Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: C jak Chwałowice, czyli książe Donnersmarck cylindrem szuka węgla

Tomasz Szymczyk
Górnicy kopalni Chwałowice w Rybniku
Górnicy kopalni Chwałowice w Rybniku arc
Początki kopalni Chwałowice w Rybniku sięgają przełomu XIX i XX wieku

Miasta takie jak Sosnowiec czy Bytom powoli tracą swoją górniczą tożsamość. W tym pierwszym ostatnia kopalnia jest właśnie likwidowana, w drugim - też pozostało już niewiele zakładów. W Rybnickim Okręgu Węglowym też zlikwidowano już kilka kopalń, ale tam górnictwa wciąż jest wiele. Jedną z kopalń, która wciąż działa jest KWK Chwałowice w Rybniku, która we wrześniu przyszłego roku obchodzić będzie 120. rocznicę rozpoczęcia działalności.

Kopalnia Chwałowice rozpoczęła działalność w 1897 roku, kiedy to połączono pola górnicze, których właścicielem był książę Gwidon Henckel von Donnersmarck. Legenda mówi, że pierwszy szyb został wydrążony w miejscu, w którym upadł upuszczony przez siedzącego na koniu księcia cylinder. To jego nazwisko stało się pierwszą nazwą zakładu, która funkcjonowała do 1945 roku. Pierwsza tona węgla wyjechała na powierzchnię w 1906 roku. W okresie międzywojennym kryzys dwukrotnie powodował unieruchomienie kopalni - najpierw w sierpniu 1925 roku na prawie rok, a w 1933 roku na ponad trzy lata. Okres II wojny światowej, a potem lata powojenne spowodowały jednak rozwój zakładu i wzrost wydobycia, które pod koniec lat siedemdziesiątych przekroczyło 2 miliony ton rocznie. W 1945 roku wprowadzono też funkcjonującą do dzisiaj nazwę KWK Chwałowice, pochodzącą od nazwy jednej z dzisiejszych rybnickich dzielnic, a w 1945 roku samodzielnej gminy w powiecie rybnickim. Zakład wchodził w skład Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, a potem Rybnicko-Jastrzębskiego Gwarectwa Węglowego.

W połowie lat 90. do „Chwałowic” przyłączono przeznaczoną do zamknięcia znajdująca się kilka kilometrów dalej kopalnię Rymer w Rybniku. Ruch Rymer zakończył wydobycie w 1999 roku, chwałowicka część nadal fedruje. Obecnie kopalnia znajduje się w strukturach Kompanii Węglowej SA. Wydobycie prowadzone jest z poziomu 550 metrów, prowadzone są jednak prace związane z budową poziomu wydobywczego 700 metrów. Miesiąc temu kopalnia Chwałowice zajęła ex aequo z kopalnią Pokój w Rudzie Śląskiej trzecie miejsce w organizowanym co roku przez Wyższy Urząd Górniczy konkursie na najbezpieczniejsze kopalnie.


*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera