Z mieszkania chronionego wyjdą już samodzielni

  Z mieszkania chronionego wyjdą już samodzielni

  P. Piesik, J. Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dwaj bracia bliźniacy, wcześniej przebywający w rodzinie zastępczej, wprowadzą się w najbliższą sobotę do nowego mieszkania chronionego, oddanego do użytku w Częstochowie.
  To już trzeci taki lokal, wygospodarowany w trakcie trzech kolejnych lat na terenie miasta. Mieszkania pozyskiwane są w różny sposób - wcześniej przejmowano używane lokale komunalne (wymagały gruntownego remontu), tym razem MOPS otrzymał nową kawalerkę od Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

  - To młodzi, bardzo sympatyczni ludzie, interesujący się techniką i komputerami. Jeden z nich myśli o podjęciu studiów. Takie mieszkanie ma im dopomóc w uzyskaniu pełnej samodzielności, także finansowej. Kiedy ją osiągną, opuszczą mieszkanie i będziemy tu mogli wprowadzić kolejnych naszych podopiecznych - mówi Lidia Zeller, zastępca dyrektora MOPS.

  Ośrodek pozyskał 11 tysięcy złotych w konkursie, ogłoszonym przez resort pracy i polityki społecznej, dołożył niewiele ponad 3 tysiące i wyposażył mieszkanie we wszystko, co potrzebne jest do normalnego życia. Od pralki w łazience po talerze i sztućce w kuchni. Opieką i pomocą młodym ludziom będzie służyć pracownica MOPS, Agnieszka Sędziwa-Kogut.

  Pomysł mieszkań chronionych w Częstochowie (w jednym mieszkali dotąd dwaj chłopcy, w drugim dwie dziewczyny) sprawdził się, choć jeden z młodzieńców musiał opuścić lokum i wrócił do rodziny biologicznej.

  - Ci młodzi ludzie zawierają z nami umowę, w której zobowiązują się do przestrzegania pewnych zasad. Niestety, ten chłopak je notorycznie łamał. Szkoda - mówi Zeller.

  Do korzystania z mieszkania chronionego kwalifikuje siedmioosobowy zespół z MOPS-u.
  Ośrodek ma też hostel dla osób z upośledzeniem umysłowym przy Domu Dziennego Pobytu przy ul. Focha.

  Mieszkania chronione ma też Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

  - W całym kraju mamy 19 takich mieszkań - mówi prezes stowarzyszenia, Stanisława Seller. - Cieszymy się, że poza nami otwierają takie mieszkania także ośrodki pomocy społecznej, chociaż jest to rzadkość w Polsce. Takie miejsca są bardzo potrzebne. Zapobiegają wykluczeniu osób upośledzonych ze społeczeństwa.

  Według specjalistów ze stowarzyszenia takich placówek będzie potrzebnych coraz więcej ze względu na starzenie się społeczeństwa. W domach rodzinnych nie będzie moliwości pomocy stosunkowo młodym osobom upośledzonym, bo to ich rodzice będą potrzebować pomocy.

  Środowiskowe domy pomocy  W woj. śląskim żyje około 5 mln ludzi, wśród nich 12 procent to osoby niepełnosprawne.

  Nie ma statystyk ile w tej grupie jest upośledzonych umysłowo. W woj. śląskim działa około 30 środowiskowych domów samopomocy dla ludzi z zaburzeniami psychicznymi. Finansowane są z budżetu wojewody jako zadanie zlecone gminy. Osoby niepełnosprawne są też pensjonariuszami w prawie stu stacjonarnych domach pomocy społecznej. Ponad 80 proc. z nich finansuje budżet wojewody, pozostałe budżety gmin. W woj. śląskim jest 12 kół Ogólnopolskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo