Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, NFZ będzie ściągał pieniądze od osób nieuprawnionych do leczenia

Agata Pustułka
NFZ zapowiada, że od stycznia nie będzie płacił przychodniom za leczenie nieubezpieczonych pacjentów
NFZ zapowiada, że od stycznia nie będzie płacił przychodniom za leczenie nieubezpieczonych pacjentów Janusz Wójtowicz
Kilka tygodni temu całą Polską wstrząsnęła makabryczna historia młodego chłopaka z województwa śląskiego, który, zatrudniony na czarno w firmie budowlanej pod Grójcem, upomniał się o wypłatę i wtedy "szef" wywiózł go do lasu, pobił i obciął palce. Okazało się, że zmasakrowany mężczyzna nie był ubezpieczony. Kto ma teraz zapłacić za jego bardzo drogie leczenie? Kosztami ma zostać obciążone konto bestialskiego pracodawcy.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Okaleczony 23-latek z Katowic: Pocięto mu palce. Nie ma pieniędzy, by zapłacić za szpital [WIDEO]

Piecha: Narodowy Fundusz Zdrowia zaoszczędzi, ale za wszystko i tak zapłacą pacjenci

W takiej sytuacji, jak ten poszkodowany, znajduje się ok. miliona Polaków! W skali województwa śląskiego problem może dotyczyć ok. 400 tys. osób, czyli 8,7 proc. Obecnie brak ubezpieczenia nie jest problemem lekarza czy przychodni. Jeśli pacjent nie ma przy sobie dokumentu poświadczającego posiadanie ubezpieczenia, np. karty elektronicznej, to, by uzyskać świadczenie, czyli pomoc, może napisać stosowne oświadczenie, w którym stwierdzi, że jest ubezpieczony.

Lekarz tego oświadczenia nie weryfikuje, przyjmuje na wiarę. Problem finansowy ma natomiast NFZ, który refunduje leczenie. Bywa i tak, że pacjent nie wie, że jego pracodawca nie płaci składki zdrowotnej, rodzice nie zarejestrowali nowo narodzonych dzieci, albo zapominali, że po zmianie pracy oni i członkowie rodziny, do tej pory objęci ubezpieczeniem, zostają wyrejestrowani z ubezpieczenia zdrowotnego.

Zdarza się, że pomimo ubezpieczenia, pacjent z powodu błędów systemu ZUS czy w NFZ ma problemy z udowodnieniem, że jest objęty ubezpieczeniem. Ponadto wśród nieubezpieczonych coraz więcej jest emigrantów, którzy są zatrudnieni za granicą, ale na leczenie przyjeżdżają do Polski. Ale uwaga, od 1 stycznia 2014 roku NFZ zamierza przestać finansować pacjentów, którzy w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych mają niepotwierdzone prawo do korzystania z ubezpieczenia. Będą musieli za siebie płacić, jeśli chcą korzystać z opieki medycznej. Nieubezpieczeni będą automatycznie skreślani z listy przychodni, do której się zapisali, a są tzw. martwymi duszami.

To dla przychodni może być problem, bo teraz za każdego pacjenta otrzymują z Funduszu tzw. stawkę kapitacyjną na podstawie listy zarejestrowanych. Szefowa NFZ, Agnieszka Pachciarz, określiła planowaną operację dość dosadnie: - Kończy się okres abolicji dla podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi tu o pacjentów zapisanych na liście, którzy nie płacą składki i nie chodzą do lekarza - stwierdziła podczas wizyty w Kielcach.
Zadeklarowała, że zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone na inne cele w podstawowej opiece medycznej. Lekarze obawiają się jednak, że NFZ bazuje na niepełnych danych i może dojść do skreślenia osób ubezpieczonych. Przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego, skupiającego lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, twierdzą, że choć NFZ dysponuje elektronicznym systemem weryfikacji uprawnionych pacjentów do świadczeń zdrowotnych (eWUŚ), to jest on ułomny i nie umie wykazać, kto jest rzeczywiście nieubezpieczony. Dlatego według lekarzy, to próba "oskubania" ich z pieniędzy. NFZ odrzuca finansowe intencje swoich działań:

- Nakłady na podstawową opiekę zdrowotną w planie NFZ na 2014 rok są nieznacznie wyższe, tak więc zarzuty "złupienia" lekarzy rodzinnych nie znajdują żadnego uzasadnienia - ripostuje Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ w Warszawie.
Jak zapewnia rzecznik prasowy śląskiego oddziału NFZ, Marek Kopczacki, w październiku dane będą dokładnie przeanalizowane. - Tam, gdzie będzie podstawa, zamierzamy windykować należności - mówi Kopczacki.

Fundusz wprowadził eWUŚ po 14 latach od chwili reformy systemu ochrony zdrowia w 1999 r.

- Wtedy pierwszy raz zapisywaliśmy się do lekarzy rodzinnych. Dzięki eWUŚ zyskaliśmy możliwość sprawdzenia stanu rzeczy. W tej sytuacji nie dziwi, że w skali kraju jest ok. 7 proc. osób nieuprawnionych do świadczeń finansowanych z Funduszu. Wystarczy tylko przypomnieć ogromną liczbę osób, które w tym czasie emigrowały - wyjaśnia Andrzej Troszyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uwaga, NFZ będzie ściągał pieniądze od osób nieuprawnionych do leczenia - Dziennik Zachodni