Ranking najbogatszych klubów Ekstraklasy: Legia w końcu...

  Ranking najbogatszych klubów Ekstraklasy: Legia w końcu najlepsza nie tylko na boisku

  Hubert Zdankiewicz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prezes Legii Bogusław Leśnodorski

  Prezes Legii Bogusław Leśnodorski ©FOT.BARTEK SYTA/Polskapresse

  Zyski z transferów, wpływy z udziału w europejskich pucharach i zmniejszająca zadłużenie dywidenda od właściciela klubu - te czynniki sprawiły, że Legia Warszawa wygrała ranking finansowy klubów T-Mobile Ekstraklasy za rok 2012 przygotowany przez firmę EY (dawniej Ernst and Young). Ranking był częścią raportu o nazwie "Ekstraklasa piłkarskiego biznesu 2013", który przedstawiono we wtorek na konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie firmy.
  Prezes Legii Bogusław Leśnodorski

  Prezes Legii Bogusław Leśnodorski ©FOT.BARTEK SYTA/Polskapresse

  Aktualny mistrz Polski znalazł się na czele tej klasyfikacji po raz pierwszy. Do tej pory wygrywały w niej Lech Poznań (trzykrotnie) i Zagłębie Lubin (raz). Ten pierwszy klub znalazł się w tegorocznym podsumowaniu na drugim miejscu. Trzecie zajęła nieoczekiwanie Lechia Gdańsk. Autorzy raportu oparli swoje wyliczenia na danych o frekwencji na stadionach, oglądalności poszczególnych spotkań w telewizji, a także medialności i skuteczności działań marketingowych klubów.


  Stołeczny zespół wyprzedził konkurencję przede wszystkim w najważniejszym z kryteriów finansowych - wysokości przychodów. Wyniosły one 89,9 mln zł w 2012 r. Dla porównania, przychody Lecha to 53 mln zł.

  - Taki wynik to m.in. zasługa występów w Lidze Europy [w lutym 2012 r. Legia grała mecze 1/16 finału - red.] oraz zagranicznych transferów Ariela Borysiuka, Marcina Komorowskiego i Macieja Rybusa. Zakładając kolejne sukcesy, tj. dalszą grę w europejskich pucharach, przewiduję, że stołeczny klub może myśleć o granicy 100 mln przychodów - uważa Krzysztof Sachs z firmy EY, jeden z autorów raportu. Zaznacza jednak, że gra w Lidze Europy nie zagwarantuje Legii finansowej hegemonii na kilka następnych lat. - Raczej nie, Liga Europy to jednak nie Liga Mistrzów. Mimo wszystko niełatwo będzie zdetronizować Wojskowych. Najbliżej tego mógłby być Lech - dziś chyba niezagrożona drużyna numer dwa pod względem biznesowym w Ekstraklasie. Jednak trzeci z rzędu sezon bez Ligi Europy powoduje, że Kolejorz dalej będzie musiał mocno koncentrować się na równoważeniu kosztów i przychodów. A jak trudne jest to zadanie, widać na przykładzie Wisły Kraków - dodaje Sachs.

  Nie bez racji, bo w porównaniu do poprzedniej edycji raportu zespół z Krakowa spadł aż o 9 pozycji w rankingu (z 6. na 15.), a jego wpływy w porównaniu do roku 2011 zmniejszyły się prawie o połowę i wyniosły 32,5 mln zł. Właśnie to, co dzieje się w Wiśle (która przechodzi obecnie głęboką restrukturyzację i mocno tnie koszty), jest zdaniem ekspertów EY głównym powodem tego, że po raz pierwszy od lat odnotowaliśmy spadek przychodów wszystkich klubów sklasyfikowanych w raporcie. W porównaniu z 2011 r. 0 1,5 procent (z 449 do 442 mln zł).

  - Nawet jeśli uznamy, że przy pominięciu dużego spadku wpływów Wisły, suma przychodów reszty klubów wzrosła, to nie da się nie zauważyć, że w dobie kryzysu finansowego również piłkarski biznes popadł w lekką stagnację - zauważa Sachs. - Trzeba też uczciwie przyznać, że frekwencja na stadionach Ekstraklasy nie rosła tak, jak się tego spodziewaliśmy. Minął już efekt Euro 2012. Pozostało kilka wspaniałych obiektów, kolejne się modernizują, ale średnia frekwencja na ligowych meczach nie chce przekroczyć 10 tys. [w telewizji poprzedni sezon obejrzało za to 48 mln ludzi - red.]. Choć w tym zakresie jest nadzieja na poprawę. Słabe kibicowsko Bełchatów i Polonię zastąpiły w Ekstraklasie Zawisza i Cracovia, których stadiony i tradycje gwarantują zwyżkę frekwencji. Wzrosła liczba widzów na obiektach Lecha i Legii. Do tego kończy się modernizacja stadionu w Zabrzu i Białymstoku. Musi być lepiej - uważa.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama