Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Miasto-Przestrzeń dla Sztuki: W Katowicach staną kolejne rzeźby

Barbara Kubica
ARC
Śląscy artyści - Krystian Burda oraz Ksawery Kaliski - wzbogacą katowicki „szlak sztuki” o rzeźby swojego autorstwa. Wszystko to będzie się działo w ramach projketu Doroty Pociask-Frącek Miasto-Przestrzeń dla Sztuki. Cała trójka artystów, a także Marek Kuś, którego rzeźby już zdobią śląski szlak wezmą udział w konferencji, która już23 paaździernika odbędzie się w Centrum Kultury Katowice.

Konferencję w Strefie Centralnej (Centrum Kultury Katowice) zaplanowano na 23 października. Początek o godzinie 12. Spotkanie połączone będzie z prezentacją filmu dokumentalnego autorstwa Doroty Pociask-Frącek, Grzegorza Kowalskiego oraz Wojtka Stupnickiego pt. "S.Z.T.U.K.A – T.A.K".
Konferencja będzie także znakomitą okazją do porozmawiania z artystami na temat samego projektu Miasto-Przestrzeń dla Sztuki oraz postępów w jego realizacji. A przypomnijmy, że zainaugurowany w 2012 roku projekt, którego jednym z elementów było wykreowanie w Katowicach „szlaku sztuki” – przestrzeni, w której umiejscowione zostały rzeźby oraz instalacje artystyczne - jest cały czas w toku. Do tej pory w Katowicach stanęły rzeźby autorstwa Zygmunta Brachmańskiego „Forma biologiczna” , Marka Kusia „Postacie w przestrzeni” oraz duetu Golec &Czekalska STIGMA Raport Amnesty International. W tym roku zaproszenie do projektu przyjął Krystian Burda oraz Ksawery Kaliski, którzy wzbogacą katowicki „szlak sztuki” o rzeźby swojego autorstwa. Również Marek Kuś zrealizuje ostatni etap swojej instalacji artystycznej Postacie w Przestrzeni.

Sylwetki artystów

Krystian Burda – urodził się w 1935 roku w Rydułtowach, gdzie mieszka i pracuje. W latach 1955-61 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie pod kierunkiem profesorów Jerzego Jarnuszkiewicza i Oskara Hansena obronił dyplom z wyróżnieniem, przedstawiając pracę „Droga do Żelazowej Woli – studium czasoprzestrzeni” ”. Nowatorska forma plastycznej interpretacji tego tematu — zastosowanie filmu do opisania czasoprzestrzeni — została przyjęta z dużym uznaniem przez środowisko warszawskiej akademii i krytyków sztuki. 15 czerwca 2013 roku w Muzeum Fryderyka Chopina odbył się wernisaż wystawy „ Krystian Burda. Droga do Żelazowej Woli – studium czasoprzestrzeni” poświęconej unikatowej koncepcji artystycznej pomnika dedykowanego Fryderykowi Chopinowi.

Ksawery Kaliski – absolwent Wydziału Grafiki ASP Katowice, wykładowca w pracowni Nowych Mediów macierzystej uczelni . Zajmuję się szeroko rozumianym desingiem oraz sztuką multimediów. Tworzy rzeźby, instalacje graficzne i interaktywne; zajmuje się animacją oraz wizualizacją koncertów. Aktualnie pracuje nad koncepcją i wykonaniem interaktywnej ekspozycji dla Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Marek Kuś – wypowiada się w swojej twórczości za pomocą różnych mediów: obrazu, performencu, instalacji oraz obiektu. Konsekwentnie wykorzystuje moduł uproszczonej postaci ludzkiej, która przybiera formę otwartą, bez właściwości, poszukującej języka, porządku oraz tożsamości.



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
*KULTOWA DZIELNICA: Wybierz swoją dzielnicę i zagłosuj w plebiscycie
*Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
*Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!