Projekt Miasto-Przestrzeń dla Sztuki: W Katowicach staną...

  Projekt Miasto-Przestrzeń dla Sztuki: W Katowicach staną kolejne rzeźby

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Projekt Miasto-Przestrzeń dla Sztuki: W Katowicach staną kolejne rzeźby

  ©ARC

  Śląscy artyści - Krystian Burda oraz Ksawery Kaliski - wzbogacą katowicki „szlak sztuki” o rzeźby swojego autorstwa. Wszystko to będzie się działo w ramach projketu Doroty Pociask-Frącek Miasto-Przestrzeń dla Sztuki. Cała trójka artystów, a także Marek Kuś, którego rzeźby już zdobią śląski szlak wezmą udział w konferencji, która już23 paaździernika odbędzie się w Centrum Kultury Katowice.
  Projekt Miasto-Przestrzeń dla Sztuki: W Katowicach staną kolejne rzeźby

  ©ARC

  Konferencję w Strefie Centralnej (Centrum Kultury Katowice) zaplanowano na 23 października. Początek o godzinie 12. Spotkanie połączone będzie z prezentacją filmu dokumentalnego autorstwa Doroty Pociask-Frącek, Grzegorza Kowalskiego oraz Wojtka Stupnickiego pt. "S.Z.T.U.K.A – T.A.K".
  Konferencja będzie także znakomitą okazją do porozmawiania z artystami na temat samego projektu Miasto-Przestrzeń dla Sztuki oraz postępów w jego realizacji.
  A przypomnijmy, że zainaugurowany w 2012 roku projekt, którego jednym z elementów było wykreowanie w Katowicach „szlaku sztuki” – przestrzeni, w której umiejscowione zostały rzeźby oraz instalacje artystyczne - jest cały czas w toku. Do tej pory w Katowicach stanęły rzeźby autorstwa Zygmunta Brachmańskiego „Forma biologiczna” , Marka Kusia „Postacie w przestrzeni” oraz duetu Golec &Czekalska STIGMA Raport Amnesty International. W tym roku zaproszenie do projektu przyjął Krystian Burda oraz Ksawery Kaliski, którzy wzbogacą katowicki „szlak sztuki” o rzeźby swojego autorstwa. Również Marek Kuś zrealizuje ostatni etap swojej instalacji artystycznej Postacie w Przestrzeni.

  Sylwetki artystów  Krystian Burda – urodził się w 1935 roku w Rydułtowach, gdzie mieszka i pracuje. W latach 1955-61 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie pod kierunkiem profesorów Jerzego Jarnuszkiewicza i Oskara Hansena obronił dyplom z wyróżnieniem, przedstawiając pracę „Droga do Żelazowej Woli – studium czasoprzestrzeni” ”. Nowatorska forma plastycznej interpretacji tego tematu — zastosowanie filmu do opisania czasoprzestrzeni — została przyjęta z dużym uznaniem przez środowisko warszawskiej akademii i krytyków sztuki. 15 czerwca 2013 roku w Muzeum Fryderyka Chopina odbył się wernisaż wystawy „ Krystian Burda. Droga do Żelazowej Woli – studium czasoprzestrzeni” poświęconej unikatowej koncepcji artystycznej pomnika dedykowanego Fryderykowi Chopinowi.

  Ksawery Kaliski – absolwent Wydziału Grafiki ASP Katowice, wykładowca w pracowni Nowych Mediów macierzystej uczelni . Zajmuję się szeroko rozumianym desingiem oraz sztuką multimediów. Tworzy rzeźby, instalacje graficzne i interaktywne; zajmuje się animacją oraz wizualizacją koncertów. Aktualnie pracuje nad koncepcją i wykonaniem interaktywnej ekspozycji dla Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

  Marek Kuś – wypowiada się w swojej twórczości za pomocą różnych mediów: obrazu, performencu, instalacji oraz obiektu. Konsekwentnie wykorzystuje moduł uproszczonej postaci ludzkiej, która przybiera formę otwartą, bez właściwości, poszukującej języka, porządku oraz tożsamości.  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *KULTOWA DZIELNICA: Wybierz swoją dzielnicę i zagłosuj w plebiscycie
  *Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
  *Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo