Uniwersyteckie liceum w Chorzowie. I LO im. Słowackiego ma...

  Uniwersyteckie liceum w Chorzowie. I LO im. Słowackiego ma porozumienie z Uniwersytetem Śląskim

  Magdalena Tarnowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uniwersyteckie liceum w Chorzowie. I LO im. Słowackiego ma porozumienie z Uniwersytetem Śląskim
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Magdalena Tarnowska

  Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie - to I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. W poniedziałek, 9 maja szkoła podpisała porozumienie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Uczniowie "Słowaka" będą mieli lekcje nie tylko w murach swojej szkoły, ale i w aulach uczelni. Mogą też swobodnie korzystać z księgozbioru UŚ.
  W poniedziałek, 9 maja o godzinie 13.00 przedstawiciele z Uniwersytetu Śląskiego, Miasta Chorzów i I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego podpisali w Katowicach, w budynku rektoratu UŚ porozumienie o współpracy. Porozumienie to projekt edukacyjny, w ramach którego pracownicy uniwersytetu razem z nauczycielami chorzowskiej szkoły będą realizować przedsięwzięcia dydaktyczne, współtworzyć projekty edukacyjne i programy nauczania.


  Projekt zakłada, że część zajęć pozalekcyjnych będzie odbywała się w Katowicach, a Uniwersytet Śląski umożliwi uczniom „Słowaka” m.in. korzystanie z akademickich sal wykładowych, laboratoriów, księgozbiorówi elektronicznych baz danych CINiBA.

  Warto podkreślić, że porozumienie podpisane w Katowicach to tylko rozszerzenie współpracy. W 2007 roku w wyniku umowy pomiędzy I LO im. Juliusza Słowackiego a Uniwersytetem Śląskim na mocy uchwały Rady Miasta Chorzów powstał Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących (w jego skład wchodzi również Gimnazjum Dwujęzyczne).

  - Minęło 10 lat takiej formalnej współpracy, bo współpracowaliśmy chyba od zawsze. Ja sam skończyłem „Słowaka” i jestem absolwetem Uniwersytetu Śląskiego, więc nawet moja skromna osoba – najpierw ucznia, potem nauczyciela – nas łączy. Jeżeli mamy otwarty uniwersytet dla szkół i uniwersytet chce z nami wspołpracować, ja jak najbardziej popieram tę inicjatywę – powiedział po podpisaniu porozumienia dyrektor I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, Przemysław Fabjański.

  W wyniku porozumienia „Słowak” zostanie pierwszą w Chorzowie szkołą, która od 1 września będzie nazywała się „Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące”.

  - Współpracujemy z różnymi szkołami. w przypadku Liceum Słowackiego ta współpraca jest od dawna na bardzo wysokim poziomie. Czerpiemy z tego wiele korzyści nie tylko w formie praktyk czy wykładów, ale głównie w postaci świetnych absolwentów „Słowaka”, którzy przychodzą do nas na studia – podkreślał Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia i studentów na Uniwersytecie Śląskim.

  Zastępca prezydenta Chorzowa ds. społecznych, Wiesław Ciężkowski zwrócił uwagę na dwie sprawy.

  - Ważne jest to, że dwie instytucje wypracowały specyficzny model współpracy. Dzięki niemu uniwersytet wspierając szkołę przykłada rękę do tego, żeby mieć absolwenta takiego jakiego chciałby mieć. Poza tym na przykładzie Chorzowa mogę powiedzieć, że cały obszar w naszym mieście zmienił się dzięki współpracy z Uniwersytetem Śląskim. Uczelnia zafundowała nam ważne miejsce edukacyjne - Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań. To miejsce będzie się rozwiajało, zmieniało klimat miasta, które, choć pewnie niektórzy na to liczą. nie będzie na pewno miastem przemysłowym - podkreśla Ciężkowski.

  Na zajęcia w ramach współpracy z Uniwersytetem będą obowiązywały zapisy, żeby bardziej zmobilizować młodych ludzi. Celem projektu jest uzyskanie wysokiego poziomu nauczania, który zagwarantuje uczniom kompleksowe przygotowanie do studiów uniwersyteckich.

  Matura 2016 z języka angielskiego. Pytania i odpowiedzi. [ARKUSZE I ODPOWIEDZI MATURA JĘZYK ANGIELSKI


  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama