Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfred Szklarski w Muzeum Śląskim. Wystawa „Na tropie Tomka" od 20 maja

DN, LOTA
Alfred Szklarski w Muzeum Śląskim. Wystawa „Na tropie Tomka" od 20 maja
Alfred Szklarski w Muzeum Śląskim. Wystawa „Na tropie Tomka" od 20 maja ARC
To pierwsza ekspozycja przeznaczona specjalnie dla dzieci i siódma w Muzeum Śląskim. W dawnej stolarni kopalni Katowice będziemy mogli wcielić się w podróżników. Ekspozycja jest interaktywna.

Wystawa w dawnej stolarni kopalni Katowice oficjalnie nazywa się „przestrzeń edukacyjna" i nosi tytuł „Na tropie Tomka”. Chodzi o Tomka Wilmowskiego, bohatera książek Alfreda Szklarskiego. A że Szklarski z Katowicami był związany, przypominać nie trzeba nikomu: przez wiele lat, aż do śmierci w 1992, mieszkał w tym mieście.

„Na tropie Tomka" to siódma stała wystawa w Muzeum Śląskim. Oficjalnie zostanie otwarta 20 maja 2017, w Noc Muzeów. Wystawa jest interaktywna. Przenosi zwiedzających do świata powieści autorstwa Alfreda Szklarskiego. Inspirując się postacią Tomka Wilmowskiego, zaprojektowano miejsce, którego celem jest łączenie pokoleń i wspólne odkrywanie świata za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań.

ZOBACZCIE KONIECZNIE
WYSTAWA O TOMKU W MUZEUM ŚLĄSKIM OTWARTA

Gościom, którzy staną przed koniecznością rozwiązania zagadki, gdzie zniknął Tomek, nie pozostaje nic innego, jak spakować plecak i wyruszyć całą rodziną na wyprawę poszukiwawczą tropem Tomka, odwiedzając miejsca, które opisał Alfred Szklarski. Tak wystawę opisują muzealnicy z MŚ. I podkreślają, że to pierwsza ekspozycja, która przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci.

Ekspozycja będzie interaktywna, a spacer po wystawie ma stać się dla dzieci i ich opiekunów prawdziwą przygodą. Dlatego miejsce to naraz będzie mogło zwiedzać około 20 osób. Każdy zespół, czy rodzina zwiedzający tę wystawę wcieli się w podróżników – odkrywców.

– Otrzyma sakwę podróżniczą m.in. z mapą, notesem z ważnymi informacjami, kluczami oraz lupą. I z takim wyposażeniem będzie musiała przejść przez wystawę, w której odkryje pięć kultur z różnych stron świata, opowieści o tych kulturach, ale też miejsca, które kryją pewną tajemnicę i w końcu będzie musiała wykonać główną misję – zdradził nieco szczegółów tej ekspozycji Adam Pisarek, odpowiedzialny za jej przygotowanie.

Przygoda będzie oczywiście urozmaicona dodatkowymi atrakcjami.

– Dzieci będą mogły sprawdzić się w grach, rozwiązywaniu zagadek, będzie trochę biegania, poszukiwań. Zależy nam, aby w tym miejscu uruchomić wszystkie zmysły. Jednocześnie staramy się ograniczyć nowe technologie, oczywiście trochę ekranów się tu pojawi, ale chcemy, żeby to miejsce było staromodne, mechaniczne, aby można było dotknąć, poczuć, pobawić się, zdobyć wiedzę – tłumaczy Pisarek.

Jak dodaje, na wystawie każdego eksponatu będzie można dotknąć.

– To miejsce będzie trochę eksperymentalne, bo decydujemy się udostępnić do dotykania wszystko. Jeśli ktoś wejdzie na wystawę, zobaczy tu coś, to nie może to być za szkłem. Staramy się zrobić miejsce, które ten dystans zniweluje, w ten sposób też chcemy pobudzić poznawczą ciekawość zwiedzających, dlatego zdecydowaliśmy się na kopie i repliki – tłumaczy.

W dawnej stolarni mają się również odbywać przedstawienia teatralne, zajęcia plastyczne i pokazy filmowe. Wielką atrakcją będą też odrestaurowane i wyeksponowane zabytkowe maszyny stolarskie.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!