Zabójstwo w Piekarach Śl.: do zastępcy rzecznika...

  Zabójstwo w Piekarach Śl.: do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego wpłynął wniosek Zbigniewa Ziobry

  Zdjęcie autora materiału

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zabójstwo w Piekarach Śl.: do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego wpłynął wniosek Zbigniewa Ziobry
  W środę (19 kwietnia) do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Sądu Apelacyjnego w Katowicach wpłynął wniosek Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości, dotyczący wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego z Tarnowskich Gór. Chodzi o sprawę 16-letniej Weroniki G., podejrzanej o udział w zabójstwie 68-letniej kobiety z Piekar Śląskich. Dziewczyna została zwolniona ze schroniska dla nieletnich, gdzie przebywała od zeszłego roku.
  Zabójstwo w Piekarach Śl.: do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego wpłynął wniosek Zbigniewa Ziobry
  Sędzia Robert Kirejew, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Katowicach poinformował, że w środę w godzinach późno popołudniowych do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy tym sądzie wpłynął wniosek ministra sprawiedliwości - Zbigniewa Ziobry – dotyczący wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego z Tarnowskich Gór. Chodzi o sprawę 16-letniej Weroniki G, która podejrzewana jest o udział w zabójstwie. Do zbrodni doszło w minionym roku w Piekarach Śląskich.

  [Decyzją sądu 16-letnia Weronika G. opuściła schronisko dla nieletnich - czytaj więcej!]

  Przypomnijmy – początkiem kwietnia na łamach Dziennika Zachodniego informowaliśmy, że nastoletnia dziewczyna została zwolniona ze schroniska dla nieletnich, w którym przebywała od zatrzymania w zeszłym roku. Po publikacji „DZ” sprawą zainteresowało się Ministerstwo Sprawiedliwości.

  - Już 10 kwietnia zwróciliśmy się do prezesa Sądu Okręgowego w Gliwicach o zbadanie sprawności i prawidłowości tego postępowania – mówiła w ubiegłym tygodniu na łamach „DZ” Wioletta Olszewska, naczelniczka Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji MS.

  W piśmie zwrócono uwagę na brak wniosku do sądu okręgowego o przedłużenie pobytu Weroniki G.w schronisku. A taka możliwość istnieje, bowiem na wniosek sądu prowadzącego sprawę, sąd okręgowy, w którego okręgu toczy się postępowanie, może przedłużyć okres pobytu nieletniego w schronisku dla nieletnich na czas oznaczony. Tymczasem dziewczyna została zwolniona ze schroniska początkiem kwietnia. Ma trafić do młodzieżowego ośrodka wychowawczego, ale zanim decyzja o tym zapadnie – może przebywać w domu. Sąd zastosował wobec niej nadzór kuratora.

  Wiadomo już, że minister zwrócił się również o podjęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego, który nie zawnioskował o przedłużenie pobytu dziewczyny w schronisku dla nieletnich.

  „Z żądaniem podjęcia czynności dyscyplinarnych Minister Sprawiedliwości wystąpił 14 kwietnia 2017 r. i skierował je do Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Powodem wystąpienia było powzięcie informacji wskazujących na uzasadnione podejrzenie popełnienia przez sędziego, który zarządził zwolnienie ze schroniska dla nieletnich nastoletniej zabójczyni starszej kobiety w Piekarach Śląskich, przewinienia służbowego ( z art. 107 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Dotyczy ono przewinienia służbowego w tym za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawa – przyp. red.).
  Złożony przez Ministra Sprawiedliwości wniosek nie zawiera innych postulatów poza żądaniem podjęcia czynności dyscyplinarnych” – poinformowała w piątek, 21 kwietnia, Wioletta Olszewska.

  Wniosek ministra sprawiedliwości można potraktować jako formę zawiadomienia o możliwości popełnienia przewinienia służbowego, a co za tym idzie – nie jest równoznaczny z postawieniem - niejako z automatu – zarzutów sędziemu z Tarnowskich Gór.

  Postępowanie wyjaśniające, czyli zbadanie ewentualnych podstaw do oskarżenia sędziego w tej sprawie, przeprowadzi teraz zastępca rzecznika dyscyplinarnego i podejmie decyzję albo o wszczęciu procedury dyscyplinarnej albo o odmowie jego wszczęcia. W przypadku ewentualnej odmowy, minister sprawiedliwości jako strona składająca to zawiadomienie, będzie mógł złożyć zażalenie do sądu dyscyplinarnego.

  Co grozi sędziemu, jeśli procedura zostanie wszczęta?

  - Sędziemu, przeciwko któremu wszczęto postępowanie dyscyplinarne, może zostać wymierzona jedna z kar dyscyplinarnych wymienionych w art. 109 § 1 u.s.p.: upomnienie, nagana, obniżenie wynagrodzenia zasadniczego sędziego o 5 proc. - 20 proc. na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat, usunięcie z zajmowanej funkcji, przeniesienie na inne miejsce służbowe lub złożenie sędziego z urzędu – wylicza Wioletta Olszewska.

  8 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Morderstwo w Piekarach Śląskich wstrząsnęło mieszkańcami

  Morderstwo w Piekarach Śląskich: 16-latka podejrzana o zabójstwo jest znowu na wolności

  Link do głównego zdjęcia

  Morderstwo w Piekarach Śląskich wstrząsnęło mieszkańcami ©iwona makarska  Przypomnijmy, że do brutalnego zabójstwa w Piekarach Śląskich doszło w nocy z 13 na 14 kwietnia 2016 roku. Podejrzana Weronika G. oraz 25-letni Paweł D. mieli włamać się do jednego z domów w dzielnicy Kozłowa Góra. Chcieli ukraść pieniądze. W domu była 68-letnia kobieta. Została kilkukrotnie uderzona obuchem siekiery w głowę, sprawcy skrępowali jej ręce i nogi.

  Współpraca: Patryk Drabek

  Zobacz najważniejsze informacje ostatnich dni w magazynie „Info z Polski”:


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama