Menu Region

Nowe banknoty polskie: W 2014 będą nowe banknoty 10, 20, 50...

Nowe banknoty polskie: W 2014 będą nowe banknoty 10, 20, 50 i 100-złotowe [NOWE BANKNOTY]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

PSZ

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Nadchodzą nowe banknoty polskie. Narodowy Bank Polski w kwietniu 2014 roku wprowadzi do obiegu nowe banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych ze zmoderni­zowanymi zabezpie­czeniami. Zobacz nowe banknoty w specjalnej prezentacji wideo
1/9

^ Banknot o nominale 10 złotych zdobi portret księcia Mieszka I. Z jego lewej strony przedstawiono dwie rozety inspirowane wzorem z posadzki katedry gnieźnieńskiej, z prawej – roślinny motyw spotykany na romańskich naczyniach liturgicznych.

(© Fot. NBP)

  • Banknot o nominale 50 złotych zdobi portret króla Kazimierza III Wielkiego. Z jego prawej strony widnieje ukoronowana litera „K” z monogramu królewskiego z drzwi katedry na Wawelu, a w tle ornament gotycki.
  • Odwrotną stronę zdobi Orzeł Biały z pieczęci króla Kazimierza III Wielkiego, a poniżej widać berło i jabłko – insygnia królewskie. W tle widnieje panorama Krakowa i Kazimierza z drzeworytu Hartmanna Schedla, podróżnika niemieckiego z końca XV wieku.
  • Na banknocie o nominale 100 złotych umieszczono portret króla Władysława II Jagiełły. W tle po jego obu stronach znajdują się stylizowane elementy ornamentyki gotyckiej.
  • Stronę odwrotną zdobi Orzeł Biały na tarczy herbowej z nagrobka króla. Poniżej tarczy umieszczono hełm, płaszcz krzyżacki oraz dwa miecze nawiązujące do zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Z lewej strony tarczy widnieje zarys zamku krzyżackiego w Malborku.
  • Tak ma wyglądać wzór banknotu 500 zł, który powstał w 1994 roku, choć nigdy nie został wprowadzony do obiegu. Na banknocie jest wizerunek królowej Jadwigi.
Najwazniejsze zmiany w nowych banknotach to: Odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpie­czenie recto-verso. Choć projekt nowych banknotów nie zmieni się w żaden sposób, to zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne.

NOWE BANKNOTY: ZOBACZ PREZENTACJĘ ZABEZPIECZEŃ


- Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną.
Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od kwietnia 2014 roku w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania zniszczonych lub uszkodzonych banknotów. Oznacza to, że żaden banknot z nowymi zabezpieczeniami nie trafi do naszych portfeli przed tą datą. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym – powiedział, prezentując nowe banknoty prof. Marek Belka, Prezes Narodowego Banku Polskiego.

Wprowadzone w 1995 roku zabezpieczenia oraz system zasilania obrotu gotówkowego funkcjonują bez zarzutu, a poziom fałszerstw znaków pieniężnych w Polsce jest niski.

Nowe banknoty wprowadzają wszystkie banki
Seria banknotów „Władcy polscy” autorstwa Andrzeja Heidricha, którą posługujemy się obecnie, została wprowadzona do obiegu w 1995 roku. NBP przeprowadzi operację zmiany zabezpieczeń banknotów tej serii po raz pierwszy. Takie działania są podejmowane przez banki centralne cyklicznie – średnio co 8 lat. W tym roku Europejski Bank Centralny wprowadził do obiegu zmodernizowany banknot o nominale 5 euro. Wcześniej nowe zabezpieczenia banknotów wprowadziły także Hiszpania – 7 lat oraz Słowacja i Estonia – 3 i 4 lata przed wstąpieniem do strefy euro.

Zmiany nie będą przeprowadzane w banknotach o nominale 200 złotych.*PROGNOZA POGODY NA 19-30 WRZEŚNIA 2013
*GALERIA KATOWICKA OTWARTA: CZY WARTO DO NIEJ PÓJŚĆ? RECENZJA I ZDJĘCIA]
*Horror w Chorzowie: Dzwonię z grobu! Uwolnijcie mnie! [NAGRANIE + ZDJĘCIA]
*Najlepsze prezenty na DZIEŃ CHŁOPAKA 30 WRZEŚNIA 2013
Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.