18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żory: Żołnierze Wyklęci na pomnik

Katarzyna Śleziona
Projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych w Żorach
Projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych w Żorach
Żołnierze Wyklęci, walczący powojnie z komunistami o wolną i niepodległą Polskę, patronują dzisiaj rondom (np. w Sosnowcu i Jaworznie), a także ulicom (np. w Warszawie). W Żorach zapadła decyzja, że powstanie w mieście pomnik Żołnierzy Wyklętych.

Zdecydowali o tym radni. Co ciekawe, wśród walczących z komunistami byli też żołnierze z Żor. Jednym z nich był porucznik Wiktor Kania, którego w kwietniu tego roku minister obrony narodowej awansował do stopnia kapitana Wojska Polskiego. Na sesji RM był obecny jego syn Wiktor, mieszkaniec osiedla 700-lecia (urodził się 20 dni po śmierci swojego ojca) oraz jego wnuk, Michał Wojtynek, mieszkaniec Śródmieścia. Jego dziadek, jako żołnierz AK, był na "czarnej liście". W nocy z 4 na 5 maja 1946 r. zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w czasie obławy. Mieszkańcy Osin przetransportowali jego zwłoki na cmentarz farny w Żorach. - Na szczęście ciało nie zostało zabrane, ale ubecy zdarli z niego mundur i dziadka pochowano w bieliźnie - mówi Michał Wojtynek, wnuk Kani. W 2004 r. Instytut Pamięci Narodowej nadał Wiktorowi Kani status pokrzywdzonego.

CZYTAJ TAKŻE:
List do DZ: Zidentyfikujmy ciała Żołnierzy Wyklętych

- Chciałbym, żebyśmy raz na zawsze rozliczyli się z przeszłością i budowali historię, która jest prawdziwa. Pomnikiem chcemy upamiętnić Żołnierzy Wyklętych z oddziału "Wędrowiec" i "Leśniczówka" - mówi Dariusz Domański, radny Żor i historyk z I LO w Żorach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Krzystyniak: O co walczyli i za co ginęli "żołnierze wyklęci"

Jak będzie wyglądać pomnik? - To forma orła wydzierającego się zza krat. Płaskorzeźba orła w koronie i krzyż Konspiracyjnego Wojska Polskiego, umieszczony z prawej strony, oraz nazwiska żołnierzy będą wykonane z brązu. Cokół i postument będzie z piaskowca - mówi Ewa Pańczyk, miejska konserwator zabytków. Na pomniku pojawi się też cytat: "Żołnierzom Wyklętym miasto Żory". - Pomnik stanie w głębi cmentarza w Śródmieściu na placu Pamięci, przy ul. Księdza Klimka. Cały pomnik ma być wysoki na 2,30 metra, w tym sama płaskorzeźba orła będzie miała wymiary 1,5 na 1,5 m. Całość ma kosztować ok. 55 tys. zł. Odsłonięcie nastąpi jeszcze w listopadzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żory: Żołnierze Wyklęci na pomnik - Dziennik Zachodni