Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum Habsburgów poza Żywcem

Jakub Marcjasz
Do podpisania listu intencyjnego doszło w połowie września 2015 roku. Od tego czasu jednak niewiele się wydarzyło
Do podpisania listu intencyjnego doszło w połowie września 2015 roku. Od tego czasu jednak niewiele się wydarzyło Starostwo powiatowe żywiec
Czy w Żywcu powstanie ekspozytura Archiwum Państwowego w Katowicach? Minister kultury jest sceptyczny, burmistrz przeciwnie.

Po tym, jak Oddział Archiwum Państwowego w Żywcu został przeniesiony do Bielska-Białej (budynek, gdzie się mieścił, był w fatalnym stanie), w mieście nad Sołą i Koszarawą nie brakowało głosów rozczarowania.

Kompromisem miało być utworzenie w mieście ekspozytury. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w połowie września 2015 roku. Zgodnie z jego treścią, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych zobowiązał się do jej wyposażenia i utrzymania bieżących kosztów funkcjonowania, powiat żywiecki wyraził wolę nieodpłatnego udostępnienia na potrzeby ekspozytury pomieszczeń Nowego Zamku, natomiast miasto wraz z gminami powiatu żywieckiego miało przystosować pomieszczenie na jej potrzeby.

CZYTAJCIE TEŻ:
Żywiec: Zamiast oddziału archiwum będzie ekspozytura

- Po podpisaniu listu intencyjnego nie dostaliśmy żadnej korespondencji w tej sprawie - mówi starosta żywiecki Andrzej Kalata, który nadal podtrzymuje chęć przekazania pomieszczeń, co miało nastąpić do 31 sierpnia 2016 roku.

- Tym samym deklaracja zawarta w liście nie została zrealizowana, a porozumienie z upływem określonego terminu przestało obowiązywać - stwierdził w odpowiedzi na interpelację poselską Małgorzaty Pępek minister kultury Piotr Gliński. I dodał, że jeszcze w październiku - „rozumiejąc przywiązanie miasta Żywca i społeczności lokalnej do dotychczasowych działań placówki archiwalnej” - naczelny dyrektor Archiwów Państwowych skierował pismo do Antoniego Szlagora dotyczące porozumienia w tej sprawie i remontu pomieszczeń. Przez trzy miesiące nie doczekał się jednak odpowiedzi.

- Biorąc pod uwagę proponowany w porozumieniu termin zakończenia prac (30 czerwca 2017 r.) wydaje się, że nie jest możliwe jego dotrzymanie - stwierdził na początku lutego minister Gliński.

CZYTAJCIE TEŻ:
Habsburgowie. Historia życia Karola i Alicji

Sprawę zupełnie inaczej widzą władze Żywca.

- Z naszej strony ze spraw formalnych zostało zrobione wszystko, co konieczne - mówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca. Dodaje, że w mieście cały czas czekają na przyjazd kompetentnej osoby z Archiwum Państwowego, z którą miałyby zostać doprecyzowane szczegóły. Burmistrz miał to ustalić podczas spotkania w maju ub. roku z naczelnym dyrektorem AP.

- Prowadziliśmy rozmowy telefoniczne w tym zakresie. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie do tego dojdzie - mówi burmistrz Szlagor. I podkreśla, że zaproponowany projekt porozumienia jest całkowicie do... zaakceptowania. - Nie wszystko da się zrobić „na wariata”, wszystko wymaga odpowiedniego przygotowania. A termin stosownego przygotowania do czerwca 2017 r. bez żadnych problemów można przedłużyć - dodaje burmistrz Żywca.

Czekamy na stanowisko Naczelnego Archiwum Państwowego w tej sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!