Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe korepetycje z matematyki

M. Krężel, M. Olecha
Procenty, rachunek prawdopodobieństwa i zadania tekstowe to wciąż zmora wielu uczniów, a do tego pięta achillesowa sporej grupy studentów uczelni technicznych. Władze Gliwic i Politechniki Śląskiej rozpoczęły więc cykl największych w regionie korepetycji z matematyki.

Na korepetycje zapisało się ponad tysiąc gliwickich uczniów drugich klas szkół średnich. To oni w 2010 r. będą pierwszym rocznikiem, który po ponad 20 latach przerwy napisze obowiązkową maturę z matematyki.

O tym, że poziom wiedzy z matematyki kandydatów do szkół technicznych i ekonomicznych jest coraz gorszy, świetnie wiedzą nauczyciele akademiccy. Podkreślają, że na fatalne przygotowanie z matematyki składa się nie tylko brak obowiązkowej matury, ale i ograniczanie liczby godzin z tego przedmiotu.

- Student przychodzi na uczelnię i nie rozumie całek, co 15-20 lat temu było nie do pomyślenia - daje przykład dr inż. Piotr Gawron, prodziekan ds. studenckich Wydziału Matematyczno-Fizycznego Politechniki Śląskiej. - Ministerstwo wymaga, by w całym cyklu nauczania na studiach technicznych materiał z matematyki został zrealizowany w ciągu 60-90 godzin. Tymczasem wiele lat temu było to od 180 do 240 godzin przy znacznie lepszym przygotowaniu kandydatów - dodaje.

Co więcej, luki w matematyce skutkują tym, że student odgrywa rolę odtwórcy, a nie twórcy. - We Francji matematyka jest wykładana chyba najlepiej w Europie, na niektóre uczelnie egzaminy wstępne oblaliby nasi inżynierowie. Ale Francuzi latają w kosmos, mają TGV i nowoczesne technologie. Jeżeli uczelnia ma wykształcić twórczego inżyniera, to nie jest w stanie tego zrobić z tak ogromnymi zaległościami z matematyki - uważa dr inż. Gawron.

Obniżenie wiedzy z matematyki widać także na uczelniach ekonomicznych. - Wykładowcy uczący na pierwszym roku narzekają na poziom wiedzy studentów - mówi prof. Józef Biolik z Akademii Ekonomicznej w Katowicach. - A przecież każdy ekonomista musi umieć liczyć, technika może zawieść. Z niecierpliwością czekamy więc na obowiązkową maturę z matematyki - podkreśla.

Co ciekawe, od wielu lat na maturze prym wiedzie geografia i wiedza o społeczeństwie. Nawet uczniowie techników wybierają chętniej WOS niż matematykę! Na uczelniach oblegane są z kolei kierunki humanistyczne, a nie trudniejsze, techniczne, choć na rynku poszukiwani są inżynierowie, a nie absolwenci socjologii czy politologii.

- Źle się stało, że w pewnym momencie matematyka przestała być przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, bo podstawową wiedzę i umiejętności matematyczne powinien posiadać każdy absolwent szkoły średniej. Tymczasem dzisiaj wielu uczniów obawia się matury z matematyki - uważa Florian Brom, dyrektor V LO w Gliwicach i koordynator projektu. - Korepetycje mają pomóc uczniom nadrobić braki, nauczyć ich systematyczności i obowiązkowości w rozwiązywaniu zadań - tłumaczy.

Korepetycje są wspólnym przedsięwzięciem samorządu i Politechniki Śląskiej. Politechnika liczy na większe zainteresowanie przyszłorocznych maturzystów swoimi kierunkami. - Jeśli polubią ten przedmiot, to może zechcą studiować w przyszłości na naszej uczelni - mówi Paweł Doś, rzecznik Politechniki. Jak się dowiedzieliśmy w biurze prasowym gliwickiego magistratu, miasto na pewno wesprze ten projekt finansowo. Zajęcia prowadzą w auli Wydziału Górnictwa i Geologii wykładowcy Politechniki Śląskiej od poniedziałku do piątku od godz. 16. do 17.30. Korepetycje potrwają do końca roku akademickiego. Są jeszcze wolne miejsca. Po bliższe informacje można dzwonić bezpośrednio do V LO: (032) 231-07-93.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Największe korepetycje z matematyki - Dziennik Zachodni