18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

List do DZ: Bezcenne rodzinne pamiątki i wspomnienia

Redakcja
Rodzinne zdjęcie z 1902 r. nadesłane przez p. K. Klucznioka
Rodzinne zdjęcie z 1902 r. nadesłane przez p. K. Klucznioka arc. rodzinne
Zachęcony do nadsyłania ciekawych historycznie zdjęć przesyłam mające 111 lat zdjęcia ze Złotych Godów moich Pradziadków/Prastarzikow. Najprawdopodobniej jest to połowa października 1902 roku i trzy pokolenia moich przodków - niestety nikt już z nich nie żyje. Dostojni Jubilaci to Maria z Ksollów i Antoni Krall.

Mój pradziadek Antoni urodził się 23 października 1825 r. w Szymocicach, a ochrzczony był dzień później w kościele w Lyskach, pow. rybnicki. Był synem domownika (hausler) Jana i Marianny z d. Kupczyk. Prababcia Marianna (Maria w niektórych dokumentach) przyszła na świat 29 lipca 1830 r. w Polskich Krowiarkach niedaleko Raciborza w rodzinie robotnika Tomasza i Joanny z d. Michalskiej. Pobrali się w 1852 r. i przeżyli razem 57 lat. Kilka lat po ślubie przeprowadzili się do Leszczyn, gdzie Pradziadek, mistrz kolejowy, otrzymał pracę przy oddanej w 1856 roku linii kolejowej Rydułtowy-Orzesze.

W Leszczynach przyszło na świat większość z ich co najmniej dziesięciorga dzieci - sześć dziewczynek i czterech chłopców. Pradziadek zmarł w Leszczynach 11 maja 1910 r., Prababcia tamże 3 kwietnia 1918 r. Obydwoje dożyli więc, jak na owe lata i warunki, sędziwego wieku.

Moja Starka - Maria urodzona w Leszczynach 12 kwietnia 1873 r. była czwartą z córek. Wyszła za mąż 17 września 1893 r. za starszego od siebie o 4 lata Józefa Klucznioka, murarza i górnika z Leszczyn. Wraz z trzema zamężnymi siostrami urodziły co najmniej 54 dzieci, w tym sama tylko Starka najwięcej, bo aż szesnaścioro! Na zdjęciu jest ich piątka - najmłodszego ośmiomiesięcznego Alojzka, późniejszego mojego Potka (chrzestnego), trzyma Starka na rękach. Obok niej stojący Starzik trzyma 2-letnią Anię, która niedługo później zmarła. Mojego Ojca Augusta, najmłodszego z chłopców, jeszcze nie ma na zdjęciu, gdyż urodził się dopiero 10 lat później.

Pradziadek w wyjściowym mundurze kolejarskim ma obok medalu "złotą woniaczkę", a Prababcia na głowie "złotą koronę". To prezent od ich syna, restauratora z Rydułtów, ubranego także w mundur. "Woniaczkę" i "koronę" zakładają już trzy pokolenia Klucznioków przy okazji złotych godów - ostatnio jedna z moich kuzynek z mężem w 2012 r. Te "insygnia" rodzinne pieczołowicie przechowuje i udostępnia moja kuzynka Łucja Kurpanik. Ciekawą pamiątką po Złotych Godach Pradziadków jest także przechowywana okolicznościowa tablica z napisem w języku polskim, mimo że w 1902 r. Górny Śląsk należał do Prus! Kolejną ciekawostką jest odmiana imienia Pradziadka w dopełniaczu - Antonia.

Oprac. JJ
Krzysztof Kluczniok z Leszczyn, rocznik 1950

Od redakcji: Dziękujemy Panu Krzysztofowi za ciekawe wspomnienia. Zachęcamy innych Czytelników do nadsyłania starych zdjęć i interesujących rodzinnych opowieści.

ZGADZASZ SIĘ Z AUTOREM? JESTEŚ PRZECIWNEGO ZDANIA? NAPISZ KOMENTARZ

WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZ [CZYTAJ]



*PROGNOZA POGODY NA 19-30 WRZEŚNIA 2013
*GALERIA KATOWICKA OTWARTA: CZY WARTO DO NIEJ PÓJŚĆ? RECENZJA I ZDJĘCIA]
*Horror w Chorzowie: Dzwonię zgrobu! Uwolnijcie mnie! [NAGRANIE + ZDJĘCIA]
*Najlepsze prezenty na DZIEŃ CHŁOPAKA 30 WRZEŚNIA 2013

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!