Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z mieszkania chronionego wyjdą już samodzielni

P. Piesik, J. Strzelczyk
Agnieszka Sędziwa-Kogut będzie opiekować się pozyskanym ostatnio mieszkaniem chronionym
Agnieszka Sędziwa-Kogut będzie opiekować się pozyskanym ostatnio mieszkaniem chronionym piotr piesik
Dwaj bracia bliźniacy, wcześniej przebywający w rodzinie zastępczej, wprowadzą się w najbliższą sobotę do nowego mieszkania chronionego, oddanego do użytku w Częstochowie.

To już trzeci taki lokal, wygospodarowany w trakcie trzech kolejnych lat na terenie miasta. Mieszkania pozyskiwane są w różny sposób - wcześniej przejmowano używane lokale komunalne (wymagały gruntownego remontu), tym razem MOPS otrzymał nową kawalerkę od Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

- To młodzi, bardzo sympatyczni ludzie, interesujący się techniką i komputerami. Jeden z nich myśli o podjęciu studiów. Takie mieszkanie ma im dopomóc w uzyskaniu pełnej samodzielności, także finansowej. Kiedy ją osiągną, opuszczą mieszkanie i będziemy tu mogli wprowadzić kolejnych naszych podopiecznych - mówi Lidia Zeller, zastępca dyrektora MOPS.

Ośrodek pozyskał 11 tysięcy złotych w konkursie, ogłoszonym przez resort pracy i polityki społecznej, dołożył niewiele ponad 3 tysiące i wyposażył mieszkanie we wszystko, co potrzebne jest do normalnego życia. Od pralki w łazience po talerze i sztućce w kuchni. Opieką i pomocą młodym ludziom będzie służyć pracownica MOPS, Agnieszka Sędziwa-Kogut.

Pomysł mieszkań chronionych w Częstochowie (w jednym mieszkali dotąd dwaj chłopcy, w drugim dwie dziewczyny) sprawdził się, choć jeden z młodzieńców musiał opuścić lokum i wrócił do rodziny biologicznej.

- Ci młodzi ludzie zawierają z nami umowę, w której zobowiązują się do przestrzegania pewnych zasad. Niestety, ten chłopak je notorycznie łamał. Szkoda - mówi Zeller.

Do korzystania z mieszkania chronionego kwalifikuje siedmioosobowy zespół z MOPS-u.
Ośrodek ma też hostel dla osób z upośledzeniem umysłowym przy Domu Dziennego Pobytu przy ul. Focha.

Mieszkania chronione ma też Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

- W całym kraju mamy 19 takich mieszkań - mówi prezes stowarzyszenia, Stanisława Seller. - Cieszymy się, że poza nami otwierają takie mieszkania także ośrodki pomocy społecznej, chociaż jest to rzadkość w Polsce. Takie miejsca są bardzo potrzebne. Zapobiegają wykluczeniu osób upośledzonych ze społeczeństwa.

Według specjalistów ze stowarzyszenia takich placówek będzie potrzebnych coraz więcej ze względu na starzenie się społeczeństwa. W domach rodzinnych nie będzie moliwości pomocy stosunkowo młodym osobom upośledzonym, bo to ich rodzice będą potrzebować pomocy.

Środowiskowe domy pomocy

W woj. śląskim żyje około 5 mln ludzi, wśród nich 12 procent to osoby niepełnosprawne.

Nie ma statystyk ile w tej grupie jest upośledzonych umysłowo. W woj. śląskim działa około 30 środowiskowych domów samopomocy dla ludzi z zaburzeniami psychicznymi. Finansowane są z budżetu wojewody jako zadanie zlecone gminy. Osoby niepełnosprawne są też pensjonariuszami w prawie stu stacjonarnych domach pomocy społecznej. Ponad 80 proc. z nich finansuje budżet wojewody, pozostałe budżety gmin. W woj. śląskim jest 12 kół Ogólnopolskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!