Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: M jak Miechowice, czyli górnicza wersja historii złotego pociągu

Tomasz Szymczyk
Kiedyś Prusy, potem Miechowice, dzisiaj pusty teren po kopalni

K opalnia Węgla Kamiennego Miechowice już od wielu lat nie istnieje, ale jej nazwa wciąż pojawia się co jakiś czas w mediach. Wszystko za sprawą złota, które w kopalnianych wyrobiskach miało zostać ukryte pod koniec II wojny światowej. Do tej pory skarby nie zostały jednak odkryte, a zabudowania kopalni po likwidacji zakładu zostały zrównane z ziemią.

Historia kopalni Miechowice sięga przełomu XIX i XX wieku. Wówczas w rejonie tej dzisiejszej bytomskiej dzielnicy rozpoczęło się drążenie szybów. Pierwsza tona węgla na powierzchnię wyjechała stąd w listopadzie 1902 roku. Właścicielem zakładu początkowo był Franciszek Hubert von Tiele-Winckler, a potem spółki Preussengrube i Katowicka Spółka Akcyjna dla Górnictwa i Hutnictwa. Ta pierwsza nazwa odzwierciedlała ówczesną nazwę kopalni - Prusy - która funkcjonowała do 1945 roku. Niedługo wcześniej w kopalni, w przygotowanych specjalnie przez pracujących tutaj jeńców schronach, ukryty miał być przywieziony pociągiem ładunek?

Co Niemcy schować mogli w wyrobiskach Szybu Południowego? Przez lata mówiono o zaginionych w czasie II wojny światowej obrazach czy niemieckich archiwach z tego okresu.
Opuszczony szyb po 1989 roku przyciągał wielu eksploratorów, jednak nikomu nie udało się dokonać żadnego odkrycia. Naukowcy, chociaż przyznają, że stopień zniszczenia ukrytych tu ewentualnie materiałów byłby duży, to ich znalezienie byłoby olbrzymią sensacją.

KWK Miechowice samodzielnie funkcjonowała do połowy lat dziewięćdziesiątych. W 1997 roku - cztery lata po tragicznym wstrząsie, w którym śmierć poniosło sześciu górników - kopalnię Miechowice połączono z sąsiednią kopalnią Bobrek two-rząc KWK Bobrek-Miechowice, w którym Miechowice funkcjonowały jako Ruch II. W 1999 roku na jej bazie powstał Zakład Górniczy Bytom III. Część bobrecka to dzisiejszy ruch Bobrek KWK Bobrek-Piekary należącej do spółki Węglokoks. Część miechowicka została całkowicie zlikwidowana. Po większości kopalnianych zabudowań nie został już dzisiaj nawet ślad. Wciąż funkcjonuje jednak użytkowany dziś przez kopalnię Bobrek szyb Ignacy znajdujący się przy drodze z bytomskich Miechowic do zabrzańskiej Rokitnicy, dawny szyb kopalni Miechowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty