Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga fotoradar! 176 kierowców w pół godziny na DK78 w Szczekocinach

Patryk Drabek
Mikołaj Suchan
Szczekociny to kolejna gmina, w której ustawiany będzie przenośny fotoradar. Jak tłumaczy burmistrz Krzysztof Dobrzyniewicz, pomysł pojawił się dwa miesiące temu po przeprowadzeniu analizy bezpieczeństwa w gminie.

Okazało się, że sytuacja nieco się poprawiła, ale na tym terenie wciąż dochodzi do wypadków na drogach. Włodarz gminy, na podstawie wielu rozmów z funkcjonariuszami policji, jako przyczynę wskazuje nadmierną prędkość.

- Najważniejsze jest bezpieczeństwo, ale coraz częściej podczas obrad sesji słyszę, że brakuje pieniędzy, ponieważ oczekiwania są ogromne i to nie tylko jeśli chodzi o inwestycje. Stąd też pomysł, by postawić fotoradar. Kontaktowałem się z przedstawicielem firmy Radarsystem z Gdańska i zdaję sobie sprawę z tego, że fotoradaru nie można traktować jak maszynki do zarabiania pieniędzy - zaznacza burmistrz Szczekocin, Krzysztof Dobrzyniewicz.

Gmina wypożyczyła niedawno to urządzenie i przez pół godziny było ono ustawione przy DK 78 w Goleniowach.W tym czasie 176 kierowców złamało przepisy, jadąc ponad 70 kilometrów na godzinę w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę. Fotoradar ustawiono również na odcinku DK 46 i tam w czasie 15 minut przepisy złamało ponad 40 kierowców.

- Pojawiły się już plotki, że utworzymy straż miejską, która będzie karała ludzi. Nie o to nam chodzi. By uruchomić fotoradar, potrzebna jest nam po prostu osoba ze straży miejskiej, która będzie autoryzowała dokumenty związane z mandatami. Na razie będzie to jedna osoba - zaznacza Dobrzyniewicz.

Fotoradar w Szczekocinach ma się pojawić w ciągu dwóch miesięcy, a zdjęcia kierowcom ma robić z perspektywy… poloneza. Kierowcy mają być informowani o terminach i godzinach, w których będzie ustawiony fotoradar, na stronie internetowej szczekocińskiego Urzędu Miasta i Gminy.

Wszystko ma się zresztą odbywać tak, jak w Porębie, z której Szczekociny wzięły przykład. Tam jednak fotoradar był ustawiany albo na trójnogu albo ukryty w zardzewiałej skodzie. Teraz podobno to się zmieniło, mówi się o tym, że fotoradar jest teraz zamontowany w samochodzie marki Kia Ceed. Warto o tym pamiętać 4-8, 11-15, 18-22 i 25-29 października w godzinach 8-20, ponieważ to właśnie w tych dniach, zgodnie z zapowiedzią, ma zostać wystawiony fotoradar.

Jak to wygląda w innych miastach województwa śląskiego? W Jastrzębiu-Zdroju jest jeden fotoradar i rzeczywiście jego obsługą zajmują się strażnicy miejscy. Fotoradar jest jednak używany rzadko i jest to tylko jeden z wielu obowiązków straży miejskiej. W Żarkach natomiast strażnicy miejscy obsługują fotoradar, który został wydzierżawiony. Gmina informuje, gdzie i w jakich godzinach będzie stał, a miejsca są oznaczone znakami.

W Rybniku straż miejska ma do dyspozycji jeden fotoradar. Obecnie nie jest on jednak wykorzystywany. Po zmianie przepisów strażnicy musieli się bowiem zdecydować na umieszczenie go na jednym maszcie, a teraz czekają na decyzję z Inspekcji Transportu Drogowego. Jeśli ITD się zgodzi, to fotoradar na stałe zostanie zainstalowany na ulicy Gliwickiej (trasa Rybnik-Gliwice). W Wodzisławiu Śląskim straż miejska ma zamontowany fotoradar w fordzie mondeo. Strażnicy stoją w oznaczonych miejscach zazwyczaj w pobliżu szkół, a wcześniej o swojej lokalizacji informują na stronie internetowej.
W Skoczowie (powiat cieszyński) straż miejska również zajmuje się obsługą fotoradarów. Kierowcy są oburzeni, a prędkość jest sprawdzana np. koło cmentarza przy ulicy Cieszyńskiej. Fotoradary w Skoczowie znajdują się też przy ulicach Bielskiej, Stalmacha oraz Kiczyckiej. Od tego roku pomiary mogą być również przeprowadzane na DW 941 w Harbutowicach.

Dla odmiany katowiccy strażnicy miejscy nie mają ani jednego fotoradaru i się nimi nie zajmują.

- Jeżeli fotoradar jest ustawiony zgodnie z przepisami w miejscu, gdzie z analizy stanu bezpieczeństwa dochodzi do zdarzeń drogowych, których przyczyną jest przekraczanie prędkości przez kierujących, to jego pojawienie się może wpłynąć na zdyscyplinowanie kierowców do jazdy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - uważa podkom. Mirosław Dybich z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach. - W konsekwencji powinno to prowadzić do ograniczenia zdarzeń drogowych, a musimy pamiętać, że prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych - dodaje Mirosław Dybich.

Nie zgodziłby się z tym zapewne pogromca straży miejskiej i łowca fotoradarów Emil Rau, który przekonuje, że przenośne fotoradary to nic innego, jak tylko maszynki do zarabiania pieniędzy…
Współpraca: KASIA, LOTA, KAK, AREK, KUB, SU

Wideorejestratory i wykroczenia

W Siemianowicach Śląskich strażnicy miejscy zamiast fotoradarów mają wideorejestratory.

Kamery rejestrują, jak kierowcy notorycznie ignorują przepisy ruchu drogowego i nie stosują się do sygnalizacji świetlnej. Od grudnia ubiegłego roku, dzięki wideorejestratorom zainstalowanym na dwóch skrzyżowaniach w Siemianowicach Śląskich, strażnicy miejscy mają 7694 sprawy dotyczące wykroczeń drogowych. 4123 postępowania już się zakończyły i wręczono 3217 mandatów.

Dla kierowców nie ma taryfy ulgowej, mimo że w ostatnim czasie toczą się na ten temat gorące dyskusje po słowach Andrzeja Seremeta, szefa Prokuratury Generalnej, który kilka tygodni wcześniej zakwestionował prawo strażników miejskich do korzystania ze stacjonarnych fotoradarów. Nie każda sprawa kończy się od razu mandatem, ponieważ w niektórych przypadkach strażnicy stosują pouczenia. Ponadto strażnicy, którzy obsługują cały system (jest ich dwóch) muszą stale weryfikować nagrania. A jest co, ponieważ system, choć dziennie rejestruje do 40 wykroczeń (w weekendy nawet 90), to popełnia błędy. Przykład?

Gdy samochód zatrzyma się na czerwonym, ale przekroczy linię zatrzymania - wtedy kamery zaczynają rejestrować wykroczenie. Występują też błędy techniczne, gdy system zaczyna rejestrować wtedy, kiedy pali się zielone światło. Do takiej sytuacji dochodzi jednak bardzo rzadko. PSZ



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
*KULTOWA DZIELNICA: Wybierz swoją dzielnicę i zagłosuj w plebiscycie
*Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
*Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uwaga fotoradar! 176 kierowców w pół godziny na DK78 w Szczekocinach - Dziennik Zachodni