Nietoperze wstrzymały remont ulicy w Rybniku

  Nietoperze wstrzymały remont ulicy w Rybniku

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dla nietoperzy na drzewach zamontują specjalne budki
  1/3
  przejdź do galerii

  Dla nietoperzy na drzewach zamontują specjalne budki ©arc

  Nietoperze wstrzymały remont ulicy w Rybniku. Bezpieczeństwo żerujących na drzewach przy ulicy Rudzkiej (trasa Rybnik - Rudy) nietoperzy oraz chrząszczy o nazwie pachnica dębowa przyblokowało na kilka miesięcy przebudowę najgorszej drogi w Rybniku - ulicy Rudzkiej.
  Remont tej trasy miał się rozpocząć jeszcze w tym roku, urzędnicy zabezpieczyli na ten cel prawie 12 milionów złotych w budżecie, ale już wiadomo, że remont trasy ruszy najwcześniej wiosną roku przyszłego. Dlaczego? Okazuje się, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach bardzo skrupulatnie podeszła do wydania przez siebie opinii. Ta zazwyczaj jest gotowa w kilka tygodni, teraz jednak urzędnicy z Rybnika czekali na nią kilka miesięcy.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  Nie tylko ekolodzy blokują budowę dróg. W Gliwicach mają problem z jeżami!


  - Bez tej opinii nie mogliśmy wydać pozwolenia na budowę i ogłosić przetargu na remont ulicy. RDOŚ trochę zbyt drobiazgowo podszedł do swoich obowiązków - uważa Jacek Hawel, naczelnik wydziału dróg w rybnickim Urzędzie Miasta.

  O co chodzi? W połowie grudnia ubiegłego roku urzędnicy z Rybnika przesłali do RDOŚ w Katowicach dokumenty potrzebne do wydania przez ten organ odpowiedniej opinii. Już po dwóch tygodniach przyszły pierwsze zapytania. I taka wymiana pism na linii urząd miasta - Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska trwała aż do początku września. Instytucja zatroszczyła się nawet o zwierzaki, o których istnieniu większość z nas nie ma zielonego pojęcia.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Budowa Elki: Ekolodzy i puste gniazdo zatrzyma budowę? [ZDJĘCIA]


  - Jak sugerował RDOŚ, musieliśmy na przykład przedstawić plan, jak zamierzamy chronić nietoperze, które mogą żyć w koronach przydrożnych drzew - mówi Jacek Hawel.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odmianą

   xxz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Panie redaktorze jeśli chce Pan być brany na serio proszę pamiętać że polska nazwa gatunkowa "pachnica dębowa" odmienia się ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wniosek

   bmk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Jednym słowem gdyby Rybnik złożył kompletny tj. bez braków wniosek nie byłoby niepotrzebnego wydłużania czasu załatwienia w RDOŚ. Coś mi się jednak wydaje, że wnioskodawca celowo nie złożył...rozwiń całość

   Jednym słowem gdyby Rybnik złożył kompletny tj. bez braków wniosek nie byłoby niepotrzebnego wydłużania czasu załatwienia w RDOŚ. Coś mi się jednak wydaje, że wnioskodawca celowo nie złożył kompletnego wniosku, by móc zwalić na kogoś innego, że ul. Rudzka nie będzie w tym roku remontowana. I taka jest prawda. Z drugiej strony trzeba zapytać kto w urzędzie ponosi odpowiedzialność za niechlujnie sporządzony wniosek do RDOŚ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Urzednicy debile

   Kot789 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   "Instytucja zatroszczyła się nawet o zwierzaki, o których istnieniu większość z nas nie ma zielonego pojęcia."

   Od tego jest instytucja, by troszczyc sie o rzeczy wazne, ale o ktorych wiekszosc z...rozwiń całość

   "Instytucja zatroszczyła się nawet o zwierzaki, o których istnieniu większość z nas nie ma zielonego pojęcia."

   Od tego jest instytucja, by troszczyc sie o rzeczy wazne, ale o ktorych wiekszosc z nas nie ma pojecia. Pan Hawel zamiast ironizowac i wysylac urzednikow, powinien zatrudnic biologow. Sprawdziliby co tam zyje, policzyli, zaproponowali co z tymi zyjatkami zrobic w kontekscie remontu. Przeciez Hawel dobrze wie, ze inwestycja jest na obszarze chronionym. Gdyby podszedl do sprawy kompetentnie, wszystko byloby gotowe na czas.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama