Ważne
  Trzej sędziowie oskarżają

  Trzej sędziowie oskarżają byłą prokurator okręgową

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Trzej bielscy sędziowie domagają się śledztwa w sprawie bezprawnej próby pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.
  Przestępstwo miała popełnić była prokurator okręgowa w Bielsku, Małgorzata Bednarek, i trzej podlegli jej śledczy. Działali w celu osiągnięcia korzyści osobistej - rozgłosu medialnego, uzyskania premii i awansu.

  W ub. roku, tuż przed ciszą wyborczą, Bednarek - kojarzona z ekipą ministra Ziobry - skierowała do sądu wnioski o zezwolenie na pociągnięcie sędziów do odpowiedzialności karnej, ich zatrzymanie i aresztowanie w związku z korupcyjnym śledztwem prowadzonym w bielskim wymiarze sprawiedliwości.

  Obciążające zeznania złożył były sędzia bielskiego Sądu Rejonowego ale, jak wykazało późniejsze postępowanie, zeznania nie były wiarygodne. Niektóre osoby Sąd Najwyższy już oczyścił z podejrzeń.

  Zdaniem pomawianych sędziów prokuratorzy "rażąco przekroczyli swoje uprawnienia", bo zaniechali weryfikacji zebranego w sprawie materiału dowodowego, utrudniali obwinionym realizację ich prawa do obrony, a nawet zataili okoliczności przemawiające na ich korzyść. Co więcej, wysuwając tezę o udziale sędziów w zorganizowanej grupie przestępczej nie podali żadnych racjonalnych argumentów, tym samym działali na szkodę niezawisłości sędziowskiej i niezależności władzy sądowniczej.

  - Wyrządzili też szkodę nam osobiście, narażając na utratę zaufania niezbędnego do wykonywania zawodu - mówi Miłosz Borowski, jeden z pomawianych sędziów.

  Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa trafiło do katowickiej Prokuratury Apelacyjnej, ale nie zapadła jeszcze w tej sprawie żadna decyzja procesowa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama