Ważne
  Cieszyn: Schron bojowy na liście zabytków

  Cieszyn: Schron bojowy na liście zabytków

  KAK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Schron bojowy z Cieszyna trafił na listę zabytków.
  1/2
  przejdź do galerii

  Schron bojowy z Cieszyna trafił na listę zabytków. ©archiwum muzeum 4 PSP

  Cieszyn ma nowy zabytek. Schron bojowy, znajdujący się w rejonie ul. Granicznej w Cieszynie, decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
  Schron bojowy uznano za zabytek dzięki staraniom Krzysztofa Neściora, założyciela cieszyńskiego Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich oraz Sekcji Miłośników Militariów Cieszyńskiego Klubu Hobbystów. - Budowla ta jest schronem lekkim, jakie Polacy często stawiali w 1939 roku dla uszczelnienia linii granicznej i własnej obrony. Przeznaczony był do prowadzenia ognia flankującego z ciężkiej broni maszynowej w jednym lub dwóch kierunkach - wyjaśnia Adam Swakoń, wiceburmistrz Cieszyna.


  Schron bojowy pochodzi z 1939 roku, jego budowę rozpoczęto w drugiej połowie lipca 1939 roku. - Obsadzony przez żołnierzy I Batalionu 4 Pułku Strzelców Podhalańskich został wykorzystany podczas walk z oddziałami Wehrmachtu 1 września 1939 r. Po latach, w 2003 roku, został odrestaurowany przez członków Sekcji Miłośników Militariów Cieszyńskiego Klubu Hobbystów - dodaje wiceburmistrz Cieszyna.

  Łącznie w Cieszynie wybudowano 6 schronów bojowych. Po stronie polskiej, do dnia dzisiejszego (poza schronem przy ul. Granicznej) zachował się schron bojowy znajdujący się na działce prywatnej na rogu ul. Sikorskiego i Przerwy-Tetmajera oraz pozostałości wysadzonego podczas wojny obiektu przy ul. Długiej.  *PROGNOZA POGODY NA 19-30 WRZEŚNIA 2013
  *GALERIA KATOWICKA OTWARTA: CZY WARTO DO NIEJ PÓJŚĆ? RECENZJA I ZDJĘCIA]
  *Horror w Chorzowie: Dzwonię z grobu! Uwolnijcie mnie! [NAGRANIE + ZDJĘCIA]
  *Najlepsze prezenty na DZIEŃ CHŁOPAKA 30 WRZEŚNIA 2013
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama