Pisarz Szczepan Twardoch, Ślązak z Pilchowic pod Gliwicami,...

  Pisarz Szczepan Twardoch, Ślązak z Pilchowic pod Gliwicami, nie zdobył Nagrody Literackiej Nike

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szczepan Twardoch
  1/2
  przejdź do galerii

  Szczepan Twardoch

  Rozdano jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce, Nike, za najlepszą książkę roku. Zwycięzca otrzymał 100 tys. zł i statuetkę dłuta prof. Gustawa Zemły. Zwyciężyła powieść "Ciemno, prawie noc" Joanny Bator.
  Szczepan Twardoch, 34-latek mieszkający w Pilchowicach pod Gliwicami, mąż i ojciec dwóch synów (6 i 2 lata), był jedynym reprezentantem naszego województwa, którego książka - "Morfina" - zakwalifikowała się do finałowej siódemki tego konkursu.

  Akcja "Morfiny" rozgrywa się w pierwszych miesiącach II wojny światowej w Warszawie. Jej bohaterem jest Konstanty Willemann, Polak, Ślązak i Niemiec w jednej osobie, człowiek uzależniony od morfiny.
  Nie chce być bohaterem, ale okoliczności sprawiają, że angażuje się w polski ruch oporu. Konstanty chce przede wszystkim, by było tak jak dawnej, gdy wystrojony w ciuchy prosto od krawca paradował po Warszawie, rozbijał się po kawiarniach i podrywał piękne panie. Kobiety zresztą, na czele z demoniczną matką, są jego przekleństwem i błogosławieństwem. W głowie Konstantego toczy się ciągły dialog. Jednym z głosów przemawia tajemnicza kobieta, mroczna i pradawna...

  "Morfina" miała srogą konkurencję. Do Nagrody Literackiej Nike nominowano też: zwycięską powieść "Ciemno, prawie noc" Joanny Bator, powieść "Patrz na mnie, Klaro!" Kai Malanowskiej, powieść "Noc żywych Żydów" Igora Ostachowicza, reportaż "Mokradełko" Katarzyny Surmiak-Domańskiej, tom poetycki "Bach for my baby" Justyny Bargielskiej oraz komiks "Przygody na bezludnej wyspie" Macieja Sieńczyka.

  Wyboru laureata Nike dokonuje szacowne jury. Jednak swoją nagrodę Nike przyznają też czytelnicy. Już w piątek było wiadomo, że nagroda czytelników powędruje do Szczepana Twardocha za "Morfinę".

  To nie pierwszy laur dla Twardocha za "Morfinę". Śląski pisarz otrzymał za nią w tym roku już Paszport Polityki w kategorii literatura i Śląski Wawrzyn Literacki - nagrodę przyznawaną przez czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

  Nagrodę Nike zdobywali już pisarze z naszego regionu. Jerzy Pilch za powieść "Pod Mocnym Aniołem" dostał ją w 2001 roku, a Wojciech Kuczok za powieść "Gnój" trzy lata później.

  Rozmowa z pisarzem Szczepanem Twardochem


  Rozmawiamy jeszcze przed niedzielną galą rozdania Literackiej Nagrody Nike. Denerwuje się pan?
  Pewnie, że się denerwuję, bo to ważna nagroda, jedna z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Nie będę udawał, że nagrody mnie nie obchodzą, bo mnie obchodzą. Nagrody literackie są ważne, bo są one - nie wiem czy obiektywnym, ale jakimś potwierdzeniem wartości mojej pracy i tego, jak ona jest odbierana.

  Za "Morfinę" został pan już jednak nagrodzony i Paszportem Polityki, i Śląskim Wawrzynem Literackim. Teoretycznie może być pan już przyzwyczajony do tych nagród...
  No już bez przesady, "Morfina" była nominowana do Nagrody Literackiej Miasta Gdynia czy Gwarancji Kultury, i tych nagród akurat nie dostała. Różnie jest i różnie bywa. Trudno mówić o jakimś przyzwyczajeniu. Przyzwyczajony do Nike może być, i słusznie, Wiesław Myśliwski, który nagrodę tę dostał dwa razy.

  Skąd w panu się wzięło to pisanie. Czy ma pan w rodzinie kogoś, kto zajmuje pracą twórczą?
  Nie, jestem z porządnej rodziny, która wykonuje porządne zawody i tylko ja się zajmuję pisaniem. Nikt raczej nie ma i nie miał artystycznych ciągot. Nie mam pojęcia, skąd to się we mnie wzięło. Nie potrafię robić nic innego, a to akurat mi wychodzi, więc musiałem się zająć właśnie tym.

  Teraz pracuje pan nad scenariuszem filmowym na podstawie "Morfiny"...
  Tak, razem z Łukaszem Orbitowskim i Jackiem Borcuchem, reżyserem filmu.

  Łatwo jest przekształcić powieść, było nie było swoje literackie dziecko, w scenariusz?
  To jest bardzo trudne na wielu poziomach. Jestem przekonany, że sam bym nie mógł temu podołać. Niezwykle istotny jest wkład pracy Łukasza Orbitowskiego, dzięki któremu jestem w stanie nabrać dystansu do swojego tekstu i myśleć o nim językiem filmowym. "Morfina" wydaje mi się książką trudną do zekranizowania. Ciągle jesteśmy na etapie wstępnym.

  Kogo widziałby pan w roli Konstantego, głównego bohatera?
  Dobór obsady to sprawa reżysera, nie moja, więc proszę pytać Jacka. Ja bym chętnie widział w roli Konstantego 30-letniego Roberta Redforda, co się raczej nie uda.

  W naszej dyskusji redakcyjnej ktoś powiedział, że to pan jest dla niego Konstantym...
  (śmiech) To chyba nie jest komplement ani dla mnie, z oczywistych przyczyn, ani dla Konstantego, bo mam go za przystojniejszego i szczuplejszego, więc umówmy się, że nie.

  Wiem, że nie lubi pan rozmawiać o swojej śląskości...
  Nie tyle nie lubię, co czuję, że na ten temat powiedziałem już wszystko tak z 200 razy. W tej dziedzinie w moim życiu niewiele się zmienia. Jestem Ślązakiem i mam graniczące z pewnością podejrzenie, że za 20 lat też będę Ślązakiem.

  Mówi pan o sobie: Ślązak piszący po polsku. A mówi pan po śląsku?
  Dyć, że godom po ślonsku.

  Kiedy pan coś napisze po śląsku?
  Niy byda pisać po ślonsku, bo niy poradza. Literacko myślę, niestety, tylko po polsku.

  Jednak przygotowuje pan teraz powieść o tytule "Drach", której tłem będzie Śląsk.
  Nie chcę pisać powieści o tzw. śląskich sprawach. Chcę pisać o ludziach i o życiu w ogóle. Życie może się dziać również na Śląsku, w co czasami trudno uwierzyć, ale tak jest. To będzie powieść o życiu i losie człowieczym, dziejąca się na Śląsku. Nie chcę się koncentrować na tzw. problematyce śląskiej, czy - nie daj Bóg - o tzw. trudnych śląskich losach, bo od tego mi się robi słabo. Śląsk nie będzie bohaterem tej powieści, a jej scenografią.
  Rozmawiała Katarzyna Pachelska  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *KULTOWA DZIELNICA: Wybierz swoją dzielnicę i zagłosuj w plebiscycie
  *Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
  *Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla umiarkowanych w poglądach POLAK BES ZDANIA ZAWSZE ULEGŁY PODDANIEC

   777POLKSDEUTCHE (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   goROLI WAREszafskich.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak szczerze

   maRk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   To zawsze lubilem Twoje wpisy. Odpowiadajac - akurat o to sie nie obawiaj, zawsze jakos dawalem sobie z nimi rade ;-) Pzdr


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To zawsze lubilem Twoje wpisy =maRk PRZEPRASZOM ALE PRZEZ TE ICH ZACZEPKI

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   I HAMSTWO TRZA ZWALCZAC ALE PRZEWAŻNIE NIY KULTURO M BO DO GOROLA TO SŁABOŚĆ A KAŻDO SŁABOŚĆ GOROL WYKOŻYSTO DO SWOI RADOŚĆI I PONIŻYNIO ZASZCZUCIO JAK ŻEŚ CICHIO TO CIE ZEŻRE A JAK ODPOWIADOSZ TO...rozwiń całość

   I HAMSTWO TRZA ZWALCZAC ALE PRZEWAŻNIE NIY KULTURO M BO DO GOROLA TO SŁABOŚĆ A KAŻDO SŁABOŚĆ GOROL WYKOŻYSTO DO SWOI RADOŚĆI I PONIŻYNIO ZASZCZUCIO JAK ŻEŚ CICHIO TO CIE ZEŻRE A JAK ODPOWIADOSZ TO CIE TO TWOJE NERWY OBRUCI PRZECIW CIEBIE TAKIE TO HAMY PŁOGOINTELEKTUALNE OCZYWIŚĆIE NIY GODOM O WSZYSKICH ALE WYJONTKI POTWIERDZAJOM REGÓLA. PRZEPRASZOM I POZDROWIOM.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dreifach sieben

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Wystarczy popatrzyc na twoje wpisy, zeby wiedziec kto to jest Mischling i co to jest Mischling Sprache. Mamlotanie bez kontekstu, typiche schlesische Intelligenz. I wy chcecie miec autonomie. Z kim...rozwiń całość

   Wystarczy popatrzyc na twoje wpisy, zeby wiedziec kto to jest Mischling i co to jest Mischling Sprache. Mamlotanie bez kontekstu, typiche schlesische Intelligenz. I wy chcecie miec autonomie. Z kim niby macie zrobic? Z takimi jak ty?

   Ich denke nicht so!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tu się muszę zgodzić

   maRk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Ja już też mam nawet tych drobnych wpisów na forum dosyć. Te same kilka osób, te same treści. Nikt nikogo nie przekona ale zawsze dobrze się trochę pokłócić. Dla umiarkowanych w poglądach jak ja...rozwiń całość

   Ja już też mam nawet tych drobnych wpisów na forum dosyć. Te same kilka osób, te same treści. Nikt nikogo nie przekona ale zawsze dobrze się trochę pokłócić. Dla umiarkowanych w poglądach jak ja miejsca tutaj nie ma. Pozdrawiam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo Twardoch !

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

   I to jest zdrowe podejście :)
   Bo od raśsraczki faktycznie robi się już niedobrze !


   Zdjęcie autora komentarza
   ?

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   tym razem napisze może coś o Polakach wiecznie obnoszących "zbitą dupę na drzewcu" jak powiedział w wywiadzie dla GW?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślązak piszący po polsku. A mówi pan po śląsku?

   Bo od raśsraczki GOROLUF faktycznie robi się już niedobrze ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   POLOROLOGOROLIZATOR POLACKI=:) TROL POSZANOWANIA WSZYSKIEGO CO GOROLSKI E I NISZCZYNIO WSZYTKIEGO CO INNE.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Imiennik

   Szczepan z Gliwic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   dokładnie podzielam zdanie-dosyć pisania o problematyce śląskości, bo i po co rozdrapywać rany skoro nic to nie da?Ważni są ludzie którzy tutaj mieszkają-Polak, Ślązak(tak jak ja) i mój kolega...rozwiń całość

   dokładnie podzielam zdanie-dosyć pisania o problematyce śląskości, bo i po co rozdrapywać rany skoro nic to nie da?Ważni są ludzie którzy tutaj mieszkają-Polak, Ślązak(tak jak ja) i mój kolega Niemiec.Czekam na nowa książkę i pozdrawiamzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wielki przegrany

   ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   jakie infantylne pytania...

   Zdjęcie autora komentarza
   nie wiem czy z tego wyżyjesz

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   Schtschepan bidoku ale sobie wybrałeś -pisać książki dla Polaków
   wśród ledwo zalfabetyzowanego malo kulturalnego narodu, gdzie się sprzedaje tyle książek co w Szwecji (a ludzi tam 4 razy mniej)
   i...rozwiń całość

   Schtschepan bidoku ale sobie wybrałeś -pisać książki dla Polaków
   wśród ledwo zalfabetyzowanego malo kulturalnego narodu, gdzie się sprzedaje tyle książek co w Szwecji (a ludzi tam 4 razy mniej)
   i gdzie więcej jest ludzi z nominalnym wyksztalceniem wyższym niż ludzi którzy przeczytali choc jedna książkę w rokuzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mischling Sprache

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   On liczy na schlyzierow, szczegolnie na tych z aus Deutschland, ze beda wyrywac ta ksiazke sobie z rak. Przecez to oni maja o wiele wiecej wyksztalconych ludzi i wladaja 3 jezykami. Wprawdzie zaden...rozwiń całość

   On liczy na schlyzierow, szczegolnie na tych z aus Deutschland, ze beda wyrywac ta ksiazke sobie z rak. Przecez to oni maja o wiele wiecej wyksztalconych ludzi i wladaja 3 jezykami. Wprawdzie zaden z nich nie znaja poprawnie, a ich wlasny "jezyk" to kosz na smieci, gdzie znajdziesz odpadki z roznych jezkow. Ale przeciez to Mischligi, wiec nie ma co sie dziwic. A ta godka to jest Mischling Sprache.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TO GOROLE KUPUJOM KNIGI

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   I POLOM NIMI JAK DRZEWYM.?
   "jezyk"POLACKI to kosz na smieci, gdzie znajdziesz odpadki z roznych jezkow. ŚLOFIAŃSKICH I RUSYCYZMUF.
   Ale przeciez to Mischligi POLAKOWCE RÓŻNORODNE JAK KOPYTO i...rozwiń całość

   I POLOM NIMI JAK DRZEWYM.?
   "jezyk"POLACKI to kosz na smieci, gdzie znajdziesz odpadki z roznych jezkow. ŚLOFIAŃSKICH I RUSYCYZMUF.
   Ale przeciez to Mischligi POLAKOWCE RÓŻNORODNE JAK KOPYTO i NAJEDNO SCHTANZA RUSZNORODNOŚĆ W POSPOLITCTWIE rzepyPOSPOLITEY.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dreifach sieben

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Wystarczy popatrzyc na twoje wpisy, zeby wiedziec kto to jest Mischling i co to jest Mischling Sprache. Mamlotanie bez kontekstu, typiche schlesische Intelligenz. I wy chcecie miec autonomie. Z kim...rozwiń całość

   Wystarczy popatrzyc na twoje wpisy, zeby wiedziec kto to jest Mischling i co to jest Mischling Sprache. Mamlotanie bez kontekstu, typiche schlesische Intelligenz. I wy chcecie miec autonomie. Z kim niby macie zrobic? Z takimi jak ty?

   Ich denke nicht so!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zawsze to lepiej niż pisać dla tych - twoich - co książki palili

   ::; (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   co zwichrowało osobowość niektórych - ponieważ chcieli palić płyty :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama