Wywiad nie wiedział o zamachu

  Wywiad nie wiedział o zamachu

  Tomasz Szymborski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mimo trzyletniego śledztwa nie znaleziono dowodów na to, że wojskowy wywiad PRL wiedział o planowanym zamachu na Jana Pawła II.
  Nie potwierdziły się też informacje jednego z oficerów wywiadu wojskowego, który twierdził, że istniała notatka o planowanym zamachu, która nadeszła do centrali wywiadu w Warszawie.

  Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wiosną 2006 roku rozpoczął śledztwo, które miało stwierdzić, czy funkcjonariusze służb specjalnych państw komunistycznych brali udział w spisku na życie Jana Pawła II. Śledczy z IPN zainteresowali się przy tej okazji strukturami wywiadu PRL. Przesłuchali kilkunastu świadków, między innymi wysokich rangą oficerów Zarządu II.

  Wywiad wojskowy to głównie Zarząd II Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego. Ze zrozumiałych względów była to struktura utajniona i bardzo hermetyczna. Nawet przed obliczem prokuratora, który dysponował dokumentami o zwolnieniu byłych oficerów wywiadu z tajemnicy państwowej, zasłaniali się niepamięcią.

  Zeznawał ostatni szef Zarządu II Sztabu Generalnego, którym w latach 1981-1990 był gen. Roman Misztal. W czasie śledztwa nie potwierdziły się jednak informacje jednego z oficerów wywiadu wojskowego, twierdzącego, że widział przed zamachem notatkę informująca o planowanym zamachu, która nadeszła do centrali wywiadu w Warszawie w 1981 roku.

  - Nie ma dowodów na to, aby wywiad wojskowy wiedział o planach zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku. Jednak dzięki temu, że w ramach śledztwa prokuratorzy mieli dostęp do dokumentów Zarządu II, mogliśmy poznać nieznane dotąd struktury wywiadu wojskowego z lat 80 - mówi Ewa Koj, szefowa pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

  Prokurator Koj jest jedną z niewielu osób, które w czasie śledztwa w sprawie zamachu na Jana Pawła II poznała strukturę Zarządu II. W jednym Biuletynów IPN opublikowano artykuł prokurator Ewy Koj, który ujawnia nieznaną do tej pory strukturę Zarządu II Sztabu Generalnego.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo