Lotnisko w Pyrzowicach: Rozbudowa bagażowni w terminalu A i...

  Lotnisko w Pyrzowicach: Rozbudowa bagażowni w terminalu A i budowa pasa startowego [ZDJĘCIA]

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Port lotniczy Katowice w Pyrzowicach
  1/73
  przejdź do galerii

  Port lotniczy Katowice w Pyrzowicach ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Lotnisko w Pyrzowicach od kilku lat jest wielkim placem budowy i w najbliższych miesiącach to się na pewno nie zmieni. Wczoraj ruszyła kolejna duża inwestycja w Katowice Airport. Rozbudowywany i modernizowany jest system obsługi bagażu rejestrowanego strefy odlotów w terminalu A. ZOBACZ ZDJĘCIA
  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Katowice Airport buduje terminal dla VIPów autorstwa Tomasza Koniora [WIZUALIZACJE]


  Terminal znów zamknięty  Rozbudowa bagażowni w Pyrzowicach będzie wiązała się ze sporymi utrudnieniami dla podróżnych. Zamknięto wszystkie, czyli 17 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej w terminalu pasażerskim A. Od początku października do krajów strefy Schengen i pozostałych podróżni będą obsługiwani w terminalu pasażerskim B. Tak będzie aż do 15 kwietnia przyszłego roku.

  Cezary Orzech, rzecznik portu lotniczego w Pyrzowicach, podkreśla, że termin jesienno-zimowy na rozbudowę i modernizację bagażowni wybrano z premedytacją.

  - Przewozy lotnicze w Europie są sezonowe, a jesienny okres charakteryzuje się zdecydowanie mniejszym nasileniem ruchu pasażerskiego w porównaniu z miesiącami wiosenno-letnimi - tłumaczy Orzech. - Dzięki temu skupienie wszystkich odpraw biletowo-bagażowych na rejsy do krajów strefy Schengen, jak i Non-Schengen nie powinno znacząco wpłynąć na jakość obsługi podróżnych - dodaje.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Lotnisko w Pyrzowicach: Nowy pas startowy Katowice Airport [ZDJĘCIA LOTNICZE]
  Pyrzowice: rozbudowa. Nowy pas, cargo city. A podróżni? Zobacz plany. ZDJĘCIA, WIDEO, WIZUALIZACJE


  Rozbudowa i modernizacja bagażowni ma zwiększyć liczbę odpraw biletowo-bagażowych oraz skrócić czas, w jakim bagaż po nadaniu na rejsy do krajów poza strefę Schengen trafia do luku bagażowego samolotu.

  Paradoksalnie, terminal A, który teraz został wyłączony z obsługi pasażerskiej, działał tylko nieco ponad rok. Późną wiosną 2012 roku zakończyła się bowiem przebudowa najstarszego lotniskowego terminalu. Budynek powiększono i przeszklono. Zyskał też podwieszany dach na specjalnych słupach. Przebudowa kosztowała 11 mln zł. Dlaczego wtedy nie zmodernizowano bagażowni?

  - Nie było na to jeszcze pieniędzy. Ponadto to była inna inwestycja, związana z rozbudową przedniej części terminalu - tłumaczy rzecznik Katowice Airport.

  Niemniej efekt jest ten sam: pasażerowie znów nie mogą korzystać z terminalu A.

  Beton na pasie startowym  Na terenie portu lotniczego w Pyrzowicach od prawie roku trwa inna i chyba najważniejsza inwestycja. Budowana jest nowa droga startowa o długości 3200 metrów, czyli o 400 metrów dłuższa od tej, którą teraz nasze lotnisko ma do dyspozycji. Pas będzie miał 45 metrów szerokości. Inwestycja warta ponad 150 mln zł zakończy się w 2015 roku. Powstaje 190 metrów na północ od obecnej drogi startowej w kierunku wsi Zendek.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czemu

   no niee (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Przecież wtedy kiedy terminal był rozbjdowywany od frontu terminal A był w zupełności czynny tylko wchodziło się przez terminal B. Teraz terminal A nadal jest czynny a tylko bagaż nadajemy w...rozwiń całość

   Przecież wtedy kiedy terminal był rozbjdowywany od frontu terminal A był w zupełności czynny tylko wchodziło się przez terminal B. Teraz terminal A nadal jest czynny a tylko bagaż nadajemy w terminalu B (kontrola bezpieczeństawa i boarding odbywa się z terminalu A gak jak dotychczas). Ten artykuł tylko miesza w głowie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama