Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna Laura Rucińska "Zagubieni w Paryżu". RECENZJA: opowieść o miłości w czasach stanu wojennego

Monika Krężel
Anna Laura Rucińska, "Zagubieni w Paryżu", Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2017, stron 230
Anna Laura Rucińska, "Zagubieni w Paryżu", Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2017, stron 230 FOT. mat. prasowe

Jest koniec lat 70. Valerie jest Australijką, ale mieszka w Europie. Wyszła za mąż za Włocha i wyjechała do jego rodzinnej miejscowości. Szybko uświadamia sobie, że to był błąd - nie odpowiada jej ani włoski styl życia, ani temperament męża i teściowej. Z dwójką dzieci i trzecim w drodze ucieka najpierw do rodziny do Australii, a potem do Francji.

W Paryżu poznaje środowisko polskich emigrantów, intelektualistów i artystów. Niektórzy z nich są zaangażowani w opozycyjną działalność. Valerie zakochuje się w dużo starszym od siebie Andrzeju, pisarzu i tłumaczu, który w Warszawie zostawił żonę. Valerie postanawia nauczyć się polskiego, a po ogłoszeniu stanu wojennego organizuje pomoc humanitarną dla Polaków. Ze znajomymi decyduje się jechać z konwojem do Warszawy.

Akcja książki dzieje się we Włoszech, Australii, Francji oraz w Polsce. Choć główną bohaterką jest Valerie i jej historia spaja wszystkie wątki w powieści, to postaci w niej występujących jest naprawdę sporo. Mamy tu życiorysy przesiedlonych z Syberii, historie warszawskich rodzin czy młodych Polek decydujących się na życie we Francji.

Najmniej w tej książce jest Paryża. Nie powłóczymy się nieśpiesznie bulwarami nad Sekwaną, nie pozaglądamy do budek bukinistów, nie poczytamy o paryskich mostach, kawiarniach, parkach, placach i uroczych zakątkach. Książka dotyka poważniejszych tematów.

Autorka Anna Laura Rucińska od lat mieszka we Francji, dobrze zna środowisko emigrantów żyjących w Paryżu. Nie tylko Polaków, ale i przybyszów z Afryki Północnej zamieszkujących przedmieścia Paryża. Oprócz losów bohaterów książek poznajemy problemy, z którymi borykają się dziś Francuzi. To książka nie tylko dla tych, którzy chcą przypomnieć sobie, w jakim napięciu i w jakich warunkach żyliśmy na początku lat 80., ale i dla młodszych czytelników, którzy tych czasów zupełnie nie znają. Przy okazji jest tu wątek miłosny plus historia przyjaźni między kobietami. Lektura w sam raz na gorące lato.

Wspaniały Maluch Toma Hanksa w najdrobniejszych detalach

Znasz język śląski? Dopasuj słowa do opisu

Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!