Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawy oświatowe podpisane. Ruszy lawina zmian. Na lepsze?

Katarzyna Domagała-Szymonek
W miniony piątek w Śląskiem oficjalnie zainaugurowano kampanię informacyjną o etapach wprowadzania zmian w oświacie
W miniony piątek w Śląskiem oficjalnie zainaugurowano kampanię informacyjną o etapach wprowadzania zmian w oświacie Grzegorz Olkowski
Do 31 marca samorządy mają podjąć uchwały dostosowujące sieci szkół do zmian w oświacie. Pierwsze propozycje w wielu miastach wywołały protesty.

W Śląskiem wystartował kolejny etap kampanii informacyjnej dotyczącej zmian w oświacie. Zaplanowano spotkania z rodzicami, nauczycielami i samorządowcami (harmonogramu jeszcze nie ma). Nad tym, by reforma nie doprowadziła do chaosu i bałaganu czuwać ma specjalnie powołany zespół, na czele którego stanął wicekurator Jacek Szczotka. Przed jego członkami niełatwe zadanie.

Okazuje się, że wraz z ogłoszeniem przez kolejne miasta propozycji nowych sieci szkół swój sprzeciw głośno wyrażają rodzice i uczniowie. Narzekają też na brak dostępu do informacji o tym, co ich czeka od września. Liczą na szybką poprawę w tej kwestii.

Są sygnały, będzie lepiej

Urzędnicy chwalą się danymi, z których wynika, że od połowy września do połowy grudnia w Śląskiem odbyło się 10 spotkań z rodzicami (440 uczestników), 162 spotkania z nauczycielami (6150 uczestników), 102 spotkania z samorządowcami (ponad 600 uczestników). Zaś rodzice pytaj się kiedy spotkania im dedykowane były, bo oni o nich nic nie wiedzieli.

SPRAWDŹ NA MAPIE CO ZMIENI REFORMA EDUKACJI W TWOIM MIEŚCIE

– Na problemy z dotarciem z informacjami o zmianach do wszystkich zainteresowanych, zwrócił również uwagę prezydent Andrzej Duda podczas podpisywania ustaw. Stąd pomysł powołania zespołu odpowiedzialnego za wdrażanie zmian oraz kontynuowanie działań informacyjnych. My również mamy sygnały, że nie do wszystkich rodziców w Śląskiem docierają informacje o zmianach – podczas piątkowego spotkania z mediami przyznawał wicekurator Szczotka, który od razu zapowiedział chęć poprawy tej sytuacji.

Dla rodziców zaplanowano, m.in. konferencje dla członków Rad Rodziców. Ich termin na razie nie jest znany. Co zrobić, by na czas się o nim dowiedzieć? Z pewnością przyda się sporo samodyscypliny. Najlepiej na bieżąco śledzić stronę kuratorium i śląskiego UW. To tam znajdziemy zapowiedzi spotkań. Warto też pytać w szkołach swoich dzieci. Wiadomości o planowanych konferencjach docierają też do dyrektorów. To od nich zależy czy przekażą je głównym zainteresowanym, czyli rodzicom uczniów.
Wicekurator przypomina też, że wszystkie informacje na temat wprowadzania zmian znajdują się na stronie internetowej kuratorium.katowice.pl (zakładka: Reforma edukacji).

– Publikowane są tu między innymi odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – zaznacza.

Do tego w delegaturach i w Wydziale Nadzoru Pedagogicznego odbywać się będą dyżury, podczas których zainteresowani będą mogli uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania. Grafik jest następujący: każdy wtorek od godz. 15.30 do 17.00 oraz każda środa od godz. 7.30 do 15.30. Uruchomiona została też specjalna infolinia.

Muszą starać się bardziej

– Mam nadzieję, że zespół będzie pracował dużo sprawniej. Jak na razie na stronie kuratorium dostępne są jedynie ogólne informacje o zmianach. Te same, jakie od miesięcy powtarza Anna Zalewska, które bez problemu można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nie dowiem się z nich kto będzie uczył moje dziecko, gdzie od września będzie chodziło do szkoły, jakich treści będzie się uczyło – komentuje Daria Bugajska z Katowic, której córka skończy w tym roku szóstą klasę.

Tym samym we wrześniu zamiast w gimnazjum, będzie kontynuowała naukę w szkole podstawowej, która ma być 8-letnia. Jej obawy nie są bezpodstawne. Przykładowo zgodnie ze zmianami jedna szkoła podstawowa może mieć dwie filie, tym samym mieścić się pod trzema różnymi adresami.

Problem z przepływem informacji to jeden z wielu przed jakimi mogą stanąć urzędnicy. W większości miast, w których rodzice poznali propozycje nowych sieci szkół dochodziło do spięć. Przykłady? Choćby piątkowa pikieta przed Urzędem Miasta w Bytomiu. W Sosnowcu po interwencji uczniów, rodziców i nauczycieli z LO im. Roździeńskiego odstąpiono od przeniesienia szkoły do budynku po gimnazjum.

- We wszystkich miejscach, gdzie takie zapalne punkty się pojawią, my będziemy – próbuje uspokajać Szczotka. A tych może być sporo. Do 19 stycznia kuratorium odbyło wstępne konsultacje ze 115 samorządami, które m.in. przedstawiały koncepcje nowych sieci szkół. Około 100 z nich uznano możliwe do przyjęcia. – W pozostałych wystąpiły rozbieżności, które muszą być poprawione – kończy Szczotka.

SPRAWDŹ NA MAPIE CO ZMIENI REFORMA EDUKACJI W TWOIM MIEŚCIE

Harmonogram zmian

26 stycznia 2017 r.
Wejdą w życie zmiany dotyczącej powierzenia stanowiska dyrektora. Możliwość przedłużenia powierzenia stanowiska będzie dotyczyć tylko wyjątkowych przypadków, wynikających z przekształceń (najdłużej do 31 sierpnia 2019 r.). Po tym terminie obowiązywać będą tylko konkursy.

Zaczną obowiązywać niektóre przepisy dotyczące statusu nauczycieli, np. obowiązek uzyskania pisemnej zgody dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia, na podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w innej szkole przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć, w okresie od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. (art. 222).

Wchodzą w życie niektóre przepisy ustawy Prawo oświatowe, dotyczące m.in. rekrutacji, wydania rozporządzeń, np. w sprawie podstawy programowej.

31 marca 2017 r.
Ostateczny termin podjęcia przez samorządy uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Przyjęcie jej wymaga uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty.

1 kwietnia 2017 r.
Od tego dnia dyrektorzy szkół publicznych będą mieli obowiązek informować kuratora oświaty (do 31 sierpnia 2023 r.) o wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli. Kurator te dane będzie publikował na stronie internetowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!