Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najtańszy węgiel nie pod kopalnią, ale w sklepie. Dlaczego?

Michał Wroński
Marzena Bugała-Azarko
To już ostatni dzwonek dla tych, którzy jeszcze nie zrobili sobie zapasu węgla na zimę. Cena to jednak nie wszystko - mówią specjaliści i radzą sprawdzać parametry taniego węgla

Mamy dwie informacje: dobrą i złą. Dobra jest taka, że niespełna tydzień temu weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym dla wyrobów węglowych. Oszczędzi to kupującym niepotrzebnej biurokracji, z którą musieli zmagać się przez ostatnie kilkanaście miesięcy.

Gorzej natomiast - i to jest zła wieść - że nasze kopalnie nie są w stanie wydobyć takiej ilości grubego węgla, która pokryłaby zapotrzebowanie indywidualnych odbiorców. Mimo to - jak przekonuje Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla - z kupnem tego surowca nie powinno być problemu. - Tyle że często jest to węgiel importowany, który ma gorsze parametry od tego naszego - mówi Gorszanów.

No właśnie, parametry. To słowo stanowi wyjaśnienie zagadki, przed jaką stajemy, odwiedzając supermarkety dużych sieci handlowych. Tam też można kupić węgiel. Ładnie zapakowany w paczki. I tani. Za tonę paczkowanego ekogroszku trzeba w markecie zapłacić niespełna 630 złotych.

- Na kopalni taka sama ilość ekogroszku kosztuje 740 złotych - mówi Adam Gorszanów. Tyle że, jak dodaje, ekogroszek z kopalni, a ekogroszek z marketu to niekoniecznie to samo.- Ten z marketu to zazwyczaj mieszanka różnego rodzaju komponentów - ocenia Gorszanów i radzi, by zwracać uwagę nie tylko na cenę kupowanego węgla, ale również na to, co napisane jest na opakowaniu. A zwykle znajdują się na nim informacje o parametrach, czyli np. o kaloryczności, zasiarczeniu i wilgotności. Dopiero wtedy można ustalić, czy zakup jest naprawdę udany i czy aby nie warto jednak kupić droższego węgla.

- Jeśli mamy dwa rodzaje węgla o różnej kaloryczności i spalamy je z taką samą sprawnością, to tego o wyższej kaloryczności zużyjemy procentowo dokładnie o tyle mniej, ile procentowo ma wyższą kaloryczność - tłumaczy prof. Andrzej Szlęk, dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najtańszy węgiel nie pod kopalnią, ale w sklepie. Dlaczego? - Dziennik Zachodni