pisaliśmy niedawno na łamach DZ. Praktycznie nie ma miesiąca bez takich skandalicznych zdarzeń.

  Ale wandale i złodzieje to jedno. Drugie to pogoda - wichury, ulewy i połamane drzewa.
  Bo nawet naprawa niezbyt okazałego nagrobka po szkodach spowodowanych przez aurę to wydatek kilkuset złotych. Ubezpieczać więc nagrobki czy nie? Jedno jest pewne - nim podpiszemy polisę, uważnie ją przeczytajmy, bo odszkodowania nie dotyczą wszystkich szkód.

  „W Myszkowie złodzieje ukradli 80 żeliwnych krzyży”, „potrzaskane wazony, rozbite płyty nagrobne - libacja zakończyła się w areszcie”, „krzyki i odgłosy tłuczonego szkła dochodzące z cmentarza postawiły na nogi mieszkańców”- policyjne archiwa są pełne zgłoszeń o wandalach i złodziejach niszczących i okradających cmentarze. Do tego dochodzą bardzo kosztowne skutki burz, wichur, powalonych drzew...

  Odwiedzając cmentarze w najbliższych dniach warto się zastanowić, czy ubezpieczenie grobu bliskich nie jest dobrym pomysłem. Tym bardziej, kiedy spojrzymy na ceny pomników, nieraz sięgające kilkunastu tysięcy złotych. Firmy ubezpieczeniowe nie podają, ile dokładnie polis wykupują ich klienci, ale przyznają, że w ostatnich latach odnotowują systematyczny wzrost - o ok. 4-6 proc. w ciągu roku.

  - Nagrobki to wartościowa część majątku, podobnie jak dom czy samochód. Dlatego, jeśli dojdzie do sytuacji, że zostaną zniszczone, może się okazać, że na naprawę po prostu nie będzie nas stać - komentuje Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Tymczasem składka za ubezpieczenie nagrobka jest relatywnie niska - dodaje. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują samodzielne polisy lub rozszerzenie oferty do ubezpieczenia domu lub mieszkania.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oferta kolejnego reketu. Jeśli nie zapłacisz to wyślemy wandali.

   płaćciulu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jeśli zapłacisz to i tak goowno dostaniesz bo nie zostały spełnione wymagania z OWU (ogólnych warunków umowy).

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama