Hendrix, Riedel, Kiepura. Znani i uhonorowani. Kto jeszcze?...

  Hendrix, Riedel, Kiepura. Znani i uhonorowani. Kto jeszcze? [ZNANE POMNIKI i RZEŹBY W WOJ. ŚLĄSKIM]

  MANO

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pomnik Gen. Jerzego Ziętka w Katowicach
  1/8
  przejdź do galerii

  Pomnik Gen. Jerzego Ziętka w Katowicach ©arc.

  W środę 25 września przy Bytomskim Centrum Kultury odsłonięto rzeźbę Karin Stanek, artystki z lat 60., bytomianki. Rzeźba ma formę stalowej instalacji. Jednym się podoba, innym nie. Pomniki, tak jak epoki, zmieniają swoją formę, coraz częściej mają wymiar symboliczny, nie zawsze wierny wizerunkowi. A jak wam się podobają? Oceńcie dawne i współczesne pomniki "ku czci" w naszym regionie.
  Kto m.in. ma pomniki/rzeźby w woj. śląskim? Zobacz

  Józef Piotr Lompa (ur. 29 czerwca 1797 w Oleśnie, zm. 29 marca 1863 w Woźnikach), górnośląski działacz, poeta, tłumacz, publicysta – współpracownik wielu ówczesnych pism, prozaik, pionier oświaty ludowej oraz etnografii na Śląsku. Prekursor procesu polskiego odrodzenia narodowego na Górnym Śląsku oraz autor polskich podręczników szkolnych. Odsłonięcia pomnika dokonał 1.12.1957 r. Jerzy Fusiecki, ówczesny działacz kulturalny.

  Jan Kiepura (ur. 16 maja 1902 w Sosnowcu, zm. 15 sierpnia 1966 w Harrison koło Nowego Jorku – polski śpiewak (tenor) i aktor. Cieszył się prawdopodobnie największą międzynarodową sławą i popularnością spośród polskich śpiewaków okresu międzywojennego, odnosząc sukcesy na scenach czołowych teatrów świata, jak również w salach koncertowych i na ekranie kinowym. Jego pomnik jest w Sosnowcu, odsłonięty 15 maja 2002, w przeddzień setnej rocznicy urodzin sławnego artysty na placu Stulecia. Autorami projektu są warszawscy artyści – Tadeusz Markiewicz i Gabriel Karwowski.

  CZYTAJ TAKŻE:
  W Bielsku stanie pomnik Piłsudskiego. Katowicom przydałyby się Grundmanna i Holtzego
  Co ma Kasztanka między nogami, czyli dwa pomniki Piłsudskiego w Katowicach


  Jimi Hendrix, właśc. James Marshall Hendrix (ur. 27 listopada 1942 w Seattle w stanie Waszyngton w USA, zm. 18 września 1970 w Londynie w Anglii) – amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów. Jest powszechnie uważany za najwybitniejszego i najbardziej wpływowego gitarzystę rockowego w historii, jest jedną z najbardziej znanych postaci w historii muzyki rockowej. rzeźba pomnikowa odsłonięta 20 września 2012. Jej autorem jest rzeźbiarz z Dąbrowy Górniczej Andrzej Szczepański.Ławeczka znajduje się w centrum Dąbrowy w pobliżu Pomnika Bohaterów Czerwonych Sztandarów i Pałacu Kultury Zagłębia. Na oparciu ławki pojawił się napis przeniesiony z tablicy na pomniku Bohaterów Czerwonych Sztandarów.

  Wincenty Pstrowski (ur. 28 maja 1904 w Desznie, zm. 18 kwietnia 1948 w Krakowie) – górnik, rębacz dołowy. W PRL uznany za wzór przodownika pracy. W 1978 ówczesny I sekretarz KW PZPR w Katowicach, Zdzisław Grudzień dokonał odsłonięcia pomnika Pstrowskiego w Zabrzu. Autorem pomnika jest prof. M. Konieczny, zaś fundatorem ówczesny KM PZPR.

  Gwarek w Tarnowskich Górach. Ma nie tylko przypominać o górniczym rodowodzie Tarnowskich Gór, ale również będzie drogowskazem kierującym z Krakowskiej na Rynek. Takich pomników ma w ciągu kolejnych lat przybywać. W planach jest postawienie rzeźb gwarków na Rynku i placu Gwarków. Rzeźba została odsłonięta we wrześniu 2013 roku. Autorem pomnika jest Norbert Jastalski.

  Karin Stanek (ur. 18 sierpnia 1943 w Bytomiu, zm. 15 lutego 2011 w Wolfenbüttel) – polska piosenkarka bigbitowa, wokalistka zespołu Czerwono-Czarni, ceniona za energię i wyrazistość sceniczną, określana jako jeden z symboli bigbitu. W latach 60. należała do najpopularniejszych polskich piosenkarek, lansując przeboje „Malowana lala”, „Chłopiec z gitarą” i „Jedziemy autostopem”. Jej rzeźba została odsłonięta 25 września 2013 r. Autorem jest rzeźbiarz Jacek Wichrowski z galerii „Stalowe anioły” w Bytomiu.

  Ryszard Henryk Riedel (ur. 7 września 1956 w Chorzowie, zm. 30 lipca 1994 tamże) – wokalista i autor tekstów piosenek, wieloletni frontman zespołu Dżem. Grał także na harmonijce ustnej. Autorem 2,5-metrowego pomnika jest Tomasz Wenkler. Odsłonięty w Tychach w grudniu 2011 roku.  *PROGNOZA POGODY NA 19-30 WRZEŚNIA 2013
  *GALERIA KATOWICKA OTWARTA: CZY WARTO DO NIEJ PÓJŚĆ? RECENZJA I ZDJĘCIA]
  *Horror w Chorzowie: Dzwonię zgrobu! Uwolnijcie mnie! [NAGRANIE + ZDJĘCIA]
  *Najlepsze prezenty na DZIEŃ CHŁOPAKA 30 WRZEŚNIA 2013
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hendrix

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Super jest ten ponik - mam nowe zdjęcia z lutego http://szukamnoclegu24h.pl/opis_atrakcji/246/Pomnik_Jimmi'ego_Hendrix'a_w_Dabrowie_Gorniczej.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mirek Breguła

   Nieboszka Polska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wele Krojcoka w Chorzowie stoi pomnik śp. Mirka Breguły

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama