Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak długo ważne są recepty albo skierowanie do szpitala?

Monika Krężel
Jedna z naszych czytelniczek zwróciła się z pytaniem, jak długo jest ważne skierowanie do szpitala. - Dostałam takie skierowanie od mojego lekarza specjalisty na wypadek gdyby się coś działo - mówi pani Maria z Będzina. - Na razie wszystko jest w porządku, ale zastanawiam się, co będzie z tym skierowaniem, jeśli na przykład za dwa miesiące okaże się, że powinnam zostać przyjęta do szpitala. Kolejki do specjalistów są kilkumiesięczne, więc do mojej lekarki na pewno się nie dostanę. Ale czy to skierowanie będzie ważne za kilka miesięcy czy pół roku? - zastanawia się.

- Może warto też przypomnieć czytelnikom, jak długo ważne są inne dokumenty wystawiane przez lekarzy? - zaproponowała czytelniczka.

Poniżej publikujemy informacje, na temat ważności druków i formularzy. Warto sprawdzić, jak długo jest ważne skierowanie do specjalisty, skierowanie na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe, zlecenia na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Przypominamy również, jak długo ważne są recepty wypisywane przez lekarzy. Informacje otrzymaliśmy z biura prasowego oddziału NFZ w Katowicach oraz ze strony internetowej krakowskiego oddziału NFZ.

Ważne!
Od początku roku prawo do świadczeń zdrowotnych jest potwierdzane elektronicznie – dzięki systemowi eWUŚ, czyli Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców.

Każdy z nas może potwierdzić swoje prawo do świadczeń – w szpitalu, przychodni, czy w gabinecie lekarza, bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów. Wystarczy numer PESEL oraz dokument potwierdzający tożsamość.
Jeśli idziemy do przychodni, to w rejestracji pokazujemy dowód osobisty z numerem PESEL. Na jego podstawie rejestratorka sprawdza w systemie, czy jesteśmy ubezpieczeni.

Jeśli zdarzy się, że z jakichś powodów system pokaże, iż NFZ nie ma informacji o naszym ubezpieczeniu - choć jesteśmy ubezpieczeni - to powinniśmy przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie (prawo do świadczeń na podstawie innych przepisów)  lub podpisać oświadczenie o posiadanych uprawnieniach tj. ubezpieczeniu, prawie do świadczeń.
Osoby nieubezpieczone a posiadające prawo do świadczeń na podstawie innych przepisów zawsze powinny okazać dokument lub podpisać oświadczenie wskazując podstawę uprawnień.

Osoby posiadające prawo do świadczeń na podstawie przepisów UE (EKUZ z innego kraju lub poświadczenie wydane przez NFZ) zawsze okazują te dokumenty, nie mogą  złożyć ww. oświadczenia.

Żadnych powodów do niepokojów nie powinni mieć też rodzice dzieci do 18. roku życia, które mają polskie obywatelstwo. Takim osobom przysługujeprawo do świadczeń niezależnie od ubezpieczenia, a Narodowy Fundusz Zdrowia na pewno zapłaci za ich leczenie.

Skierowanie do lekarza specjalisty i do szpitala

W tej kwestii nie ma jednoznacznych wytycznych zawartych w przepisach. Uznaje się, że skierowanie wydane w celu objęcia dalszym leczeniem specjalistycznym jest ważne tak długo dopóki nie ustanie przyczyna jego wystawienia.

Jeżeli w trakcie pierwszej porady okaże się, że konieczne jest kontynuowanie leczenia, nie ma potrzeby uzyskania ponownego skierowania. Od tej pory specjalista wyznacza pacjentowi terminy kolejnych wizyt kontrolnych, decyduje o niezbędnych badaniach, lekach i zabiegach. Na zlecone w trakcie porady badania i zabiegi będące częścią porady nie obowiązuje rejestr oczekujących. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz specjalista wypisuje również skierowanie do kolejnego specjalisty.

Podobnie jest w przypadku skierowania na leczenie szpitalne - nie ma ustalonego administracyjnie terminu ważności skierowania do szpitala - zachowuje ono ważność tak długo jak istnieje przyczyna jego wystawienia, pod warunkiem, że na jego podstawie wpisano pacjenta do rejestru oczekujących i czas realizacji świadczenia będzie ustalony na podstawie oceny stanu zdrowia.

Od 2010r. skierowania na tzw. badania kosztochłonne (ASDK ) mogą kierować tylko lekarze ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej oraz psychiatrii i leczenia uzależnień. Wyjątkiem są badania endoskopowe przewodu pokarmowego, na które mogą kierować lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak długo ważne są recepty?

Termin realizacji większości recept nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia. Jednak realizacja recepty na antybiotyki oraz recept wystawionych w ramach pomocy doraźnej nie może przekroczyć 7 dni od daty ich wystawienia.
W przypadku produktów z importu docelowego (w wyjątkowych sytuacjach pacjent może uzyskać zgodę na zakup leków niedopuszczonych do obrotu w Polsce) termin nie może być dłuższy niż 120 dni. Recepty „różowe”, na których przepisywane są preparaty zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe, są realizowane nie później niż w ciągu 14 dni od daty ich wystawienia.

W przypadku importu docelowego trzeba pamiętać również, aby przedłożyć w aptece prawidłowo wypełnione i potwierdzone zapotrzebowanie na lek, którego termin ważności nie może przekroczyć 60 dni od daty jego zatwierdzenia przez ministra zdrowia.

Recepty na preparaty immunologiczne, wytwarzane dla indywidualnego pacjenta, ważne są 90 dni od daty ich wystawienia.

Zlecenia na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

Zlecenia na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze takie jak np. wózki inwalidzkie, aparaty ortopedyczne, protezy, aparaty słuchowe, szkła okularowe czy materace przeciwodleżynowe są ważne przez 30 dni od daty wystawienia zlecenia przez lekarza. W tym czasie trzeba dokonać jego potwierdzenia i realizacji. W przypadku wprowadzenia zlecenia do kolejki okres ważności zlecenia wydłużony zostaje o czas oczekiwania w kolejce.

Natomiast zlecenia na comiesięczne zaopatrzenie w środki pomocnicze, takie jak pieluchomajtki, cewniki urologiczne, sprzęt stomijny, pieluchy anatomiczne, worki do zbiórki moczu, zestawy infuzyjne (wkłucia) do pomp insulinowych ważne są przez 30 dni od daty wystawienia zlecenia przez lekarza. Zaopatrzenie comiesięczne realizowane jest na bieżąco i nie dotyczą go ewentualne kolejki. Pacjent może być zaopatrzony jednorazowo w tego typu środki pomocnicze na okres nie dłuższy niż trzy kolejne miesiące.

Data ważności zlecenia liczona jest od dnia wystawienia zlecenia włącznie do dnia przyjęcia go do realizacji. Ważność zlecenia upływa w 30 (w przypadku zleceń o 1 miesięcznej ważności) i analogicznie w 90 dniu (w przypadku zleceń o 3-miesięcznej ważności) od daty wystawienia zlecenia, bez względu na dzień kalendarzowy, w którym ten dzień przypada.

Skierowanie na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe

Skierowania na rehabilitację we wszystkich zakresach nie mają terminu ważności. Trzeba pamiętać, że data rejestracji nie oznacza daty rozpoczęcia rehabilitacji. Wyjątek stanowią skierowania na fizjoterapię. Są one ważne wyłącznie 30 dni. W tym czasie pacjent musi zarejestrować skierowanie, bez względu na to, kiedy będzie mógł rozpocząć rehabilitację.

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest ważne 18 miesięcy licząc od dnia jego wystawienia przez lekarza kierującego. Powinno być ono rozpatrzone przez oddział NFZ w terminie 30 dni od daty jego wpływu do oddziału NFZ. Termin ten może zostać przedłużony nie więcej niż o 14 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!