Rząd wprowadzi zakaz palenia węglem w piecach. To jest cios...

  Rząd wprowadzi zakaz palenia węglem w piecach. To jest cios w śląską gospodarkę!

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rząd wprowadzi zakaz palenia węglem w piecach. To jest cios w śląską gospodarkę!
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Zakaz palenia węglem w piecach: To nie jest żart, a niezrozumiała i groźna dla Śląska decyzja. Od 2020 roku mamy ogrzewać nasze domy i mieszkania gazem, prądem lub innymi źródłami energii. Cyemu zalkaz palenia węglem w piecach? Węgiel, jako nieekologiczny, zostanie przez rząd zakazany w ramach programu antysmogowego. To oznacza nie tylko dwukrotnie wyższe rachunki za ogrzewanie. Zakaz palenia węglem w piecach to ogromne kłopoty spółek węglowych. CZYTAJ WIĘCEJ O ZAKAZIE PALENIA WĘGLEM W PIECACH
  KONIECZNIE POZNAJ WYLICZENIA:
  ZAKAZ PALENIA WĘGLEM W PIECACH BĘDZIE NAS SPORO KOSZTOWAŁ POZNAJ SZCZEGÓŁOWE WYLICZENIA


  AKTUALIZACJA:
  Zakaz opalania pieców węglem: Górnicza Solidarność zaniepokojona

  Sonda

  Czy planujesz zmianę pieca węglowego na ekologiczny system ogrzewania?


  CZYTAJ KOMENTARZ:
  Cichy: Zakaz palenia węglem? Czy premier Tusk traktuje mnie poważnie?


  Zakaz palenia węglem w piecach: Zapewne także o tym będą dyskutować uczestnicy konferencji na temat przyszłości energetyki węglowej w Polsce, która dzisiaj odbywa się w Katowicach. Uczestniczyć w niej będzie Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki i Leszek Miller, szef SLD.

  - Nie jestem w stanie zrozumieć, że jednego dnia premier Tusk twierdzi: "węgiel jest naważniejszy", a drugiego zadaje cios spółkom i Śląskowi. Dlaczego ktoś chce nam zgotować taki marny los? - pyta, komentując zakaz palenia węglem w piecach, Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, handlu i przemysłu, także uczestnik dzisiejszej konferencji.

  CZYTAJ KONIECZNIE KOMENTARZ WICEMINISTRA TOMASZA TOMCZYKIEWICZA:
  TOMCZYKIEWICZ: ZAKAZ PIECÓW WĘGLOWYCH NIE POSKUTKUJE ZMNIEJSZENIEM WYDOBYCIA


  Każdego roku spółki węglowe sprzedają aż 15 mln ton węgla grubego, z czego 12 mln trafia do naszych pieców. To najdroższy asortyment, szybkie, pewne pieniądze. Spółki nie muszą na nie czekać miesiącami, bo klient za taki węgiel płaci od ręki przy bramie kopalni.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Tani węgiel z marketów: Ekogroszek tańszy niż pod bramą kopalni
  Droższy węgiel opałowy z Kompanii Węglowej. Od października nowe ceny


  Rząd argumentuje, że Polska jest na przedostatnim miejscu w UE pod względem jakości powietrza. Projekt rozwiązania tego problemu był omawiany w ubiegłym tygodniu na sejmowej komisji ochrony środowiska. Stanisław Żelichowski z PSL uspokajał, że wraz z zakazem palenia węglem w piecach będą dopłaty do likwidacji domowych pieców węglowych i na zastąpienie ich bardziej ekologicznym ogrzewaniem. Tyle, że to za mało.

  - Niska emisja ma fatalny wpływ na nasze środowisko i trzeba z nią walczyć, ale w inny sposób. Póki co nie stać nas na inne źródła ogrzewania, bo jesteśmy na nie zbyt biedni - mówi o zakazie palenia węglem w piecach dr Marek Leśniok z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

  Najgorzej jest w miastach aglomeracji, a także w Żywcu, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim. Znaczne przekroczenia pyłu zawieszonego od późnej jesieni do wczesnej wiosny potrafią się tam utrzymywać nawet przez kilka dni pod rząd. To bardzo groźne dla naszego zdrowia. Jednak, czy zakaz palenia węglem w piecach w cudowny sposób uzdrowi nasze powietrze? Wierzą w to radni Krakowa, którzy niedawno przegłosowali zakaz palenia węglem w piecach. Jeśli tę decyzję podtrzyma małopolski Sejmik - zakaz zacznie tam obowiązywać za 5 lat.

  W pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), polskich miast siedem to miasta województwa śląskiego: Rybnik, Zabrze, Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Bielsko-Biała i Bytom. O trzy oczka niżej, na trzynastym miejscu - także Częstochowa.

  Walczyć o czyste powietrze musimy dla siebie i swoich dzieci, ale czy ustawowy zakaz palenia w piecach węglem w piecach to na pewno dobry pomysł? Może lepiej egzekwować to, abyśmy do palenisk nie wrzucali śmieci, w tym tych, które przy spalaniu wydzielają toksyczne substancje. A przede wszystkim, troszcząc się o ekologię, nie wolno zapominać o miejscach pracy w kopalniach. Te zaś będą zagrożone, jeśli spółki węglowe nie będą miały klientów na 12 mln ton węgla grubego.

  Zakaz palenia węglem to zagrożone miejsca pracy  Te 12 mln ton to urobek roczny czterech dużych kopalń. Być może ich pracownicy będą musieli iść na bruk. Zakaz palenia w piecach to także koniec dystrybucji węgla. Tymczasem w kraju węglem handluje niemal 13 tys. podmiotów: to głównie firmy małe, działające lokalnie, rodzinne. Ich miejsca pracy też są zagrożone.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (271)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie oszukujmy sie...

   Jacenty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   W tym sezonie grzewczym ogrzewam mieszkanie 120 m nowoczesnym jednoobiegowym piecem gazowym, który mnie kosztował 4500 zł z montażem. Piec pobiera sobie powietrze przez komin, obsługiwany jest...rozwiń całość

   W tym sezonie grzewczym ogrzewam mieszkanie 120 m nowoczesnym jednoobiegowym piecem gazowym, który mnie kosztował 4500 zł z montażem. Piec pobiera sobie powietrze przez komin, obsługiwany jest "komputerowo" z wykorzystaniem czujnika ciepła w pokoju. Dodatkowo w mieszkaniu mam piec przepływowy, służący do mycia naczyń, do kąpieli...za którego zużycie płacę cały rok i także w sezonie grzewczym. Proszę do tego doliczyć gotowanie na gazie, a moja żona sama gotuje, bo dzisiejsza żywność przetworzona jest do kitu.
   Dotąd za dwa okresy grzania (październik - luty) i za oddzielne ogrzewanie wody do mycia oraz za gotowanie na gazie zapłaciłem 800 zł + 960zł= 1760 zł, co moim zdaniem nie jest dużo. Dlatego proszę nie robić nam wody z mózgu - to do tych, co piszą, że ogrzewanie gazowe jest drogie.
   Jakoś nikt, nie pisze, że oprócz kosztów ogrzewania węglowego płaci się za ogrzewaną wodę (o ile nie jest ogrzewana "węglowo") do mycia i za gaz wykorzystywany w kuchni gazowej. Te wartości należy sumować.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   palenie gazem

   adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   No chyba 1500 zł za 1 miesiąc he he

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ogrzewanie węglem vs gazem.

   teodor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mam do ogrzania 110m mieszkania i 50m suteren o wysokości 2,2m. Ściany to cegła kratówka k3 ,steropian w środku 8cmm i bloczek komórkowy pianobeton 24cm . w sumie 44cm. Okna Veki k-1,1 Piec defro...rozwiń całość

   Mam do ogrzania 110m mieszkania i 50m suteren o wysokości 2,2m. Ściany to cegła kratówka k3 ,steropian w środku 8cmm i bloczek komórkowy pianobeton 24cm . w sumie 44cm. Okna Veki k-1,1 Piec defro akm mini 17kw na ekogroszek z podajnikiem . Mieszkam w centrum Polski. Wtrybie ciągłym od poczatku paździrika do kwietnia 2016r spaliłem 2 tony ekogroszku w cenie 850 zł za tonę z przywozem . Dopalałem trochę drewnem za około 200 zł . temperatura w domu średnio21 st C w suterenach około 17st C . rodzina 3 osobowa ciepła woda bez limitu w normalnym użytkowaniu . Gotowanie butle LPG 4 sztuki po 40 zł. W sumie.2200 zł. Obsługa pieca co sobotę około 1 godz. tzn .czyszczenie pieca i sprzątanie kotłowni. Jestem mile zaskoczony tym wynikiem , bo rodzice w tradycyjnym piecu CO spalili tyle samo przy pow.70 m. Zastanawiam się ile bym zapłacił ogrzewając dom gazem ale sądząc po wyniku pana Jacentego to około 4 tys zł za ten okres. Wniosek jak się ma nie za dużą powierzchnię i do tego dobrze ocieploną to tylko gaz jeśli jest dostęp.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hgshh

   htfhdtrh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   To prędzej Naród wprowadzi zakaz "rządzenia" tej mafii.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zdrajcy narodu

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   to jakis zart??? czym palimy w naszych elektrowniach??? ZACZAL SIE PROCES KTORY MA NA CELU SPRZEDANIE NASZYCH ZASOBOW WEGLA!!!!!!!!!!!!!!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zdrajcy

   os (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Co innego piece domowe bez filtrów a co innego elektrownie z filtrami

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zakaz pal. waglem

   adolf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   naród wybrał to teraz niech nie marudzi


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ???

   pOLAK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   CZYJ NAROD WYBRAL POWIEDZ ADOLF?? BO NIE POLSKA!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy mozna wydac zakaz

   gogo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   mam domek z ogrzewaniem na węgiel CO pytanie czy mozna wydac zakaz palenia węglem itp paliwem ,mam zezwolenia wszystkie na budowe i eksploatacje domu z zaznaczeniem ogrzewanie paliwem stałym . Jak...rozwiń całość

   mam domek z ogrzewaniem na węgiel CO pytanie czy mozna wydac zakaz palenia węglem itp paliwem ,mam zezwolenia wszystkie na budowe i eksploatacje domu z zaznaczeniem ogrzewanie paliwem stałym . Jak z strony prawnej wyglada ewentualny zakaz wydaje sie mi ze zakazu nie mozna wydawac bez rekompensaty i mojej zgody oczywiscie?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jesteście za Separatystami-GAZ czy Górnikami ze Śląska-węgiel

   Kogo Wybraliśmy ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Komentarz wydaję się być zbędny

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   5 mln ludzi będzie mogło mniej chorować!

   psychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   Cios to jest w baronów węglowych, bo nie będą mieli na limuzyny. A przeciętny człowiek będzie mógł żyć zdrowiej.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hawjyrz

   Pniowek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Przecietny człowiek to dotychczas wydobywał te 12 mln ton wegla rocznie te same 12 co wam dup... ogrzewało i 16 tys ludzi na bruk na sam poczatek a co pozniej sie posypie Jastrzebie to wogule na...rozwiń całość

   Przecietny człowiek to dotychczas wydobywał te 12 mln ton wegla rocznie te same 12 co wam dup... ogrzewało i 16 tys ludzi na bruk na sam poczatek a co pozniej sie posypie Jastrzebie to wogule na weglu postawione... i co na braliscie w usta wody... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   masakra

   Sol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   nie to cios w zwykłych przeciętnych ludzi którzy ogrzewają mieszkania i domy paliwami stałymi. Nie stać tych ludzi na gaz albo prąd (który elektrownie wytwarzają przecież nie z powietrza).

   Jeśli...rozwiń całość

   nie to cios w zwykłych przeciętnych ludzi którzy ogrzewają mieszkania i domy paliwami stałymi. Nie stać tych ludzi na gaz albo prąd (który elektrownie wytwarzają przecież nie z powietrza).

   Jeśli takie coś wejdzie w życie to Tusk rzeczywście w końcu na taczce wyjedzie razem z całą rodziną.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak ?

   Człowiek z wysokiego zamku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

   Jak państwo tego dopilnuje? co do domów będzie CBA wchodzić i zabierać węgiel i drewno policja zamiast pedofilów i morderców będzie łapać ludzi w ich prywatnych domach ,ktoś będzie rąbał drzewo w...rozwiń całość

   Jak państwo tego dopilnuje? co do domów będzie CBA wchodzić i zabierać węgiel i drewno policja zamiast pedofilów i morderców będzie łapać ludzi w ich prywatnych domach ,ktoś będzie rąbał drzewo w piwnicy i pójdzie siedzieć śmiechu warte.Ja pale i palić zamierzam dalej innym radze to samo wszystkich nie zamkną .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   luft

   bart1771 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

   Na śląsku wielu pali w piecach węglem i ja to rozumiem, ale nie rozumiem tych baranów co palą śmieciami i butelkami PET, A POTEM DZIWIĄ SIĘ, że dzieci mają alergię i chorują !!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dlaczego "na Sląsku"

   gogo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   ile razy byłem latem na wsi to w godzinach popołudniowych zaczyna sie palenie w piecach i to smrodzą strasznie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ekologia idzie w parze z zarobkami...

   AX (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

   Ale prawda jest taka, że trzeba coś z tym syfem zarówno powietrzu jak i w wodzie zrobić bo inaczej wszyscy będziemy zdychać na nowotwory i choroby układu krążenia. Więc niech nie opowiadają Ci...rozwiń całość

   Ale prawda jest taka, że trzeba coś z tym syfem zarówno powietrzu jak i w wodzie zrobić bo inaczej wszyscy będziemy zdychać na nowotwory i choroby układu krążenia. Więc niech nie opowiadają Ci którzy uważają, że Poska węglem stoi bo stoi, ale w szpitalach.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama