Raport "Ekstraklasa piłkarskiego biznesu": Piast Gliwice...

  Raport "Ekstraklasa piłkarskiego biznesu": Piast Gliwice naszym prymusem

  Tomasz Kuczyński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowe stadiony przyciągają kibiców i zwiększają zyski klubów. U nas jeden stoi, dwa się budują
  Pierwsza z nowych trybun w Bielsku-Białej będzie otwarta na mecz Podbeskidzia z Lechem (5.10). Stadion na 15 tys. miejsc stanie w 2014 r.
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Jakub Jaźwiecki

  Legia Warszawa na pierwszym miejscu, przed Lechem Poznań, Lechią Gdańsk i Piastem Gliwice. Górnik Zabrze na siódmej pozycji, Ruch Chorzów na dziesiątej, a Podbeskidzie na szesnastej - to wyniki piątej edycji raportu "Ekstraklasa piłkarskiego biznesu" firmy EY, sporządzonego we współpracy z Ekstraklasą SA, a dotyczącego 2012 roku. Sklasyfikowano osiemnaście klubów, czyli szesnaście grających w elicie w poprzednim sezonie i dwóch beniaminków obecnych rozgrywek. Ostatnie miejsce przypadło Polonii Warszawa. Raport ma 164 strony.
  Autorzy rankingu finansowego oceniając kluby ekstraklasy wzięli w tym roku pod uwagę siedem kryteriów: wysokość przychodów, koszt zdobytego punktu (stosunek kosztów operacyjnych do liczby punktów zdobytych we wszystkich rozgrywkach), poziom dywersyfikacji (rozkładu źródeł) przychodów, rentowność, obciążenie majątku zobowiązaniami, wskaźnik płynności i dynamika przychodów.

  Na wczorajszą konferencję w Warszawie zaproszono przedstawicieli najlepszych klubów, wśród których był prezes Piasta Jarosław Kołodziejczyk.
  Autorzy raportu nie kryją, że wysokie miejsce gliwiczan i awans o pięć pozycji jest niespodzianką. Piast zajął w rankingu finansowym pierwsze pozycje w kategoriach dynamiki przychodów (wzrost o 234,7 porcent!) i wskaźnika płynności oraz drugie pozycje w kategoriach kosztu zdobytego punktu i rentowności. Wszystko to jednak nie wystarczyło do pokonania Legii, gdyż przychody Piasta były drugimi najniższymi wśród sklasyfikowanych klubów.

  - Piast to klub w dużej mierze finansowany przez miasto - podkreślił Krzysztof Sachs pomysłodawca raportu - Dziesięciomilionowa dotacja samorządowa pozwoliła dopiąć budżet i kolejny rok z rzędu pokazać dodatni wynik finansowy, co jest rzadkością w przypadku polskich klubów.

  Dziennikarze pytali więc prezesa Piasta, czy nie obawia się sytuacji, gdyby miasto wycofało się ze wspierania klubu.

  - Tworzymy widowiska dla mieszkańców Gliwic, dlatego jedyny powód z którego miasto mogłoby się wycofać, to aspekt finansowy. Jednak Gliwice mają najlepszy rating (wskaźnik kondycji ekonomicznej - red.), prowadzą wiele inwestycji, budują halę sportową na 14 tysięcy widzów, dlatego z takim drobiazgiem jak finansowanie klubu sobie poradzą. Zawodnicy Piasta w centralnych miejscu na koszulkach mają nazwę naszego miasta, w ten sposób przyciągamy do Gliwic inwestorów.

  Twórcy raportu podkreślili, że nasza liga jest najlepsza w Europie pod względem najnowszych stadionów. W przyszłym roku po zakończeniu prac w Zabrzu i w Bielsku-Białej infrastrukturalnie będzie jeszcze lepiej. Wprawdzie ekstraklasa zanotowała spadek przychodów o 1,5 procent (z 449 do 442 mln złotych), ale perspektywy są zachęcające, tym bardziej, że frekwencja na stadionach w tym sezonie rośnie.

  - Na ogólny poziom ekstraklasy decydujące okazały się 30-milionowy spadek dochodów Wisły Kraków, która przechodzi restrukturyzację, a także wzrost o 20 milionów Legii Warszawa - dodał Sachs. Mistrz Polski miał w 2012 roku 89,9 mln przychodu, a wspomniany Piast... 9,8.

  Wisła zanotowała największy spadek w rankingu - o dziewięć pozycji, z 6. na 15. Jej wpływy ogółem zmniejszyły się prawie o połowę i wyniosły 32,5 mln. Dwanaście klubów (w tym wszystkie nasze) zanotowało wzrost przychodów, jednak tylko trzy odnotowały zysk - to Legia, Jagiellonia Białystok i Piast.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama