Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antonow An-225 Mrija. Co zostało po największym samolocie świata?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
9 stycznia 2021 Mrija przelaciał na lotnisko w Jasionce pod Rzeszowem.
9 stycznia 2021 Mrija przelaciał na lotnisko w Jasionce pod Rzeszowem. K_kapica_afk
Niecały tydzień temu, w niedzielę, 27 lutego wraz z kilkoma innymi gigantycznymi odrzutowcami podczas rosyjskiego ataku na lotnisko w Hostomelu pod Kijowem największy samolot świata - Antonow An-225 zostały zniszczone. Jak wyglądał samolot przed zniszczeniem?

An-225 Mrija (ukr. Мрiя – marzenie) był sześciosilnikowym samolotem transportowym radzieckiej produkcji, pochodzący z biura konstrukcyjnego Antonowa. Samolot latał w barwach Ukrainy. Zbudowany został w zakładzie O.K. Antonowa w Kijowie, nazywany był największym samolotem świata. W minioną niedzielę, w związku z bezwzględnym atakiem Rosjan na Ukrainę, podczas ataku na lotnisko w Hostomelu został doszczętnie zniszczony.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Największy samolot na świecie

Antonow An-225 Mrija był największym i najcięższym samolotem na świecie w historii. Samolot ten był wyjątkowy, ponieważ zbudowano tylko jeden egzemplarz. Jak pisaliśmy, maszyna została zbudowana w latach 80, aby przenosić wahadłowiec kosmiczny Buran oraz części rakiety Energia, jednak z uwagi na zaniechanie programu Buran, nie używano go dłużej w tym celu. Pierwszy lot Mriją odbył się 21 grudnia 1988 r. Samolot obleciał cały świat, wielokrotnie bijąc wszelkie rekordy w ilości przewożonego w nim załadunku oraz wiele innych rekordów lotniczych. Na liście przewozów można znaleźć czołgi, lokomotywy i śmigłowce, aż po olbrzymie maszyny budowlane, części gazociągów czy samochody.

Rozpiętość skrzydeł maszyny wynosiła 88,40 m, długość - 84 m, wysokość - 18,1 m, powierzchnia nośna - 905 m kw., a maksymalna prędkość, jaką mogła osiągnąć to 850 km/h.

Maksymalna masa startowa samolotu wynosiła ponad 640 ton. Bez ładunku maszyna ważyła ok. 390 ton, jej maksymalny zasięg to 15,5 tys. km, a z maksymalnym obciążeniem 4,5 tys. km, przy prędkości 850 km na godzinę.

A co zostało z maszyny?

Samolot można było w Polsce oglądać w ostatnich latach trzykrotnie:

  • 14 sierpnia 2003 r. na lotnisku Poznań-Ławica w Poznaniu, gdy dostarczał elementy linii produkcyjnej (bęben korujący) o masie 128 ton dla fabryki zajmującej się produkcją płyt wiórowych w Szczecinku
  • 3 marca 2005 r. na lotnisku Katowice w Pyrzowicach skąd zabrał 3 helikoptery Mi-2 (na pokładzie miał ich już 5, zabranych wcześniej z Kiszyniowa) do Algierii
  • 14 kwietnia 2020 roku na Lotnisku imienia F. Chopina w Warszawie, dostarczając z Chin materiały medyczne do walki z SARS-CoV-2 w Polsce (m.in. maseczki medyczne).

Największy samolot świata w Pyrzowicach

Do Pyrzowic przyleciał po trzy śmigłowce, przeznaczone do opryskiwania pól w Algierii. W długiej na 43 m ładowni miał już pięć innych śmigłowców, załadowanych w mołdawskim Kiszyniowie. Pierwotnie samolot miał przylecieć w środę, 2 marca jednak termin przesunięto. Kapitan powiedział, że ważące 24 tony śmigłowce to leciutki ładunek dla Mriji.
Pasjonaci lotnictwa, którzy przyjechali specjalnie, aby zobaczyć maszynę nie zniechęcili się słysząc, że nie przyleci w środę i następnego dnia ponownie pojawili się w Katowicach. Podkreślali, że to prawdziwy fenomen dla miłośników lotnictwa.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera