Serce to nie sługa, szanuj je. Dziś Światowy Dzień Serca

  Serce to nie sługa, szanuj je. Dziś Światowy Dzień Serca

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Chory z niewydolnością serca ma duszności i szybko się męczy. Pojawia się u niego też suchy kaszel
  1/2
  przejdź do galerii

  Chory z niewydolnością serca ma duszności i szybko się męczy. Pojawia się u niego też suchy kaszel ©123RF

  Choroby serca kojarzą się nam przede wszystkim z zawałem. Prawdziwym problemem jest jednak pozawałowa niewydolność serca. Przy okazji Światowego Dnia Serca, przypadającego w niedzielę 29 września, pisze o tym Agata Pustułka
  Zawał to choroba medialna. Lekarze coraz skuteczniej sobie z nim radzą. Kardiologia inwazyjna, umożliwiająca interwencję w tzw. świeżym zawale, to najlepiej rozwijająca się specjalność medyczna. Również dochodowa, bo Narodowy Fundusz Zdrowia zawsze będzie płacił za ratowanie życia.

  Największym problemem kardiologii jest niewydolność serca, na którą każdego dnia w naszym kraju umierają ok. 164 osoby!
  Wzrost liczby chorych na niewydolność to konsekwencja... coraz skuteczniejszego leczenia m.in. zawałów. Po zawale serce nie wraca jednak do stanu wyjściowego. Żyjemy, ale zaczyna ono słabnąć. Gdy do tego lekceważymy zalecenia lekarzy, nie kontrolujemy stanu mięśnia sercowego, nie bierzemy regularnie tabletek, albo nie zażywamy ich wcale, to problem narasta.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Zbadaj serce w niedzielę! [DZIŚ W ZABRZU BEZPŁATNE BADANIA]


  - Chorzy z niewydolnością serca nie są w stanie wyjść z łóżka, wykonać jakiejkolwiek czynności. Każda powoduje zmęczenie, duszności. Pojawiają się obrzęki, suchy kaszel, dochodzi do utraty masy ciała - wyjaśnia dr Witold Orszulak z I Kliniki i Katedry Kardiologii w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu. - Trzeba też zwrócić uwagę na złe trawienie i występującą senność po posiłkach oraz mniejsze wydzielanie moczu. Trzeba być czujnym i nie lekceważyć takich symptomów.

  Uwaga! Awaria pompy!

  Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w ulotce dla pacjentów przedstawia zdrowe serce jako silnego i wesołego osiołka, ciągnącego ciężki wózek. Niewydolność serca obrazuje osiołek wykończony pracą. Jeśli serce porównujemy do pompy, to w tej sytuacji mamy do czynienia z awarią, która może wystąpić nagle lub będzie efektem wieloletniego psucia się urządzenia np. w wyniku wad zastawkowych, wysokiego ciśnienia krwi.

  Dziś, w niedzielę, po raz 11. przypada Światowy Dzień Serca i to wyjątkowa okazja, by sprawdzić stan swojej pompki. Można skorzystać z bezpłatnych badań. Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca organizuje je w niedzielę 29 września w godz. od 12.00 do 18.00 w Centrum Handlowym 3 Stawy, przy ul. Pułaskiego 60 w Katowicach.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Katowice: Bezpłatne specjalistyczne badania w Światowym Dniu Serca


  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo