Zmiana czasu zimowego na letni 2016: Wskazówki zegarka...

Zmiana czasu zimowego na letni 2016: Wskazówki zegarka trzeba przesunąć

Piotr Saleta

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Zmianę czasu należy przeprowadzić z soboty na niedzielę 27 marca punktualnie o godz. 2 w nocy. Wskazówki zegara należy przesunąć do przodu o jedną g
1/3
przejdź do galerii

Zmianę czasu należy przeprowadzić z soboty na niedzielę 27 marca punktualnie o godz. 2 w nocy. Wskazówki zegara należy przesunąć do przodu o jedną godzinę. ©Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

To już tej nocy musimy zmienić czas zimowy na czas letni! Zmiana czasu następuje w nocy z 26 marca na 27 marca. Wskzaówki zegarka musimy przesunąć o jedną godzinę do przodu. Oficjalnie w Polsce zmiana czasu na letni w 2016 roku nastąpi w nocy z 26.03 (sobota) na 27.03 (niedziela) z godziny 2:00 na 3:00. I to spowoduje ogromne utrudnienia. Ale są też takie branże, które się cieszą.
Zmiana czasu na letni z czasu zimowego już tej nocy. Punktualnie o godz. 2 musimy przestawić zegarki na godz. 3. W ten sposób dostosujemy się do czasu letniego, który charakterystyczny jest raczej dla państw wschodniej Europy.

- Przejdziemy z czasu środkowoeuropejskiego na czas wschodnioeuropejski, który bardziej odpowiada rejonom Białorusi. Dzięki temu zyskamy jedną godzinę światła słonecznego. Dzień wyda się nam nieco dłuższy, ale za to będziemy spali godzinę krócej - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.


Jak sobie poradzić ze zmianą czasu i krótszym snem?Po raz pierwszy zmianę czasu zastosowali Niemcy 30 kwietnia 1916 roku, podczas I wojny światowej.

Zmiana czasu na letni obowiązuje w 79 krajach świata i nie wszędzie przestawiamy zegarki w tym samym momencie.

Nie wszystkie kraje decydują się na zmianę czasu na letni. Przykłady to choćby Japonia, Indie i Chiny - tam mieszkańców zmiana czasu na letni w ogóle nie dotyczy. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych zmiana czasu na letni następuje tylko w niektórych stanach. Część regionów USA nie musi przestawiać zegarków.

Pocieszające jest, że razem z Polską na czas letni przechodzi także cała Europa.

W Polsce pierwszy raz czas zmienialiśmy w czasie II wojny światowej. Było to podyktowane oszczędnością energii - na początku ilością spalanego węgla, aby tę energię wytworzyć.

- Dziś, kiedy świat świeci cały czas, jest non stop podłączony do gniazdka elektrycznego, ta energia i tak płynie niezależnie od pory dnia i nocy, więc argument energii właściwie odchodzi do lamusa. Dziś na zmianie czasu korzysta głównie branża turystyczna, co umożliwia dłuższe zwiedzanie zabytków - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Nie sposób jednak nie zauważyć, że ze zmianą czasu wiążą się przykre konsekwencje m.in. dla ruchu lotniczego i transportu kolejowego.

Jeśli nagle przesuniemy wskazówki zegara z godz. 2 na godz. 3 to automatycznie okaże się, że cały transport ma godzinne spóźnienie. To opóźnienie przewoźnicy będą musieli nadrobić w ciągu następnego dnia.


*Hit internetu. Złap kurczaka i zajączka. Interaktywna zabawa na święta wielkanocne. [SPRÓBUJ]

*Wielkanoc: W których sklepach jest najtaniej? SPRAWDZILIŚMY Zobacz raport
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
absolutna bzdura

dziube (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

Nikt nie pracuje dluzej, ani muzea czy sklepy nie sa dluzej otwarte, to jest tylko przesuniecie punktu odniesienia

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zmiana czasu

farosz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

no i przeszlismy na czas Hitlera ( on pierwszy zmienial czas na letni)

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo