Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Wacław Depo odpowiada zbuntowanemu księdzu Galusowi. Wzywa go do jedności Kościoła. Potępia egoizm i przywłaszczenie Ewangelii

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc
Konflikt pomiędzy suspendowanym księdzem Danielem Galusem a Archidiecezją Częstochowską zdaje się nie mieć końca. Jego kolejną odsłoną będzie słowo pasterskie arcybiskupa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego na 22 stycznia 2023 roku, jakie wygłoszą w niedzielę kapłani w kościołach i kaplicach na terenie Archidiecezji Częstochowskiej. Metropolita częstochowski wskazuje w nim na niepotrzebny indywidualizm i egoizm, który prowadzi do rozbicia Kościoła.

Archidiecezja Częstochowska stoi na stanowisku, że wszelkie decyzje biskupa diecezjalnego wobec ks. Galusa zostały uznane przez Stolicę Apostolską za ważne i zasadne, a sam ks. Galus oraz zgromadzona wokół niego w Czatachowej grupa wiernych prowadzi swoją działalność poza Kościołem katolickim. Z tym nie zgadza się oczywiście ks. Galus, który wbrew decyzjom zwierzchników nie opuścił pustelni w Czatachowej. Kapłan, który jest charyzmatycznym liderem Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa, nadal zamierza pełnić swoją posługę kapłańską.

Nie ma miejsca w Kościele na przywłaszczenie Ewangelii i egoizm

W swoim słowie pasterskim arcybiskup Wacław Depo wskazuje, że na przestrzeni wieków Kościół nie był wolny od różnych podziałów i braków jedności.

- Również dzisiaj zauważamy niepokojące zjawiska na różnych poziomach życia Kościoła. Jednym z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest postawa indywidualizmu. Indywidualizm oznacza przyznawanie jednostce absolutnej wartości
i postawienie jej w centrum rzeczywistości jako jedyne kryterium odniesienia i oceny. Jedną z konsekwencji takiej postawy jest absolutyzacja subiektywizmu, gdyż w tej perspektywie „prawdziwe” jest to, co dana jednostka sądzi czy chce, by było prawdziwe – czytamy w liście pasterskim.

Jak dodaje biskup postawa wyrafinowanego egoizmu i indywidualizmu dotyczy również osób wierzących i religijnych. Polega ona na przywłaszczeniu sobie Ewangelii na własny użytek, niejako dla własnej doskonałości. Często połączone to jest z uzurpacją prawa do potępiania zła w świecie, głupoty innych i krytyki Kościoła. (…) W końcu skrajny indywidualizm skutkuje odrzuceniem pośrednictwa zbawczego Kościoła i władzy apostolskiej oraz może prowadzić do odstępstwa.

Metropolita częstochowski odnosi się też bezpośrednio do aktualnej sytuacji, w jakie znalazł się ks. Daniel Galus. Jak podkreśla wielokrotnie się spotykał się z nim, a także wspólnie modlił razem ze Wspólnotą Miłość i Miłosierdzie Jezusa, zarówno w Częstochowie, na Przeprośnej Górce czy w Olsztynie. Nie przyniosło to jednak oczekiwanych rezultatów, dlatego wobec trwałej postawy nieposłuszeństwa w 2022 roku ks. Daniel objęty został karą suspensy czyli zakazu sprawowania władzy święceń.

- Chciałbym podkreślić, że nałożone kary mają charakter poprawczy i są wezwaniem do nawrócenia oraz posłuszeństwa prawowitemu biskupowi. Jestem świadom, że nikt z nas nie może powiedzieć, że jestem bez winy. Również biskup odpowiedzialny przed Bogiem za powierzony mu Kościół, nie zawsze będzie podejmował najlepsze i najtrafniejsze decyzje. Nie pomniejsza to jednak faktu, że tak jak w Kościele nie ma takiej władzy, która mogłaby zmienić depozyt wiary i moralności przekazany nam przez Chrystusa, tak również nie ma innej pewnej drogi, która weryfikuje naszą świętość jak droga posłuszeństwa Kościołowi. Jest to droga Chrystusa, który stał się posłusznym aż do śmierci, a była to śmierć na krzyżu. Dlatego zwracam się tym słowem do Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie jak i do Was wszystkich z serdeczną prośbą, abyśmy wyznając „wiarę w Kościół Chrystusowy” – z pomocą Ducha Świętego, Ducha Prawdy i Miłości, oczyszczali się z tego wszystkiego, co uderza w jedność wiary, w świętość, powszechność i apostolskość Kościoła. Proszę również wszystkich o pełną ufności modlitwę o jedność Kościoła – czytamy w liście pasterskim, który w niedzielę 22 stycznia zostanie odczytany w kościołach archidiecezji częstochowskiej.

Ksiądz Daniel Galus został suspendowany, ale nie zgadza się z tą karą

29 marca 2022 roku arcybiskup Wacław Depo objął suspensą księdza Daniela Galusa, zbuntowanego kapłana z Czatachowy. Archidiecezja Częstochowska poinformowała, że działając na podstawie norm prawa kanonicznego oraz otrzymanych w tej sprawie wytycznych Kongregacji ds. Duchowieństwa, Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, podjął następujące decyzje:

  • Ks. Daniel Galus, prezbiter Archidiecezji Częstochowskiej, został ukarany karą suspensy obejmująca zakaz wypełniania funkcji związanych z przyjętymi święceniami (a zatem sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego), a także zakaz używania stroju duchownego. Otrzymał również polecenie przeniesienia się do wskazanego mu domu dla kapłanów.
  • Kościół pw. Ducha Świętego wraz z kaplicą Św. Antoniego oraz cały teren tzw. Pustelni zlokalizowanej w miejscowości Czatachowa, został wyłączony do odwołania z użytku liturgicznego, a na terenie parafii miejscowej bezterminowo zawieszono możliwość sprawowania liturgii poza miejscem świętym.
  • Została zmieniona zwyczajowo używana nazwa obiektów tzw. Pustelni w miejscowości Czatachowa. W związku z zatraceniem pierwotnego charakteru miejsca od tej pory otrzymują one nazwę zgodną z obecnym statusem prawnym, czyli: kościół filialny pw. Ducha Świętego w Czatachowej.
  • Wspólnota «Miłość i Miłosierdzie Jezusa»”, a tym samym także dzieła i przedsięwzięcia z nią związane, otrzymały zakaz używania określenia „katolicka”.
  • Wierni skupieni dotychczas we „Wspólnocie «Miłość i Miłosierdzie Jezusa»” zostają otoczeni opieką duchową kapłanów oraz otrzymują możliwość duchowego rozwoju we wspólnocie katolickiej Odnowy w Duchu Świętym.

Ksiądz Daniel Galus wbrew decyzjom Archidiecezji Częstochowskiej nie opuścił pustelni w Czatachowej.

- Wolą Boga jest, żebym tu został – mówił ks. Galus, cytowany przez portal aleteia.org. – Ja obiecałem to księdzu arcybiskupowi Stanisławowi Nowakowi, świętej pamięci, to był warunek moich święceń, żebym był tutaj na stałe. Mam być wyświęcony dla tego miejsca i dla posługi w tym miejscu. Więc ja jestem posłuszny temu, czego się zobowiązałem biskupowi a więc Kościołowi. I Panu Bogu przez to. Gdybym odszedł z tego miejsca, byłbym nieposłuszny Bogu i Kościołowi – dodał.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera