Wachlarze Kossaków czekają na wyrok sądu

  Wachlarze Kossaków czekają na wyrok sądu

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wachlarze Kossaków, które skradziono z Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich w 1993 roku, mogą trafić w prywatne ręce!
  Choć dzięki rejestrowi dzieł skradzionych zostały odnalezione, gdy miały trafić na aukcję i przed rokiem wróciły do Górek Wielkich, osoba, która chciała je sprzedać, wytoczyła teraz proces Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Domaga się zwrotu wachlarzy lub odszkodowania w wysokości 50 tys. złotych.

  - Nie dopuszczam do siebie myśli, że po tym wszystkim musielibyśmy je teraz oddać - mówi Marian Dembiniok, dyrektor cieszyńskiego muzeum.

  Sprawców kradzieży z 1993 roku nie udało się ustalić, dlatego sprawa została umorzona. Skradzione eksponaty nadal jednak znajdują się w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem.
  Dzięki temu udało się natrafić na wachlarze. Sąd dotarł do osoby, która mogła być paserem lub nawet sprawcą włamania. Ale ponieważ sprawa się przedawniła, nie można było nic zrobić. Sąd nie rozstrzygnął też jednoznacznie, kto teraz jest właścicielem wachlarzy - cieszyńskie muzeum czy osoba, która chciała je sprzedać. Dlatego odesłał wachlarze do muzeum w Górkach Wielkich, jako do miejsca godnego zaufania. Strony mogą się sądzić w procesie cywilnym. I tak właśnie się dzieje.

  - Kobieta, która chciała sprzedać wachlarze zażądała teraz ich zwrotu. Odmówiłem oczywiście, więc wytoczyła nam proces cywilny. Tłumaczy, że kupiła je z legalnego źródła i w dobrej wierze - wyjaśnia Dembiniok. Na pierwszej rozprawie przed cieszyńskim sądem kobieta nie pojawiła się.

  Olgierd Jakubowski z Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych przyznaje, że sytuacja jest mu znana, ale nie może ujawnić żadnych informacji ze względu na dobro sprawy.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama