Najlepsi mogą liczyć na etaty w kopalniach

  Najlepsi mogą liczyć na etaty w kopalniach

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Uczniowie niedawno utworzonych klas górniczych obawiają się, że zostaną na lodzie.
  Uczniowie niedawno utworzonych klas górniczych obawiają się, że po skończeniu szkół, w związku z kryzysem na rynku węgla i stali, nie będą przyjmowani do kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która ogłosiła w tym roku zawieszenie zatrudniania.
  - Nic bardziej mylnego - zapewniają szefowie spółki, którzy podpisali z władzami Jastrzębia umowę na tworzenie kolejnych klas górniczych.

  Zgodnie z tym porozumieniem od 1 września powstaną nowe klasy o profilu górniczym.
  Aneks stanowi rozszerzenie współpracy zawiązanej jeszcze w 2007 roku. Zgodnie z umową w Technikum nr 4 zostanie uruchomiony oddział o kierunku kształcenia technik elektryk oraz oddział o kierunku technik górnictwa podziemnego. Każda z tych klas będzie liczyć 32 uczniów. Natomiast w Zespole Szkół Zawodowych zostaną utworzone trzy klasy o kierunku górniczym, do których trafi stu uczniów, oddział kształcący ślusarzy (32 uczniów) oraz klasa szkoląca elektryków (32 uczniów).W tym roku 270 absolwentów zapuka do bram jastrzębskich kopalń

  - Zgodnie z porozumieniem, JSW udostępni nieodpłatnie dla Centrum Kształcenia Praktycznego, które organizuje zajęcia dla uczniów, sztolnię na terenie kopalni Pniówek, w celu prowadzenia praktyk zawodowych oraz zapewni uczniom odbywającym praktykę w sztolni możliwość korzystania z szatni i łaźni kopalnianej - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
  - Dzięki podpisanemu aneksowi został rozszerzony krąg uczniów, którzy po zakończeniu nauki mają zapewnioną pracę. Dziś, w dobie kryzysu, świadomość, że obrany kierunek kształcenia daje pewność pracy w przyszłości jest bardzo ważna - podkreśla Marian Janecki, prezydent miasta.

  Jednak uczniowie optymistami nie są. Fakt, że jednak obawiają się o swoją przyszłość, potwierdza Brygida Szymiczek, wicedyrektorka Zespołu Szkół Zawodowych w Jastrzębiu Zdroju. Tymczasem w czterech klasach szkoły uczą się przyszli górnicy, elektrycy, ślusarze. Mury placówki opuści w tym roku ponad stu z nich.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama