Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowianie pokazują w sieci, co trzeba w mieście szybko naprawić

Piotr Sobierajski
Lucyna Nenow
Aż 65 alertów zgłosili już mieszkańcy na portalu internetowym NaprawmyTo.pl. W Dąbrowie Górniczej działa on zaledwie od tygodnia. Miasto to jest pierwszym w woj. śląskim i czternastym w kraju, które przyłączyło się do projektu realizowanego przez Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia".

Idea jest prosta. "Nie musisz wiedzieć, co jest pod czyją opieką w mieście - wystarczy, że o nie dbasz" - tak brzmi jedno z założeń NaprawmyTo. I zgodnie z nim każdy, kto zaobserwuje wokół siebie np. brak oświetlenia na ulicy, dziurę w jezdni, nieszczelną kanalizację czy zniszczony kosz na śmieci, może to zgłosić, wchodząc na portal NaprawmyTo.pl Mieszkańcy mogą zauważone problemy zaznaczać na mapie, dokładnie opisać i dodać zdjęcie miejsca, które należy "naprawić". Mogą też dopasować je do odpowiedniej kategorii, co pomoże szybciej przekazać zgłoszenie do odpowiedniego wydziału Urzędu Miejskiego czy instytucji.

- To ciekawy pomysł. Zobaczymy jednak, jak szybko i skutecznie będą działać odpowiednie służby po zgłoszeniach - mówi Wojciech Ryba, mieszkaniec dzielnicy Gołonóg.

Jak na razie dąbrowianie zgłosili m.in. niebezpieczne śruby na placu zabaw przy ul. Tysiąclecia, fatalny stan przejścia podziemnego przy ul. Piłsudskiego 36, dziurę w jezdni przy ul. Akacjowej 7, brak barierek na przystanku tramwajowym Huta Bankowa. Obecnie 55 spraw jest w trakcie realizacji, a 11 zostało załatwionych pozytywnie.

- Portal zakłada dwa rodzaje zgłoszeń. Pierwsze z nich to zgłoszenia anonimowe, które będą moderowane - mówi Daniel Ujdak z Centrum Zarządzania Kryzysowego, koordynator serwisu NaprawmyTo.pl w Dąbrowie Górniczej. - Kiedy takie zgłoszenie trafi do systemu, administrator serwisu będzie miał 72 godziny na jego zweryfikowanie i przekazanie do realizacji. Drugi rodzaj zgłoszeń to zgłoszenia od osób, które założą swoje konto w serwisie. Te alerty, po przypisaniu mu przez zgłaszającego kategorii, automatycznie będą przekazywane do konkretnego wydziału - dodaje.

Kiedy zgłoszona sprawa będzie dotyczyła zakresów kilku wydziałów, pierwsze 48 godzin od zgłoszenia będzie poświęcone na rozeznanie i wyznaczenie wiodącej komórki, która będzie miała kolejne 5 dni na określenie toku realizacji sprawy i poinformowanie o tym zgłaszającego. Informacje o wszystkich zgłoszonych sprawach są widoczne na głównej stronie portalu. Po wybraniu konkretnego zgłoszenia wyświetlone zostaną informacje, co aktualnie dzieje się z konkretną sprawą i kiedy można spodziewać się jej załatwienia. Warto też pamiętać o tym, że zdarzenia wymagające interwencji policji czy straży pożarnej należy zgłaszać bezpośrednio do tych służb.

ZOBACZ TAKŻE:
Dąbrowa Górnicza: Remont harcówki, czyli "Zielonego Dworka" już wkrótce

Szczecin i Toruń też naprawiają

Projekt finansuje Fundacja im. Stefana Batorego, a realizuje Pracowania Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" oraz wiele organizacji pozarządowych w kraju. Program jest wzorowany na amerykańskim SeeClickFix.com oraz brytyjskim FixMyStreet.com.

Wśród 14 miast, w których obecnie NaprawmyTo już działa, jest m.in. Szczecin, Toruń, Zamość i Lublin. W Szczecinie obecnie zgłoszonych jest aż 375 alertów, a naprawione zostały aż 403 zgłoszenia. W okresie próbnym z portalu korzystali także mieszkańcy Krakowa i tam w czasie pół roku pojawiło się prawie 600 zgłoszeń. Wszystkie docierały do Zarządu Infrastruktury Komunalnej. W Dąbrowie Górniczej dostępna będzie również specjalna aplikacja mobilna, którą każdy będzie mógł zainstalować na swoim smartfonie. Ułatwi ona korzystanie z portalu. Korzystając z GPS zainstalowanego w telefonie będzie ona automatycznie wybierała lokalizację zgłaszanego alertu, a sam telefon umożliwi automatyczne dołączenie zdjęcia zgłaszanego miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!